2023 OSAA Cross Country Results
2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike
6A Boys Results
Athletic Timing DirectAthletics MeetPro
OSAA / OnPoint Community Credit Union
2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023
6A Boys 5K
========================================================================================
Rank Team Score Total 1 2 3 4 5 6 7
========================================================================================
1 Franklin 43 1:20:25 3 5 6 13 16 18 102
2 Jesuit 85 1:21:53 4 11 21 23 26 29
3 Ida B. Wells 154 1:23:18 2 32 33 42 45 53 59
4 Central Catholic 169 1:24:01 10 31 39 40 49 57 95
5 Jefferson 176 1:24:03 15 17 20 55 69 123
6 West Salem 193 1:23:50 1 24 27 60 81 85 115
7 Sherwood 245 1:25:18 12 44 52 65 72 104 105
8 South Eugene 267 1:25:54 30 37 58 66 76 82 100
9 Grant 273 1:25:59 38 48 54 62 71 73 86
10 Sunset 275 1:25:52 19 43 56 74 83 88 93
11 Adrienne Nelson 280 1:26:34 14 25 34 89 118 120 122
12 Forest Grove 284 1:26:14 9 46 50 68 111 114 117
13 Sheldon 287 1:25:47 7 8 75 96 101 108 119
14 Glencoe 295 1:26:29 28 41 51 78 97 106 121
15 North Medford 315 1:26:40 22 36 79 80 98 103 116
16 Lakeridge 353 1:27:33 47 63 64 87 92 94 109
17 McNary 372 1:27:56 35 61 67 99 110 112
18 Oregon City 412 1:28:35 70 77 84 90 91 107 113
===========================================================================
Pl Athlete Yr Team Score Time
===========================================================================
1 MEIER, Jack SR West Salem 1 15:23.7
2 DANIELSON, Asher SR Ida B. Wells 2 15:40.0
3 COURCELLE, Zafer JR Franklin 3 15:42.8
4 SWANSON, Caden SR Jesuit 4 15:43.5
5 MCEWEN, Brennan JR Franklin 5 15:54.0
6 NELSON, Emil SR Franklin 6 16:00.1
7 SCHOENHERR, Malachi SO Sheldon 7 16:04.5
8 REEDER, Adam SR Sheldon 8 16:11.5
9 MARQUIS, Sawyer JR Forest Grove 9 16:13.8
10 BRISCOE, Finn JR Central Catholic 10 16:14.5
11 FLETCHER, Brayden SO Jesuit 11 16:16.7
12 WENIGER, Dylan JR Sherwood 12 16:21.0
13 JENSEN, Kai SO Cleveland 16:22.5
14 HAYWOOD-O'NEILL, Rowan SR Franklin 13 16:22.9
15 PENUEL, Collin SR Southridge 16:23.1
16 MILES, Kai SR Adrienne Nelson 14 16:23.7
17 ROY, Sam SR Jefferson 15 16:24.2
18 JOHNSON, Timothy SR Roseburg 16:24.5
19 MCQUILLEN, Leaf JR Franklin 16 16:24.7
20 RADECKI, Roman JR Jefferson 17 16:26.8
21 HORNER, Rowan SR Franklin 18 16:27.4
22 HRETCANU, Paul FR Tigard 16:29.5
23 CESAR, Avery SR Sunset 19 16:29.9
24 HAM, Jacob SR Westview 16:30.0
25 COOK, Leo SR Lake Oswego 16:30.9
26 MCMILLAN, Koen SR Jefferson 20 16:32.4
27 STRUB, Coen JR Jesuit 21 16:32.5
28 LEE, Finn JR Lincoln 16:34.8
29 NICHOLSON, Josh SR Century 16:34.8
30 ZAVALA, Elijah JR North Medford 22 16:34.9
31 WILLIAMS, Kellen SO Jesuit 23 16:35.8
