Myrtle Point Boys Wrestling Program
School
- Classification
- 1A (Public)
- Regular District
- 1A-4 Skyline League
Team Staff
- Head Coach
- James Sykes
Program Information
- Classification
- 2A/1A (2023-24)
- League
- 2A/1A-SD2 Special District 2
» Go Bobcats!
Varsity Schedule
Status | Date | Day | Time | Event | Host |
---|---|---|---|---|---|
DONE | 12/2 | Sat | 9:00 am |
Willie Wilkinson Memorial Tournament (Glide High School)
Bonanza / Lost River, Camas Valley, Culver, Dallas, Douglas, Glide, Myrtle Point, Reedsport, Riddle, Roseburg, South Umpqua, Springfield, Toledo, Waldport |
Glide |
DONE | 12/8 - 12/9 | F/S | 1:00 pm |
Coast Classic Wrestling Tournament (North Bend High School)
Ashland, Bend, Brookings-Harbor, Century, Clackamas, Coquille / Bandon, Cottage Grove, Crater, Crook County, Douglas, Eagle Point, Elmira, Forest Grove, Gold Beach, Grants Pass, Harrisburg, Henley, Hidden Valley, Junction City, Liberty, Marshfield, McNary, Molalla, Myrtle Point, Newport, North Bend, North Marion, North Medford, North Salem, Redmond, Reedsport, Ridgeview, Roseburg, Sheldon, Siuslaw, South Medford, South Umpqua, Stayton, Sutherlin, West Salem, Willamette, Del Norte (CA), Fortuna (CA) |
North Bend |
DONE | 12/15 | Fri | 2:00 pm |
Holiday Send-Off Tournament (Coquille High School)
Brookings-Harbor, Coquille / Bandon, Gold Beach, Marshfield, Myrtle Point, Oakland, Oakridge, Reedsport, Siletz Valley, South Umpqua, Springfield, Waldport |
Coquille / Bandon |
DONE | 12/21 | Thu | 10:00 am |
Crabpools on the Coast (Siuslaw High School, Florence, Oregon)
Coquille / Bandon, Gold Beach, Marshfield, Myrtle Point, North Bend, Oakland, Philomath, Sheridan, Siuslaw, Sutherlin |
Siuslaw |
DONE | 1/10 | Wed | 4:30 pm |
SD 3 Dual Meet (Coquille High School)
Coquille / Bandon, Douglas, Glide, Myrtle Point, Pleasant Hill |
Coquille / Bandon |
DONE | 1/13 | Sat | 9:30 am |
Nick Lutz Memorial Invitational (Siuslaw High School, Florence, Oregon)
Brookings-Harbor, Churchill, Coquille / Bandon, Cottage Grove, Creswell, Crow, Douglas, Elmira, Gold Beach, Junction City, Lakeview, Myrtle Point, Newport, North Bend, North Douglas / Yoncalla, North Lake, Philomath, Pleasant Hill, Reedsport, Riddle, Santiam Christian, Sheldon, Siletz Valley, Siuslaw, South Eugene, Waldport, Willamette |
Siuslaw |
DONE | 1/20 | Sat | 8:00 am |
Rumble on The Rogue (Rogue River High School)
Ashland, Bonanza / Lost River, Cascade Christian, Chiloquin, Douglas, Eagle Point, Gold Beach, Illinois Valley, Klamath Union, Lakeview, Myrtle Point, Nestucca, North Medford, North Valley, Phoenix, Riddle, Rogue River, Del Norte(CA) |
Rogue River |
DONE | 1/26 - 1/27 | F/S | 1:00 pm |
Cottage Grove Invitational (Cottage Grove High School)
Butte Falls, Churchill, Coquille / Bandon, Cottage Grove, Douglas, Elmira, Glide, Gold Beach, Klamath Union, Lakeview, Madras, Marshfield, Myrtle Point, North Bend, North Eugene, Oakridge, Scio, South Umpqua, Summit, Willamette |
Cottage Grove |
DONE | 2/3 | Sat | 10:00 am |
Panther Coastal Clash (Gold Beach High School)
Brookings-Harbor, Coquille / Bandon, Glide, Gold Beach, Illinois Valley, Marshfield, Myrtle Point, North Bend, Oakridge, Reedsport, Waldport |
Gold Beach |
DONE | 2/6 | Tue | 4:00 pm |
Glide vs. Myrtle Point Dual BWR Meet |
Myrtle Point |
DONE | 2/10 | Sat | 10:00 am |
2A/1A SD 2 Boys District Tournament (Lowell)
Bonanza / Lost River, Butte Falls, Camas Valley, Central Linn, Chiloquin, Crow, Elkton, Gilchrist, Glendale, Gold Beach, Illinois Valley, Lowell, Monroe, Myrtle Point, North Douglas / Yoncalla, North Lake, Oakland, Oakridge, Reedsport, Riddle, Triangle Lake |
Lowell |
# | C | Name | Position | Grade | Height | |
---|---|---|---|---|---|---|
No player information to display, yet. |
No Team Photo Found