Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Wendys AOTW 234x60 Ad
COVID-19 UPDATE:
4/1 - The OSAA is suspending practices and contests for all spring sports and activities through April 28; OSAA Coronavirus Information Page.
2020_Scholar Progam_728x90.jpg Ad
Les Schwab Tire Centers Ad

2019-20 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7:15pm
44
58
Madison
@
Franklin

Non-League

6:30pm
55
65
Mountain View
@
Redmond

7pm
55
40
Liberty
@
Centennial

7pm
50
59
Century
@
Sunset

7pm
61
68
West Linn
@
Jesuit

7pm
55
40
Springfield
@
McMinnville

7pm
60
74
Lake Oswego
@
Central Catholic

Capital City Classic

4:30pm
101
69
Rancho Christian (CA)
@
Sherwood

Capital City Classic
N
Willamette University
6pm
62
48
South Salem
@
Tigard

Capital City Classic
N
Willamette University
7:30pm
64
49
Lanier (GA)
@
West Salem

Capitol City Classic
N
Willamette University
9pm
47
68
Sprague
@
Wilsonville

Capitol City Classic
N
Willamette University

Emerald Shoot Out

8pm
75
91
Roosevelt
@
South Eugene

Emerald Shoot Out
South Eugene HS
7pm
38
48
Sheldon
@
Willamette

Emerald Shoot Out
Willamette High School

Forest Grove Tournament

6pm
48
60
Benson
@
Gresham

Forest Grove Tournament
N
Forest Grove High School
7:45pm
58
60
McKay
@
Forest Grove

Forest Grove Tournament
Forest Grove High School

Iolani Classic

10pm
79
61
Oak Hill Academy (VA)
@
Jefferson, Portland

Iolani Classic
N
Iolani High School

KSA Tournament

10am (ET)
57
72
David Douglas
@
Uniontown (PA)

KSA Tournament
N
Orlando, FL

Lakeside Tournament

6pm
58
42
Evergreen (WA)
@
North Medford

Lakeside Tournament
N
Lakeridge High School
8pm
65
69
Southridge
@
Lakeridge

Lakeside Tournament
Lakeridge High School
2pm
32
38
Beaverton
@
Oregon City

Lakeside Tournament
N
Lakeridge HS
4pm
41
62
Lincoln
@
Tualatin

Lakeside Tournament
N
Lakeridge HS

Mountainside Tournament

7pm
58
33
Clackamas
@
Bend

Mountainside Tournament
N
Mountainside High School
5:30pm
50
69
Newberg
@
Mountainside

Mountainside Tournament
Mountainside High School

Red Bluff Tournament

5:30pm
63
40
South Medford
@
Los Molinos (CA)

Red Bluff Tournament
N
Red Bluff High School

Tarkanian Classic

2:30pm
52
69
Chapparral (CO)
@
Grant

Tarkanian Classic
N
Las Vegas Nevada
7pm
50
45
Corner Canyon (UT)
@
Grant

Tarkanian Classic
N
Las Vegas Nevada
1pm
56
51
Muir (CA)
@
Canby

Tarkanian Classic
N
Desert Oasis HS, Las Vegas, NV
7pm
51
64
Yale BC (BC)
@
Canby

Tarkanian Classic
N
Coronado HS

5A-2 Midwestern League

6:45pm
54
43
Crater
@
North Eugene

6:45pm
64
96
Ashland
@
Churchill

Non-League

6:30pm
42
60
North Salem
@
Pendleton

N
Rex Putnam HS
6:30pm
46
81
Columbia (WA)
@
Hood River Valley

7pm
37
63
The Dalles
@
Crescent Valley

Capitol City Classic

8:30am
83
45
Silverton
@
Thurston

Capitol City Classic
N
Willamette University
11:30am
39
73
Scappoose
@
Corvallis

Capitol City Classic
N
Willamette University
10am
42
68
Parkrose
@
West Albany

Capitol City Classic
N
Willamette University

Cascade Holiday Classic

4pm
57
53
Dallas
@
Tillamook

Cascade Holiday Classic
N
10226 Marion Rd SE Turner, OR 97392

Elmira Holiday Tournament

7:30pm
49
57
Marist Catholic
@
South Albany

Elmira Holiday Tournament
N
Elmira

Elmira Tournament

7:30pm
63
61
Mazama
@
Lebanon

Elmira Tournament
N
Elmira, Oregon

Evergreen Bank Winter Basketball Tournament

6:30pm
58
64
Eagle Point
@
Hidden Valley

Evergreen Bank Winter Basketball Tournament
Hidden Valley High School

South Coast Les Schwab Tournament

3:30pm
20
35
North Bend
@
Philomath

South Coast Les Schwab Tournament
N
Marshfield High School
Noon
25
49
Sisters
@
La Salle Prep

