Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
TTT-Web-Ad-22-23-234x60.png Ad
OSAA_Prizewin_160x600.jpg Ad

2022-23 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
Roosevelt
@
Grant

7pm
Cleveland
@
Benson

7pm
McDaniel
@
Lincoln

7pm
Franklin
@
Ida B. Wells

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
Willamette
@
Springfield

Non-League

6:45pm
Roseburg
@
Thurston

5:30pm
Mountainside
@
Sherwood

6:30pm
Century
@
South Salem

7pm
Sheldon
@
Jesuit

6:30pm
Sunset
@
Lakeridge

Broadcast Coverage
7pm
Sprague
@
Forest Grove

7:30pm
West Linn
@
Nelson

Broadcast Coverage
7pm
Liberty
@
Clackamas

7:15pm
Southridge
@
Glencoe

7:30pm
Parkrose
@
David Douglas

7pm
North Salem
@
Eagle Point

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
Putnam
@
Wilsonville

7:15pm
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
La Salle Prep

7:15pm
Canby
@
Hillsboro

Broadcast Coverage

5A-3 Mid-Willamette Conference

5:30pm
Corvallis
@
Dallas

Non-League

6:30pm
Henley
@
Ridgeview

6:45pm
Mazama
@
Crater

Non-League

7pm
Marist Catholic
@
Cascade

7pm
Coquille
@
Marshfield

MHS Main Gym
7pm
Stayton
@
Estacada

7pm
Hidden Valley
@
St. Mary's, Medford

7pm
Payette (ID)
@
Ontario

7:30pm
McLoughlin
@
La Grande

7pm
Scappoose
@
North Marion

6:30pm
Phoenix
@
Etna (CA)

3A-1 Lewis & Clark League

6pm
Westside Christian
@
Oregon Episcopal

Morissette gym
6pm
Horizon Christian, Tualatin
@
Portland Adventist Acad.

Broadcast Coverage
6pm
Catlin Gabel
@
De La Salle North Catholic

3A-3 PacWest Conference

6pm
Jefferson
@
Scio

6pm
Sheridan
@
Santiam Christian

6pm
Dayton
@
Taft

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
La Pine
@
Pleasant Hill

6pm
Creswell
@
Harrisburg

6pm
Sisters
@
Elmira

Non-League

7:30pm
Myrtle Point
@
Siuslaw

7:30pm
Riverside
@
River View (WA)

7:30pm (MT)
Nyssa
@
Parma (ID)

7pm (MT)
Vale
@
Weiser (ID)

2A-3 Valley Coast Conference

6pm
East Linn Christian Acad.
@
Lowell

Broadcast Coverage
6pm
Gold Beach
@
Waldport

6pm
Illinois Valley
@
Bandon

6pm
Monroe
@
Toledo

Broadcast Coverage
6pm
Oakland
@
Reedsport

6pm
Central Linn
@
Oakridge

Non-League

4:30pm
Knappa
@
Open Door Christian Acad.

7:30pm
Union
@
Weston-McEwen

5:30pm
Irrigon
@
Touchet (WA)

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
Columbia Christian
@
Valor Christian

Played @ Columbia Christian School
7:30pm
Trinity Academy
@
Country Christian

7:30pm
Damascus Christian
@
St. Stephen's Acad.

7:30pm
Grand View Christian Acad.
@
Portland Waldorf

7:30pm
North Clackamas Christian
@
Southwest Christian

1A-2 Casco League

7pm
Willamette Valley Christian
@
C.S. Lewis Academy

7pm
Falls City / Kings Valley Char.
@
Oregon School f/t Deaf

7pm
St. Paul
@
Crosshill Christian

1A-3 Mountain West League

5:30pm
Mohawk
@
Mapleton

7pm
Siletz Valley
@
Mannahouse Acad., Eugene

5:30pm
Triangle Lake
@
Crow

5:30pm
Eddyville Charter
@
Alsea

1A-6 Big Sky League

7:30pm
South Wasco County
@
Lyle / Wishram

7:30pm
Horizon Christian, Hood River
@
Glenwood

Non-League

7:30pm
Ione / Arlington
@
Nixyaawii

6:30pm
Trinity Lutheran
@
Bonanza

7:30pm
Chiloquin
@
Crosspoint Christian

6pm
Cove
@
Condon

7pm
Riddle
@
McKenzie

7pm
New Hope Christian
@
Yoncalla

6:30pm
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Central Christian