Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
HTT-PartnershipAdBanners_729x90_2021.jpg Ad
NFHS Network_BBB_22-23_160x600.png Ad

Sweet Home Wrestling Program

School
Classification
4A (Public)
Regular District
4A-3 Oregon West Conference

Team Staff
Head Coach
Steve Thorpe
Asst. Coaches
Clint Sieminski, Colton Schilling, Gracie Stutzman, Haley May, Jackson Royer, Justin Chafin, Nathan Whitfield, Tim Boatwright, Tomas Rosa
Program Information
Classification
4A (2022-23)
League
4A-SD2 Special District 2
Officials
Mid-Valley Wrestling Officials Association

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 11/30 Wed 1:00 pm Weisbrodt Invitational (Lebanon High School)
Cascade, Corvallis, Dallas, Lebanon, McKay, Silverton, South Albany, Stayton, Sweet Home, Tigard, West Albany, Woodburn
Lebanon
DONE 12/9 Fri 7:30 am Battle For the Capital ((main gym))
Benson, Centennial, Century, Cleveland, Corvallis, Forest Grove, Hillsboro, Ida B. Wells, Lebanon, McKay, Mountainside, North Salem, Oregon City, South Albany, Southridge, Sprague, St. Helens, Sweet Home, Taft, West Albany, West Linn, Woodburn
McKay
DONE 12/15 Thu 3:30 pm Stayton vs. Sweet Home Dual WRE Meet (Sweet Home HS)
Sweet Home
DONE 1/3 Tue 5:00 pm Alumni Night - Dual Meet (Harrisburg High School)
Dallas, Harrisburg, Sweet Home
Harrisburg
DONE 1/5 Thu 5:00 pm Sweet Home vs. Tillamook Dual WRE Match (Tillamook HS)
Tillamook
DONE 1/11 Wed 6:00 pm Sweet Home vs. Lowell Dual WRE Meet
Lowell
DONE 1/18 Wed TBD Duals (Sweet Home High School)
Marshfield, Siuslaw, Sweet Home
Sweet Home
DONE 1/19 Thu 5:00 pm Special District 2 Double Duals (North Marion)
North Marion, Philomath, Stayton, Sweet Home
North Marion
DONE 1/26 Thu 5:00 pm Junction City Invite (Junction City High School)
Junction City, Newport, Stayton, Sweet Home
Junction City
DONE 2/1 Wed 5:00 pm Special District 2 Double Duals (SWEET HOME)
Cascade, Newport, Philomath, Sweet Home
Sweet Home
SCHD 2/9 Thu 5:00 pm Sweet Home vs. Cottage Grove Dual WRE Meet (Cottage Grove High School)
Cottage Grove
SCHD 2/18 Sat 10:00 am 4A-SD2 Special District 2 Regionals (Cascade High School)
Cascade, Cottage Grove, Junction City, Newport, North Marion, Philomath, Stayton, Sweet Home
Cascade
# C Name Position Grade Height Weight
Alyssa Peterson 10
Anaken Garinger 9
Ashton Swanson 10
Bailey Chafin 9
Bode Hart 10
Bridger Royer 9
Brody Olsen 10
Colby Hesberg 9
Colton Bennett 10
Conner Shoup 9
Daniel Goodwin 12
David Steagall 11
Deacon Bachand 11
Dillan Davis 9
Dylan Sharp 10
Eddie Taylor 9
Emilio Grajiola 10
Emma Pangle 9
Ethan Spencer 12
Evan Jensen 12
Jackson Barringer 10
Jackson Knight 9
Jacob Landtroop 10
Jacob Sieminski 12
James Hearick 9
Jayce Miller 11
Jeremiah Gill 9
Jeremiah Steagall 9
Kaden Zajic 12
Kai Valdez 11
Kaylene Zajic 11
Kayo Ebbs 10
Keagan Vogel 9
Kelsie Rush 12
Kendra Jamison 12
Killan Boggs 10
Kyle Sieminski 11
Luke Rosa 9
Lydia Wright 11
Lynkin Royer 9
Mahala Gourley-Webster 9
Mahlia Lane 11
Mason Montigue 11
Miah Miller 11
Ricky Erickson 10
Riley Watkins 11
Roman Shreves 9
Ryker Hartsook 11
Trenton Smith 12
Trinity Landtroop 11
Tytus Hardee 9
Zach Hindman 9
Zoey Erevia 12