South Coast Les Schwab Tournament
N
Marshfield High School

TBD
44
59
Crook County
@
Marshfield

South Coast Les Schwab Tournament
Marshfield HS

Tarkanian Classic

9pm
39
73
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Bonanza (NV)

Tarkanian Classic
N
Las Vegas Nevada
7pm
59
40
Silverado (NV)
@
Putnam

Tarkanian Classic
N
Las Vegas Nevada

Non-League

7:30pm
70
67
Siuslaw
@
South Umpqua

7pm
65
77
Molalla
@
Sweet Home

7:30pm
C
X
L
Pine Eagle
@
Baker [JV]

Cascade Holiday Classic

7pm
35
56
McLoughlin
@
Cascade

Cascade Holiday Classic
Cascade High School

Elmira Holiday Tournament

4pm
50
54
Elmira
@
Harrisburg

Elmira Holiday Tournament
N
Fern Ridge Middle School

Evergreen Bank Winter Basketball Tournament

3pm
52
57
St. Mary's, Medford
@
Phoenix

Evergreen Bank Winter Basketball Tournament
N
Hidden Valley High School OT

TBD
53
46
Del Norte (CA)
@
Klamath Union

Evergreen Bank Winter Basketball Tournament
N
Hidden Valley High School

Gladstone Holiday Tournament

4:30pm
44
34
Stayton
@
Valley Catholic

Gladstone Holiday Tournament
N
Gladstone High School
7:30pm
49
71
Baker
@
Gladstone

Gladstone Holiday Tournament
Gladstone High School

North Marion Tournament

7:45pm
73
87
Yamhill-Carlton
@
North Marion

North Marion Tournament
North Marion
4:45pm
51
39
Woodburn
@
Salem Academy

North Marion Tournament
N
North Marion

Seaside Holiday Tournament

2pm
51
45
Corbett
@
Newport

Seaside Holiday Tournament
N
Seaside High School
11am
52
53
Astoria
@
Madras

Seaside Holiday Tournament
N
Seaside

TBD
30
51
Cottage Grove
@
Montesano (WA)

Seaside Holiday Tournament
N
Seaside High School
8:30pm
42
73
Centralia (WA)
@
Seaside

Seaside Holiday Tournament
Seaside High School

South Coast Les Schwab Tournament

8:30am
43
32
Junction City
@
North Valley

South Coast Les Schwab Tournament
N
Marshfield High School

Todays Dentistry


TBD
57
52
Fruitland (ID)
@
La Grande

Todays Dentistry
N
Nampa,Id

Truckstop Classic

10am (MT)
59
67
Ontario
@
Soda Springs (ID)

Truckstop Classic
N
College of Idaho

Non-League

7pm
49
60
Glide
@
Douglas

7:30pm
82
76
Creswell
@
Oakland

2OT
7:30pm
56
82
Catlin Gabel
@
Columbia Christian

7:30pm
44
66
Stanfield
@
Riverside

6:30pm
57
42
Burns
@
La Pine

7pm
41
25
Cascade Christian
@
Days Creek

4:30pm
51
54
Coquille
@
Horizon Christian, Tualatin

N
Jefferson High School
8pm
40
69
Taft
@
Westside Christian

Westside Christian Showcase
7:30pm
45
59
Umatilla
@
White Swan (WA)

Dayton Tourney

7:30pm
50
60
Santiam Christian
@
Dayton

Dayton Tourney
Dayton High School
4:30pm
63
51
Pleasant Hill
@
Clatskanie

Dayton Tourney
N
Dayton High School
4:30pm
38
72
Warrenton
@
Western Christian

Dayton Tourney
N
Dayton HS

Logger Classic Tournament

5:30pm
57
71
Brookings-Harbor
@
Sutter (CA)

