Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Abbys LegTrad_Nom234x60 Ad
OSAA_TOTM_BANNER_728x90 Ad
POA_OSAA_Mobile_Ad_160x600.png Ad

2023 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-2 Metro League

6:45pm
1
3
Sunset
@
Jesuit

6:45pm
0
3
Aloha
@
Mountainside

25-2, 25-16, 25-5

6A-3 Pacific Conference

6:45pm
0
3
McMinnville
@
Glencoe

25-17, 25-19, 25-17
6:45pm
3
0
Sherwood
@
Century

25-6, 25-11, 25-20
6:45pm
3
0
Forest Grove
@
Newberg

25-13, 25-14, 25-18

6A-5 Three Rivers League

6:30pm
3
1
Oregon City
@
Tigard

24-26, 25-18, 25-15, 25-14
6:30pm
0
3
Tualatin
@
Lakeridge

25-19, 25-14, 25-16
6:30pm
0
3
Lake Oswego
@
West Linn

25-18, 25-18, 26-24

6A-6 Central Valley Conference

6:30pm
1
3
South Salem
@
Sprague

25-10, 26-24, 20-25, 27-25
6:30pm
2
3
West Salem
@
North Salem

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
1
3
Grants Pass
@
North Medford

22-25, 25-23, 25-15, 29-27
6:45pm
0
3
South Eugene
@
South Medford

26-24, 25-17, 25-21

Non-League

6:30pm
3
0
Grant
@
Lincoln

25-12, 25-16, 25-15
6:30pm
3
0
Ida B. Wells
@
Benson

25-12, 25-10, 25-7
6:30pm
1
3
Roosevelt
@
Jefferson, Portland

6:30pm
0
3
Franklin
@
Cleveland

25-20, 25-19, 25-19

5A-1 Northwest Oregon Conference

6:45pm
0
3
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Putnam

27-25, 25-18, 25-19
6:45pm
3
1
La Salle Prep
@
Hood River Valley

25-12, 25-7, 19-25, 25-15
6:45pm
0
3
Hillsboro
@
Wilsonville

25-11, 25-11, 25-12

5A-2 Midwestern League

5:45pm
3
0
Crater
@
North Eugene

25-16, 25-20, 25-23
6:45pm
3
1
Springfield
@
Ashland

26-24, 25-19, 20-25, 25-23

5A-3 Mid-Willamette Conference

6:30pm
0
3
Silverton
@
South Albany

26-24, 25-18, 25-15
6:30pm
0
3
Woodburn
@
Crescent Valley

25-10, 25-9, 25-19
6:30pm
0
3
McKay
@
Dallas

25-12, 25-13, 25-15
6:30pm
3
0
West Albany
@
Central

6:30pm
0
3
Lebanon
@
Corvallis

25-19, 25-18, 26-24

Non-League

6:45pm
0
3
Ridgeview
@
Thurston

25-16, 25-11, 25-22

4A-1 Cowapa League

6:30pm
0
3
Scappoose
@
Astoria

25-18, 25-16, 25-21
6:30pm
3
1
St. Helens
@
Seaside

23-25, 25-19, 28-26, 26-24

4A-2 Tri-Valley Conference

6:30pm
3
1
Crook County
@
The Dalles

25-15, 25-16, 23-25, 25-13
6pm
3
0
Gladstone
@
Molalla

25-20, 25-15, 25-15
6pm
3
0
Estacada
@
Madras

25-12, 25-8, 25-23

4A-4 Sky Em League

6:30pm
3
1
Marist Catholic
@
North Bend

25-23, 23-25, 25-22, 25-17
6:30pm
3
0
Marshfield
@
Junction City

25-20, 25-11, 25-8

4A-5 Skyline Conference

6:30pm
0
3
Henley
@
Hidden Valley

25-12, 27-25, 25-14
6:30pm
0
3
Phoenix
@
Mazama

25-16, 25-13, 25-17

Non-League

6:30pm
0
3
Klamath Union
@
Cottage Grove

25-23, 25-22, 25-20

3A-1 Lewis & Clark League

6:30pm
3
0
Westside Christian
@
De La Salle North Catholic

3A-3 PacWest Conference

6:30pm
0
3
Amity
@
Santiam Christian

25-12, 25-14, 25-18
6:30pm
0
3
Taft
@
Scio

25-21, 25-16, 25-13
6:30pm
3
1
Dayton
@
Sheridan

24-26, 25-16, 25-22, 25-20

3A-4 Mountain Valley Conference

6:30pm
3
1
Sisters
@
Pleasant Hill

18-25, 25-17, 26-24, 25-12
6:30pm
3
2
La Pine
@
Harrisburg

21-25, 14-25, 27-26, 25-18, 15-6
6:30pm
3
0
Creswell
@
Siuslaw

25-19, 25-22, 25-21

3A-5 Far West League

6pm
3
1
Coquille
@
Sutherlin

24-26, 25-13, 25-20, 27-25
6pm
1
3
Brookings-Harbor
@
Douglas

18-25, 25-15, 25-10, 25-16
7pm
0
3
North Valley
@
Cascade Christian

25-16, 25-15, 25-17

3A-6 Eastern Oregon League

6pm (MT)
3
0
Vale
@
Nyssa

