Oakland Boys Wrestling Program
School
- Classification
- 2A (Public)
- Regular District
- 2A-3 Valley Coast Conference
Team Staff
- Head Coach
- Ian Patt
- Asst. Coaches
- Aaron Swan, David Henry, Kaleb Oliver, Roy Patt
Program Information
- Classification
- 2A/1A (2023-24)
- League
- 2A/1A-SD2 Special District 2
» Go Oakers!
Varsity Schedule
Status | Date | Day | Time | Event | Host |
---|---|---|---|---|---|
DONE | 12/1 | Fri | 10:00 am |
Deven Dawson Invitational (Harrisburg High School)
Amity, Banks, Cascade Christian, Churchill, Creswell, Elgin, Harrisburg, Heppner / Ione, Lowell, North Bend, North Lake, Oakland, Oakridge, Pleasant Hill, Regis, Santiam Christian, Scio, Sheldon, Sheridan, Siletz Valley, South Eugene, Springfield, Sutherlin |
Harrisburg |
DONE | 12/5 | Tue | 1:00 pm |
Sutherlin Wrestling Classic (Sutherlin)
Coquille / Bandon, Creswell, Douglas, Glide, Gold Beach, Marshfield, North Bend, North Eugene, Oakland, Pleasant Hill, Siuslaw, Springfield, Sutherlin |
Sutherlin |
DONE | 12/15 | Fri | 2:00 pm |
Holiday Send-Off Tournament (Coquille High School)
Brookings-Harbor, Coquille / Bandon, Gold Beach, Marshfield, Myrtle Point, Oakland, Oakridge, Reedsport, Siletz Valley, South Umpqua, Springfield, Waldport |
Coquille / Bandon |
DONE | 12/21 | Thu | 10:00 am |
Crabpools on the Coast (Siuslaw High School, Florence, Oregon)
Coquille / Bandon, Gold Beach, Marshfield, Myrtle Point, North Bend, Oakland, Philomath, Sheridan, Siuslaw, Sutherlin |
Siuslaw |
DONE | 12/30 | Sat | TBD |
Riddle Wrestling Invitational (Riddle High School)
Coquille / Bandon, Glide, Gold Beach, Harrisburg, Oakland, Oakridge, Riddle, South Umpqua |
Riddle |
DONE | 1/6 | Sat | TBD |
King of the Hill (Pleasant Hill)
Churchill, Creswell, Douglas, Lowell, Oakland, Pleasant Hill, Siuslaw, Springfield |
Pleasant Hill |
DONE | 1/13 | Sat | 11:00 am |
Bad Weather Brawl Oakland |
Oakland |
DONE | 1/19 | Fri | 5:00 pm |
Swan Smash (Oakland High School)
Nestucca, Oakland, Riddle |
Oakland |
DONE | 1/20 | Sat | 10:00 am |
Screaming Eagle (Santiam Christian)
Colton, Crescent Valley, Creswell, Culver, Dayton, Oakland, Regis, Santiam Christian, Sheridan |
Santiam Christian |
DONE | 1/27 | Sat | TBD |
Howell Invitational (Monroe HS)
Monroe, Oakland, Santiam Christian, Siletz Valley, Toledo, Waldport |
Monroe |
DONE | 1/30 | Tue | 5:00 pm |
Acorn Assault (Oakland High School)
Monroe, Oakland, Sheridan |
Oakland |
DONE | 2/10 | Sat | 10:00 am |
2A/1A SD 2 Boys District Tournament (Lowell)
Bonanza / Lost River, Butte Falls, Camas Valley, Central Linn, Chiloquin, Crow, Elkton, Gilchrist, Glendale, Gold Beach, Illinois Valley, Lowell, Monroe, Myrtle Point, North Douglas / Yoncalla, North Lake, Oakland, Oakridge, Reedsport, Riddle, Triangle Lake |
Lowell |
# | C | Name | Position | Grade | Height | |
---|---|---|---|---|---|---|
No player information to display, yet. |