32 BELL, Justin JR West Salem 24 16:39.8
33 YANG, Joe SR Adrienne Nelson 25 16:40.9
34 HANNAGAN, Jaia SR Grants Pass 16:42.3
35 FLEMING, Loland JR Jesuit 26 16:44.4
36 DIAZ-GARCIA, Emiliano SO Clackamas 16:44.9
37 FISHER, Peyton SR Roseburg 16:45.6
38 LIPPERT, Ryan JR West Linn 16:45.9
39 HEPNER, Joshua JR McDaniel 16:46.9
40 FENSKE, Garrett JR West Salem 27 16:47.6
41 SHAW, Spencer JR Glencoe 28 16:48.5
42 SCHUMACHER, Eric SR Jesuit 29 16:48.6
43 SHIBATA, Yosuke FR South Eugene 30 16:49.0
44 HAWKINS, Mason JR Central Catholic 31 16:49.1
45 BERKAW, Chase JR Ida B. Wells 32 16:49.2
46 NELSON, Quentin SR Ida B. Wells 33 16:49.5
47 WALTON, Tyler SO Adrienne Nelson 34 16:50.1
48 DUNCAN, Cain SR McNary 35 16:50.6
49 HUFFMAN, Logan SR North Medford 36 16:50.8
50 KOHLER, Silas SR South Eugene 37 16:53.4
51 GILKEY, Grady SO Grant 38 16:53.5
52 SHORR, Greer SO Central Catholic 39 16:54.1
53 STEVES, Owen SR Cleveland 16:54.9
54 CANADAY, Jack JR Central Catholic 40 16:55.9
55 MASON, Logan JR Glencoe 41 16:58.1
56 RATNER, Misha SR Ida B. Wells 42 16:58.3
57 OLSON, Ronan FR Sunset 43 16:58.3
58 CHIDESTER, Jack SR Sherwood 44 16:58.5
59 MOORE, Zane SR Ida B. Wells 45 17:00.4
60 KRIEGER, Ethan JR Forest Grove 46 17:01.0
61 RIEMAN, Matt SR Grants Pass 17:02.4
62 BLANK, Gustav JR McMinnville 17:05.6
63 FOGARTY, Curran JR Lakeridge 47 17:06.2
64 DUVIVIER, Noah JR Grant 48 17:06.2
65 MILLER, Liam JR Central Catholic 49 17:06.9
66 DAVENPORT, Isaac SR Forest Grove 50 17:07.6
67 EUCHI, Kaleb SR Westview 17:08.3
68 KLINGLER, Jared JR Glencoe 51 17:08.3
69 NORMAN, Kole FR Sherwood 52 17:08.5
70 EHRHART, Alex JR Tualatin 17:08.7
71 MCLEAN, Jack JR Tigard 17:09.2
72 ZEITZER, Noah JR Ida B. Wells 53 17:09.8
73 ASLAKSON, Leonardo JR Grant 54 17:11.9
74 O'NEAL, Henry JR Jefferson 55 17:13.8
75 SHENOY KUDPI, Rohan JR Sunset 56 17:14.0
76 HARPSTER, Jack JR Central Catholic 57 17:14.2
77 MYCO, Isaiah SR South Eugene 58 17:14.3
78 BORGMEIER, Max JR Ida B. Wells 59 17:15.5
79 CHEN, Kyle SR Clackamas 17:15.7
80 HENKEL, Trevor JR West Salem 60 17:18.7
81 PICAZO, Yosef SO McNary 61 17:19.7
82 PAULI, Shamus SR Grant 62 17:20.6
83 ANDREWS, Jack SR Lakeridge 63 17:21.0
84 GODFREY, Beckett SO Lakeridge 64 17:21.7
85 HAM, Ammon SO Westview 17:22.1
86 EDDINGTON, Kurt SR Sherwood 65 17:22.5
87 LATHAM, Joseph SO Roseburg 17:22.8
88 VERGES, Raul SR South Eugene 66 17:22.8
89 KAEHLER, Brayden JR McNary 67 17:23.5
90 BROWN, Riley JR Forest Grove 68 17:24.1
91 GREENSTED, Kai SR Jefferson 69 17:25.2
92 TAPIA, Sergio JR Tigard 17:25.6
93 MCKENZIE, Hunter FR Oregon City 70 17:25.9
94 SMITH, Caden SR Newberg 17:26.1
95 RUMBERGER, Nathaniel JR Grant 71 17:26.5
96 SCHWANZ, Abel JR Sherwood 72 17:26.9