Logger Classic Tournament
N
Eureka HS

Regis Holiday Tournament

4:30pm
25
51
Yoncalla
@
Scio

Regis Holiday Tournament
N
Regis High School

Toledo Invitational

5:15pm
69
59
Nixyaawii
@
Amity

Toledo Invitational
N
Toledo HS

Truckstop Classic

5:30pm (MT)
40
44
Marsing (ID)
@
Nyssa

Truckstop Classic
N
Caldwell, ID
1pm (MT)
34
57
Aberdeen (ID)
@
Vale

Truckstop Classic
N
College of Idaho

Westside Christian Showcase

5pm
42
74
Gaston
@
Rainier

Westside Christian Showcase
N
Westside Christian

Willamina Tournament

4:30pm
72
63
Sutherlin
@
Waldport

Willamina Tournament
N
Willamina High School
7:30pm
60
55
Grant Union
@
Willamina

Willamina Tournament
Willamina High School

2A-1 Northwest League

7:30pm
30
71
Portland Christian
@
Knappa

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
81
53
Kennedy
@
Colton

Non-League

8pm
42
75
Gold Beach
@
Lost River

7:30pm
51
84
Rogue River
@
Reedsport

7:30pm
70
29
Bandon
@
Bonanza

7:30pm
64
36
North Douglas
@
Lowell

2A Preview

8pm
53
58
Myrtle Point
@
Pilot Rock

2A Preview
N
Pendleton Convention Center
4:45pm
42
64
Illinois Valley
@
Heppner

2A Preview
N
Pendleton Convention Center
1:15pm
48
41
East Linn Christian Acad.
@
Culver

2A Preview
N
Pendleton Convention Center OT
9:45am
68
47
Gervais
@
Weston-McEwen

2A Preview
N
Pendleton Convention Center

BLOCK M

2:40pm
52
67
Portola (CA)
@
Lakeview

BLOCK M
N
Modoc High School

Regis Holiday Tournament

7:30pm
61
64
Mohawk
@
Regis

Regis Holiday Tournament
Regis High School

Toledo Invitational

8:15pm
35
101
Monroe
@
Toledo

Toledo Invitational
Toledo HS

Union Bobcat Classic

7:30pm
24
50
Jordan Valley
@
Union

Union Bobcat Classic
Union High School

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
39
69
St. Stephen's Acad.
@
Open Door Christian Acad.

7:30pm
59
60
Damascus Christian
@
Life Christian

7:30pm
30
70
Southwest Christian
@
North Clackamas Christian

1A-5 Mountain Valley League

6:30pm
42
45
Hosanna Christian
@
Paisley

7pm
12
69
Prospect Charter
@
Triad

6:30pm
48
78
Chiloquin
@
Central Christian

7pm
17
65
Gilchrist
@
North Lake

Non-League

5:30pm
54
47
Joseph
@
Ione / Arlington

6pm
40
30
Prairie City
@
Sherman

7:30pm
41
57
South Wasco County
@
Perrydale

7:30pm
54
63
Wallowa
@
Condon / Wheeler

7pm
47
48
Camas Valley
@
Siletz Valley

6:30pm
38
33
Imbler
@
Notus (ID)

6pm
55
26
Harper Charter
@
Burnt River

7pm
81
27
Dufur
@
McKenzie

Helix Holiday Tourney

3:30pm
38
39
Bickleton (WA)
@
Griswold

Helix Holiday Tourney
Helix High School
7pm
51
52
Klickitat-Glenwood (WA)
@
Long Creek / Ukiah

Helix Holiday Tourney
N
Griswold High School

Truckstop Classic

5:30pm (MT)
74
46
Carey (ID)
@
Adrian

Truckstop Classic
N
Caldwell ID

Union Bobcat Classic

4:30pm
51
42
Council (ID)
@
Crane

Union Bobcat Classic
N
Union High School
10:30am
57
37
Powder Valley
@
Cove

Union Bobcat Classic
N
Union High School
1:30pm
45
27
Elgin
@
Dayville / Monument

Union Bobcat Classic
N
Union High School

Exhibition & Alumni

7pm
36
29
Jewell
@
Jewell