Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Wilson Sporting Goods Ad
5313_OnPoint_Prize_Banner_728x90 Ad
OSC_Web-Ads_160x600 Ad

2023 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-2 Metro League

6:45pm
0
3
Mountainside
@
Jesuit

6:45pm
3
0
Beaverton
@
Southridge

6:45pm
0
3
Aloha
@
Westview

25-8, 25-9, 25-13

6A-5 Three Rivers League

6:30pm
3
0
St. Mary's Academy
@
Tigard

25-18, 25-10, 25-19
6:30pm
3
0
West Linn
@
Tualatin

25-17, 25-15, 25-19
6:30pm
2
3
Lake Oswego
@
Lakeridge

16-25, 25-14, 21-25, 25-14, 15-12

6A-6 Central Valley Conference

6:30pm
0
3
McNary
@
Sprague

25-21, 25-12, 25-13
6:30pm
3
1
North Salem
@
South Salem

25-21, 25-17, 19-25, 25-23

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
0
3
South Medford
@
Sheldon

25-22, 25-21, 25-15
6:45pm
3
0
Grants Pass
@
Willamette

25-21, 25-14, 25-15
6:45pm
1
3
South Eugene
@
Roseburg

25-23, 28-26, 20-25, 27-25

Non-League

5pm
3
1
Sunset
@
Ida B. Wells

25-21, 21-25, 25-20, 25-22

5A-2 Midwestern League

6:45pm
0
3
North Eugene
@
Thurston

25-16, 25-6, 25-19
6:45pm
3
0
Churchill
@
Springfield

25-14, 25-23, 25-13
6:45pm
3
0
Eagle Point
@
Ashland

25-19, 25-14, 25-17

5A-3 Mid-Willamette Conference

6:30pm
0
3
Woodburn
@
Corvallis

25-14, 25-20, 25-20

4A-1 Cowapa League

6:30pm
3
0
Astoria
@
St. Helens

25-18, 25-19, 28-26
6:30pm
3
0
Tillamook
@
Seaside

25-16, 25-20, 25-21

4A-2 Tri-Valley Conference

6pm
3
0
The Dalles
@
Gladstone

25-20, 25-16, 25-12
6pm
3
0
Madras
@
Molalla

25-23, 25-22, 25-19
6pm
3
0
Crook County
@
Estacada

25-19, 28-26, 25-18

4A-3 Oregon West Conference

6pm
3
0
Philomath
@
North Marion

25-14, 25-13, 25-14
6pm
0
3
Stayton
@
Cascade

25-23, 25-10, 25-10
6:30pm
3
0
Sweet Home
@
Newport

25-14, 25-17, 25-14

4A-5 Skyline Conference

6:30pm
2
3
Henley
@
Klamath Union

25-20, 22-25, 24-26, 25-10, 15-8
6:30pm
3
1
Hidden Valley
@
Phoenix

26-28, 25-16, 25-15, 25-12

4A-6 Greater Oregon League

3pm
0
3
Ontario
@
Pendleton

25-9, 25-7, 25-11
6:30pm
1
3
La Grande
@
Baker

25-22, 25-18, 18-25, 25-23

3A-1 Lewis & Clark League

6pm
3
0
Valley Catholic
@
Oregon Episcopal

25-17, 25-9, 25-6
6pm
3
0
Westside Christian
@
Portland Adventist Acad.

25-11, 25-15, 25-19
6:45pm
0
3
De La Salle North Catholic
@
Horizon Christian, Tualatin

