Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Moda Health Ad
Social Media Ad
Wilson Sporting Goods Ad

Harrisburg Wrestling Program

School
Classification
3A (Public)
Regular District
3A-4 Mountain Valley Conference

Team Staff
Head Coach
Desmond Bennett
Asst. Coaches
Lacey Briggs, Noah Talmadge, Ricky Huff, Scott Buzzard
Program Information
Classification
3A (2019-20)
League
3A-SD3 Special District 3
Officials
Mid-Valley Wrestling Officials Association

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 12/6 Fri 12:00 pm Deven Dawson (Harrisburg High School)
Amity, Central Linn, Coquille, Creswell, Harrisburg, Jefferson, Kennedy, Lowell, Oakland, Pleasant Hill, Scio, Sheridan, Siuslaw
Harrisburg
DONE 12/14 Sat TBD Central Linn (Central Linn)
Central Linn, Elmira / Crow, Harrisburg, Oakridge, Pleasant Hill, Rainier, Toledo, Willamette
Central Linn
DONE 12/19 Thu 6:00 pm Harrisburg Duals (Harrisburg High School)
Harrisburg, Sheldon, South Eugene
Harrisburg
DONE 12/20 Fri 3:00 pm Tim Patrick Invitational (Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts)
Benson, Corvallis, Forest Grove, Harrisburg, Madison, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Mountainside, Parkrose, Roosevelt, Southridge
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
DONE 12/28 Sat TBD Bob Bishop Invitational
Amity, Harrisburg, La Pine, Madras, Taft, Toledo, Willamina / Falls City
Willamina / Falls City
DONE 1/3 Fri TBD Linn County Wrestling Championships
Harrisburg, Lebanon, South Albany, Sweet Home, West Albany
West Albany
DONE 1/11 Sat 9:00 am Kenny Cox Tournament
Churchill, Eagle Point, Harrisburg, Sheldon, South Eugene, Thurston
Churchill
DONE 1/14 Tue 6:00 pm Special District Duals (South Umpqua High School)
Cascade Christian, Harrisburg, South Umpqua
South Umpqua
DONE 1/17 - 1/18 F/S TBD Oregon Classic (Deschutes County Expo Center)
Aloha, Baker / Powder Valley, Banks, Bend, Cascade, Centennial, Clackamas, Cleveland, Colton, Crane, Crater, Crescent Valley, Crook County, David Douglas, Dayton, Grant, Harrisburg, Hidden Valley, Hillsboro, Hood River Valley, La Pine, Lakeview, Lincoln, Madras, Marshfield, Mazama, McKay, McMinnville, McNary, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Molalla, Mountain View, Newberg, North Eugene, North Lake, North Medford, Oregon City, Pendleton, Philomath / Alsea, Phoenix, Pleasant Hill, Putnam, Rainier, Redmond, Reedsport, Ridgeview, Roseburg, Sandy, Santiam Christian, Scappoose, Sherwood, Sisters, South Medford, South Umpqua, Sprague, Sweet Home, Thurston, Tillamook, Tualatin, West Albany, West Linn, Woodburn
Redmond
DONE 1/21 Tue 6:00 pm Harrisburg vs. Dayton Dual WRE Match (Dayton High School - ENDOWMENT)
Dayton
DONE 1/23 Thu 6:00 pm Special District Duals (Pleasant Hill High School)
Harrisburg, Pleasant Hill, Scio
Pleasant Hill
DONE 1/24 Fri 10:00 am Mid Valley Classic (Philomath High School)
Central, Churchill, Harrisburg, McNary, Philomath / Alsea, South Albany, Southridge, West Linn
South Albany
DONE 1/30 Thu 5:00 pm Special District Duals (Harrisburg High School)
Brookings-Harbor, Creswell, Harrisburg, Santiam Christian
Harrisburg
DONE 1/31 - 2/1 F/S TBD Cottage Grove (Cottage Grove High School)
Cascade Christian, Churchill, Coquille, Corvallis, Cottage Grove, Creswell, Elmira / Crow, Glide, Harrisburg, Henley, Hidden Valley, Klamath Union, La Pine, Lost River, Lowell, Madras, Mazama, North Eugene, North Valley, Oakridge, Philomath / Alsea, Pleasant Hill, Sheldon, Siuslaw, South Eugene, South Medford, South Umpqua, Summit, West Albany, Willamette
Cottage Grove
DONE 2/5 Wed 6:00 pm Special District Duals
Douglas, Harrisburg, Sutherlin
Sutherlin
DONE 2/14 - 2/15 F/S 4:00 pm 3A-Special District 3 (Umpqua Community College)
Brookings-Harbor, Cascade Christian, Creswell, Douglas, Harrisburg, Pleasant Hill, South Umpqua, Sutherlin
Sutherlin
# C Name Position Grade Height Weight
Bryce Chilgren 9
Bryson Cannaday 9
Cass Smith 9
Chandler Strauss 11
Curtis Talmadge 9
Gabriel Knox 12
Joan Tapia 12
Leithan Briggs 12
Russell Talmadge 11