25-17, 25-16, 25-9
5:30pm
3
0
McLoughlin
@
Umatilla

25-5, 25-19, 25-20

Non-League

7pm
0
3
Riverdale
@
Oregon Episcopal

25-15, 25-11, 28-26
6pm
0
3
Burns [JV]
@
Prairie City / Burnt River

25-11, 25-23, 25-19
6pm
3
0
Catlin Gabel
@
Banks

25-13, 26-24, 25-9
6:30pm
3
2
Elmira
@
Jefferson

16-25, 25-20, 25-23, 12-25, 15-11
6pm
0
3
Riverside
@
Elgin

25-16, 25-20, 25-12
6pm
0
3
Etna (CA)
@
St. Mary's, Medford

25-19, 25-12, 25-14

2A-1 Northwest League

6:30pm
3
0
Clatskanie
@
Mannahouse Acad., Portland

25-11, 25-22, 25-23
6:30pm
3
1
Nestucca
@
Knappa

25-14, 24-26, 25-12, 25-17
6:30pm
3
0
Gaston
@
Vernonia

25-16, 25-23, 28-26

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
3
1
Regis
@
Gervais

25-14, 14-25, 25-19, 25-17
7pm
0
3
Willamina
@
Blanchet Catholic

25-16, 25-22, 27-25
4pm
1
3
Delphian
@
Blanchet Catholic

25-13, 22-25, 25-19, 25-16
5:30pm
3
0
Willamina
@
Delphian

N
25-18, 25-20, 25-17
4pm
0
3
Colton
@
Salem Academy

5:30pm
2
3
Santiam
@
Culver

25-15, 25-18, 22-25, 21-25, 15-9
7pm
1
3
Western Christian
@
Salem Academy

25-21, 25-23, 20-25, 25-17
5:30pm
0
3
Colton
@
Western Christian

N

2A-3 Valley Coast Conference

6pm
0
3
Reedsport
@
Gold Beach

25-19, 26-24, 25-18
6pm
3
1
Oakridge
@
East Linn Christian

25-17, 25-15, 17-25, 25-18
6pm
3
0
Oakland
@
Illinois Valley

26-24, 25-13, 25-12
6pm
0
3
Central Linn
@
Toledo

25-11, 25-9, 25-10
6pm
1
3
Monroe
@
Lowell

25-16, 23-25, 25-16, 25-15
6pm
3
0
Bandon
@
Waldport

25-16, 25-17, 25-11

2A-4 Blue Mountain Conference

5pm
2
3
Grant Union
@
Stanfield

21-25, 25-23, 20-25, 25-15, 17-15
4pm
1
3
Enterprise
@
Irrigon

25-11, 23-25, 25-13, 25-10

1A-1 The Valley 10 League

5:30pm
0
3
Valor Christian
@
Open Door Christian Acad.

25-8, 25-22, 25-13
8pm
0
3
Columbia Christian
@
Southwest Christian

1A-2 Casco League

6pm
3
0
Perrydale
@
Jewell

25-21, 25-11, 25-13
5:30pm
0
3
Livingstone Adventist Acad.
@
C.S. Lewis Academy

N
25-23, 25-14, 25-20
4pm
0
3
Livingstone Adventist Acad.
@
St. Paul

25-7, 25-7, 25-8
7pm
0
3
C.S. Lewis Academy
@
St. Paul

25-8, 25-9, 25-7

1A-3 Mountain West League

6pm
0
3
Mapleton
@
Alsea

25-6, 25-15, 25-16
6pm
3
0
Mohawk
@
Siletz Valley

25-11, 25-11, 25-10
6pm
0
3
Mannahouse Acad., Eugene
@
Crow / City First Christian Acad.

25-10, 25-5, 25-9
6pm
0
3
McKenzie
@
Triangle Lake

25-13, 25-17, 25-12

1A-4 Skyline League

6pm
3
2
Myrtle Point
@
Days Creek

27-25, 18-25, 24-26, 26-24, 15-13
6pm
1
3
Glendale
@
North Douglas

20-25, 25-17, 25-11, 25-16
6pm
3
0
Umpqua Valley Christian
@
Elkton

25-14, 25-16, 25-17
6pm
1
3
Riddle
@
Powers

25-20, 26-28, 27-25, 25-16
6pm
3
0
Camas Valley
@
Pacific

25-9, 25-14, 25-15
6pm
1
3
Yoncalla
@
Milo Adventist Acad.

18-25, 25-13, 25-18, 25-15

1A-5 Mountain Valley League

5:30pm
0
3
Chiloquin
@
Bonanza

5:30pm
3
1
Central Christian
@
North Lake

6:30pm
0
3
Gilchrist
@
Rogue Valley Adventist Acad.

25-6, 25-9, 25-19

1A-6 Big Sky League

5pm
3
0
Ione / Arlington
@
Horizon Christian, Hood River

25-16, 25-7, 25-13
6pm
0
3
Bickleton
@
Sherman

25-8, 25-21, 25-15
5pm
0
3
Lyle / Wishram
@
Dufur

25-7, 25-5, 25-10
5pm
3
0
South Wasco County
@
Glenwood / Trout Lake / Klickitat

25-13, 25-8, 25-15

1A-7 Old Oregon League

4pm
0
3
Cove
@
Wallowa

25-14, 25-22, 25-23
5:30pm
3
0
Cove
@
Pine Eagle

N
6pm
0
3
Pine Eagle
@
Wallowa

25-13, 25-19, 25-13

Non-League

5pm
0
3
Echo
@
Imbler

25-19, 25-20, 25-10