25-7, 25-2, 25-15

3A-2 Coastal Range League

6:30pm
3
2
Corbett
@
Rainier

22-25, 25-23, 14-25, 25-15, 15-6
6pm
3
0
Warrenton
@
Banks

25-18, 26-24, 25-23
6pm
3
0
Yamhill-Carlton
@
Neah-Kah-Nie

25-22, 25-9, 25-21

3A-3 PacWest Conference

6:30pm
0
3
Jefferson
@
Santiam Christian

25-17, 25-14, 25-11
6:30pm
0
3
Amity
@
Scio

25-14, 25-19, 25-20
6:30pm
0
3
Taft
@
Dayton

25-16, 25-18, 25-21

3A-4 Mountain Valley Conference

6:30pm
3
0
Pleasant Hill
@
Harrisburg

25-9, 25-7, 25-13

3A-5 Far West League

6pm
0
3
Sutherlin
@
Lakeview

25-18, 25-16, 25-19
6pm
0
3
Brookings-Harbor
@
Coquille

25-17, 25-18, 25-18
6pm
3
0
Cascade Christian
@
South Umpqua

6pm
3
2
St. Mary's, Medford
@
North Valley

22-25, 25-9, 17-25, 25-12, 19-17
6pm
3
0
Douglas
@
Glide

25-21, 25-15, 25-22

2A-1 Northwest League

6:30pm
0
3
Mannahouse Acad., Portland
@
Gaston

25-15, 28-26, 25-10
7pm
3
1
Knappa
@
Faith Bible / Life Christian

25-17, 21-25, 25-19, 25-13
6:30pm
3
0
Portland Christian
@
Nestucca

25-15, 25-12, 25-5
6:30pm
3
0
Clatskanie
@
Vernonia

25-15, 25-22, 25-18

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
0
3
Colton
@
Regis

25-8, 25-10, 25-9
5:30pm
0
3
Gervais
@
Delphian

25-18, 25-16, 25-20
5:30pm
3
1
Santiam
@
Blanchet Catholic

25-21, 24-26, 25-17, 25-14
5:30pm
0
3
Culver
@
Salem Academy

25-10, 25-14, 25-9
5pm
3
1
Western Christian
@
Willamina

25-14, 25-23, 23-25, 25-14

2A-3 Valley Coast Conference

6pm
3
0
Oakridge
@
Toledo

25-17, 25-13, 25-14
6pm
3
0
Oakland
@
Gold Beach

6pm
3
1
Monroe
@
East Linn Christian

23-25, 26-24, 25-19, 25-19
6pm
3
1
Bandon
@
Illinois Valley

24-26, 25-12, 25-18, 25-12
6pm
0
3
Reedsport
@
Waldport

25-14, 25-20, 25-17
6pm
0
3
Central Linn
@
Lowell

25-19, 25-13, 25-13

2A-4 Blue Mountain Conference

4pm
3
0
Grant Union
@
Irrigon

25-21, 25-19, 25-20
5pm
1
3
Heppner
@
Stanfield

23-25, 27-25, 25-13, 26-24
5pm
0
3
Enterprise
@
Weston-McEwen

25-10, 25-23, 25-18

1A-1 The Valley 10 League

6:15pm
0
3
Columbia Christian
@
North Clackamas Christian

25-4, 25-6, 25-9
6pm
0
3
Southwest Christian
@
Damascus Christian

25-9, 25-21, 25-16

1A-2 Casco League

6pm
0
3
C.S. Lewis Academy
@
Perrydale

6pm
0
3
Livingstone Adventist Acad.
@
Crosshill Christian

25-6, 25-8, 25-8
6pm
0
3
Jewell
@
Falls City / Kings Valley Char.

25-19, 25-10, 25-14

1A-3 Mountain West League

6pm
3
0
Alsea
@
Mapleton

25-15, 25-18, 25-23
6pm
0
3
Siletz Valley
@
Mohawk

6pm
3
0
Crow / City First Christian Acad.
@
Mannahouse Acad., Eugene

25-11, 25-15, 25-16
6pm
3
0
Triangle Lake
@
McKenzie

25-11, 25-9, 25-9

1A-4 Skyline League

6pm
3
0
Myrtle Point
@
Yoncalla

25-12, 25-12, 25-14
6pm
3
1
Glendale
@
Camas Valley

13-25, 25-21, 25-19, 25-20
6pm
2
3
Elkton
@
Powers

18-25, 25-16, 25-11, 21-25, 15-10
6pm
3
2
Days Creek
@
New Hope Christian

25-20, 25-27, 25-16, 23-25, 15-7
6pm
0
3
Milo Adventist Acad.
@
Umpqua Valley Christian

25-9, 25-10, 25-5
6pm
0
3
Pacific
@
North Douglas

25-11, 25-7, 25-16

1A-5 Mountain Valley League

6pm
3
0
Bonanza
@
Prospect Charter

25-3, 25-4, 25-10
5:30pm
3
2
Lost River
@
Rogue Valley Adventist Acad.

21-25, 25-20, 22-25, 25-21, 15-13

1A-6 Big Sky League

5pm
3
0
South Wasco County
@
Horizon Christian, Hood River

25-11, 25-12, 25-9
5pm
3
0
Ione / Arlington
@
Condon

5pm
0
3
Glenwood / Trout Lake / Klickitat
@
Dufur

25-11, 25-14, 25-17

1A-7 Old Oregon League

5:30pm
3
2
Cove
@
Imbler

11-25, 25-15, 25-16, 13-25, 15-13
6pm
1
3
Union
@
Echo

25-19, 25-18, 18-25, 25-21

1A-8 High Desert League

5pm
3
0
Prairie City / Burnt River
@
Huntington

25-6, 25-13, 25-8

Non-League

5pm (MT)
1
3
Meadows Valley (ID)
@
Harper Charter