97 MARTINEZ-PLACHTA, Wynto FR Grant 73 17:27.4
98 ALLEN, Corbin JR Sunset 74 17:27.7
99 KEHREIN, Benjamin SO Sheldon 75 17:32.5
100 BREMER, Jan SR South Eugene 76 17:33.6
101 SORENSEN, Logan SO Oregon City 77 17:35.2
102 WHITE, Nathan SO Glencoe 78 17:35.5
103 NEAMAN, Dakota JR Sprague 17:36.7
104 WEBSTER, Uriah FR North Medford 79 17:36.8
105 WEBSTER, Porter JR North Medford 80 17:38.8
106 MARTIN, Brycen JR South Salem 17:39.1
107 MCGUIRK, Dylan SO West Salem 81 17:39.3
108 BROWN, Tai SO West Linn 17:40.6
109 VERGES, Ricard SR South Eugene 82 17:41.1
110 ZERAMBY, Drake JR Sunset 83 17:41.3
111 EFTEKHAR, Rylan JR Lake Oswego 17:41.6
112 SCOTT, Tyler JR Oregon City 84 17:44.4
113 VENTI, Nolan SO West Salem 85 17:45.5
114 HASSER, Colton SO Grant 86 17:47.0
115 RODRIGANO, Matthew SO Lakeridge 87 17:47.7
116 HOMER, Riley SR Sunset 88 17:49.9
117 SATTERLEE, Lucas JR Mountainside 17:52.2
118 STOUT, Benjamin SO Adrienne Nelson 89 17:52.8
119 WHITE, Adam SR Oregon City 90 17:54.1
120 REED, Joel JR Oregon City 91 17:54.8
121 ROLSTAD, Finn SR Lakeridge 92 17:55.5
122 VERBIEST, Willem SR Sunset 93 17:56.9
123 HARBISON, Jack SO Lakeridge 94 17:57.1
124 DEVINE, Conal SO Central Catholic 95 17:57.4
125 MCCONDOCHIE, Ryan JR Sheldon 96 17:57.4
126 FRONGNER, Garrett JR Glencoe 97 17:57.7
127 DOWNEY, Brayden JR North Medford 98 17:58.4
128 ESTRADA, Vince JR McNary 99 17:58.8
129 SANGHVI, Tejas SO South Eugene 100 18:00.1
130 WHITE, Lucas SO Sheldon 101 18:00.5
131 EMERT, Alex JR Franklin 102 18:01.6
132 LATVALA, Connor JR North Medford 103 18:04.8
133 VALDEZ, Lukas SR Sherwood 104 18:06.7
134 PATE, Camden JR Barlow 18:08.6
135 STEIN, Braden SO Sherwood 105 18:08.9
136 HAYES, Logan SR McMinnville 18:09.2
137 KLAWETTER, Samuel SR Clackamas 18:10.7
138 LONG, Tyler JR Glencoe 106 18:11.7
139 MORTENSEN, Clark JR Oregon City 107 18:12.7
140 CAMPBELL, Ash SO Sheldon 108 18:14.4
141 HAGEN, Anders SO Sprague 18:16.1
142 BENDER, Dominic SO Lakeridge 109 18:17.4
143 ZIESEMER, Josiah SR McNary 110 18:23.1
144 WILLIS, Stephen JR Forest Grove 111 18:27.3
145 NEVEL, Eelan SR Sprague 18:29.8
146 OLMOS, Jacob JR McNary 112 18:30.0
147 CONWAY, James SO Oregon City 113 18:30.7
148 KOSCHMANN, Murray SO Forest Grove 114 18:37.9
149 MARKLE, Brandon JR West Salem 115 18:40.8
150 NEELY, Owen JR North Medford 116 18:43.4
151 DOBER, Gavin FR Forest Grove 117 18:44.7
152 STOUT, Evan FR Adrienne Nelson 118 18:46.1
153 SCHNEIDER, Kellen FR Sheldon 119 18:47.0
154 MEDINA, Aidan JR Adrienne Nelson 120 18:55.1
155 HOLT, Ethan SO Glencoe 121 19:01.8
156 BORSCHEL, Reid JR Adrienne Nelson 122 19:10.5
157 WILLIAMS, Colin JR Sprague 19:26.0
158 ESHOO, Eshia JR Jefferson 123 21:22.6
2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike
6A Girls Results
Athletic Timing DirectAthletics MeetPro
OSAA / OnPoint Community Credit Union
2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023
6A Girls 5K
========================================================================================
Rank Team Score Total 1 2 3 4 5 6 7
========================================================================================
1 Jesuit 32 1:32:46 1 4 5 8 14 18 22
2 Lincoln 46 1:33:57 2 9 10 12 13 29 48
3 Sunset 159 1:37:57 6 27 35 45 46 58 64
4 Lakeridge 159 1:38:44 16 19 25 44 55 70
5 Central Catholic 177 1:39:04 11 23 30 41 72 96 100
6 Lake Oswego 184 1:39:17 15 24 39 49 57 73 77
7 Tigard 215 1:40:15 20 36 37 60 62 90 98
8 Sherwood 231 1:40:45 31 34 38 63 65 74 117
9 Franklin 242 1:41:08 33 42 50 56 61 86 92
10 Westview 250 1:41:23 32 47 51 54 66 67 95
11 Tualatin 264 1:42:26 3 21 59 84 97 112 116
12 West Salem 277 1:42:22 7 40 69 80 81 82 87
13 Ida B. Wells 342 1:45:24 17 76 78 83 88 91 107
14 Roseburg 381 1:47:21 26 75 85 94 101 105 110
15 South Eugene 411 1:48:49 28 89 93 99 102 106 109
16 Newberg 411 1:48:59 52 53 79 104 123 124 125
17 South Salem 444 1:50:17 43 71 103 108 119 120 121
18 Sandy 521 1:53:38 68 111 113 114 115 118 122
*Tiebreakers
Sunset 6 27 35 45 46 *58
Lakeridge 16 19 25 44 55 70
South Eugene 28 89 93 99 102 *106
Newberg 52 53 79 104 123 124
===========================================================================
Pl Athlete Yr Team Score Time
===========================================================================
1 BENNETT, Emma JR Jesuit 1 18:00.2
2 LINCOLN, Ellery FR Lincoln 2 18:17.0
3 DALGAS, Nelida SO North Salem 18:23.6
4 AYERS, Lauren SR Tualatin 3 18:28.5
5 HUDNUT, Liliana SR Jesuit 4 18:29.2
6 O'SCANNLAIN, Maeve FR Jesuit 5 18:29.5
7 SCHAEFFER, Elissa SO Sunset 6 18:30.6
8 MEIER, Avery SO West Salem 7 18:35.1
9 BEIL, Amalie SR Jesuit 8 18:38.1
10 MALINOSKI, Sophia JR Lincoln 9 18:43.1
11 SAAVEDRA, Keira SR Lincoln 10 18:51.4
12 MCGILLIS, Ella SR Central Catholic 11 18:52.3
13 JAMES, Amelia SR Lincoln 12 18:59.3
14 HENRIKSEN, Elyse SO Lincoln 13 19:05.6
15 O'SCANNLAIN, Maura JR Jesuit 14 19:08.3
16 LIM, Sydney SR Lake Oswego 15 19:11.7
17 HOULIHAN, Grace SO Lakeridge 16 19:18.7
18 FALE, Josephine SR Ida B. Wells 17 19:19.2
19 O'NEILL, Audrey SR Jesuit 18 19:20.4
20 HUYLER, Hannah JR Lakeridge 19 19:20.6
21 KIM, Sabine SR Tigard 20 19:21.0
22 GERLACH, Lauren FR Tualatin 21 19:21.3
23 CAMPBELL, Amelia JR Grant 19:24.9
24 WELSH, Elizabeth FR Jesuit 22 19:26.4
25 DALE, Lydia SR Oregon City 19:26.6
26 RECTOR, Zoe SR Central Catholic 23 19:27.3
27 THOMPSON, Joelle JR Lake Oswego 24 19:28.2
28 SMITH, Olivia SR Lakeridge 25 19:34.6
29 ECKMAN, Sylvia JR Roseburg 26 19:35.7
