Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OSAAtoday 234X60 Ad
Jostens Ad
OSAAtoday 160x600 Ad

Sutherlin Wrestling Program

School
Classification
3A (Public)
Regular District
3A-5 Far West League

Team Staff
Asst. Coach
Miguel Carrillo
Program Information
Classification
3A (2019-20)
League
3A-SD3 Special District 3
Officials
Douglas Wrestling

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 12/7 Sat TBD Willie Wilkinson Memorial
Chiloquin, Douglas, Glide, Reedsport, Riddle / Days Creek, Roseburg, Sutherlin
Glide
DONE 12/13 Fri 3:00 pm Jefferson Wrestling Invitational (Jefferson High School, Jefferson, Oregon)
Creswell, Jefferson, Pleasant Hill, Sutherlin
Jefferson
DONE 12/21 Sat TBD Liberty Tournament
Aloha, Banks, Centennial, Cottage Grove, Glencoe, Hood River Valley, Junction City, Lebanon, Liberty, McNary, Reynolds, Scappoose, Springfield, St. Helens, Sutherlin, Wilsonville
Liberty
DONE 1/4 Sat 8:00 am Elmira Invitational (Elmira)
Central Linn, Creswell, Elmira / Crow, Jefferson, La Pine, Newport, North Eugene, Springfield, Sutherlin, Taft
Elmira / Crow
DONE 1/8 Wed 6:00 pm Sutherlin vs. Siuslaw Dual WRE Meet (Siuslaw High School)
Siuslaw
DONE 1/11 Sat TBD Sutherlin (Sutherlin HS)
Coquille, Cottage Grove, Creswell, Douglas, Elmira / Crow, North Bend, Siuslaw, South Umpqua, Springfield, Sutherlin
Sutherlin
DONE 1/14 Tue 5:00 pm Special District Duals (Santiam Christian)
Creswell, Santiam Christian, Scio, Sutherlin
Santiam Christian
DONE 1/18 Sat TBD Siuslaw (Siuslaw High School)
Churchill, Cottage Grove, Creswell, Douglas, Elmira / Crow, Glendale, Gold Beach, Newport, North Bend, Sheldon, Siletz Valley / Eddyville Charter, Siuslaw, South Eugene, Sutherlin, Toledo, Waldport, Willamette, Oakland (OR)
Siuslaw
DONE 1/23 Thu 5:00 pm Special District Duals (Brookings-Harbor)
Brookings-Harbor, South Umpqua, Sutherlin
Brookings-Harbor
DONE 1/25 Sat TBD Willamette Invitational
Elmira / Crow, Gold Beach, Newport, North Eugene, Pleasant Hill, South Eugene, Springfield, Sutherlin, Willamette
Willamette
DONE 1/30 Thu 6:00 pm Special District Duals
Cascade Christian, Pleasant Hill, Sutherlin
Sutherlin
DONE 2/5 Wed 6:00 pm Special District Duals
Douglas, Harrisburg, Sutherlin
Sutherlin
DONE 2/7 - 2/8 F/S TBD OSAA Southern Div. Girls State Regional
Bend, Cottage Grove, Eagle Point, Lost River, Philomath / Alsea, Siuslaw, South Eugene, South Medford, Summit, Sutherlin, Taft, Thurston
Thurston
DONE 2/14 - 2/15 F/S 4:00 pm 3A-Special District 3 (Umpqua Community College)
Brookings-Harbor, Cascade Christian, Creswell, Douglas, Harrisburg, Pleasant Hill, South Umpqua, Sutherlin
Sutherlin
# C Name Position Grade Height Weight
No player information to display, yet.