30 BALAZS, Kailua JR Sunset 27 19:36.7
31 MCCART, Elizabeth JR South Eugene 28 19:37.3
32 REID, Sam JR Lincoln 29 19:37.8
33 DANISH, Mira JR Central Catholic 30 19:41.0
34 THOMAS, Tyler FR Sherwood 31 19:41.1
35 SANDGREN, Ella JR Westview 32 19:42.5
36 ROBERTSON, Emily JR Franklin 33 19:44.5
37 GRUNOW, Anna JR Sherwood 34 19:46.0
38 ROSKOWSKI, Emily SR Sunset 35 19:46.3
39 JOULE, Sydney FR Tigard 36 19:48.7
40 HEIDT, Leah SO Tigard 37 19:49.4
41 BUGHER, Evylee FR Sherwood 38 19:50.3
42 HOWARD, Sofie JR Lake Oswego 39 19:54.3
43 LONIGAN, Gitte JR West Salem 40 19:54.7
44 PHELPS, Marilyn SO Central Catholic 41 19:56.7
45 BAREILLES, Gigi SR Franklin 42 19:57.7
46 BECKER, Lucy SR South Salem 43 19:58.0
47 ROSENFELD, Brannan SR Beaverton 19:58.7
48 BRAKENHIELM, Sigrid JR Lakeridge 44 20:00.9
49 CESAR, Naomi FR Sunset 45 20:00.9
50 MILLER, Rowan SR Sunset 46 20:01.6
51 HEUSSNER, Brooke SR Westview 47 20:04.0
52 GRAMSTAD, Mia SR Lincoln 48 20:07.3
53 PLASSE, Noelle JR Lake Oswego 49 20:12.0
54 GREY, Nettle JR Grants Pass 20:12.9
55 ROBERTSON, Hailie JR Franklin 50 20:18.1
56 TAYLOR, Nicole JR Westview 51 20:21.8
57 WHEATLEY, Abigail SO Newberg 52 20:24.8
58 CASTANEDA, Sophia SO Newberg 53 20:26.8
59 JONES, Sonja JR Westview 54 20:28.0
60 LARSON, Megan SR Lakeridge 55 20:28.3
61 FAJARDO, Alison FR Franklin 56 20:29.6
62 SHELDON, Taylor SO Lake Oswego 57 20:30.2
63 CARTER, Ravenna JR Sunset 58 20:31.4
64 PRUSS, Isabelle JR Glencoe 20:32.5
65 GATES, Karys SR Tualatin 59 20:33.6
66 THOMPSON, Chloe JR Tigard 60 20:35.4
67 KAUFFMAN-SMITH, Marin SR Franklin 61 20:38.0
68 RUST, Makaila SO Tigard 62 20:40.3
69 BUGHER, Senoya JR Sherwood 63 20:41.7
70 KHAN, Tazkyah SR Sunset 64 20:42.3
71 TERRY, Charlotte SR McMinnville 20:43.6
72 GILL, Heidi SR Sherwood 65 20:45.6
73 GATTON, Emily SO Westview 66 20:45.9
74 CARRIER, Paige JR Westview 67 20:46.8
75 MCGAUGHEY, Susan SR Sandy 68 20:51.0
76 DUYCK, Averie SR Glencoe 20:53.3
77 ROMMEL, Julianne SR West Salem 69 20:54.7
78 SCHNURBUSCH, Jocelyn SO McNary 20:56.0
79 MOE, Alison SR Clackamas 20:56.2
80 JONES, Tatum SO Sprague 21:02.8
81 KORNACHUK, Breckyn SR Lakeridge 70 21:04.6
82 KOLB, Chloe JR South Salem 71 21:04.7
83 VANDERWAL, Zoe SR Central Catholic 72 21:05.8
84 PILSTROM, Raquel JR Lake Oswego 73 21:09.2
85 SWITZER, Mila JR Sherwood 74 21:13.2
86 VANDERWERFF, Vikki JR Roseburg 75 21:15.5
87 COFFEY-READ, Jane SO Ida B. Wells 76 21:16.0
88 HILL, Bristol SO Lake Oswego 77 21:16.2
89 GIPP, Teia JR Ida B. Wells 78 21:16.9
90 ESZENYI, Dominique SR Newberg 79 21:19.4
91 GILBERT, Karalyn SR Sheldon 21:23.3
92 RASCA, Mia SO West Salem 80 21:27.9
93 WOODS, Samantha JR West Salem 81 21:29.3
94 ALLEN, Addison FR Grants Pass 21:33.3
95 EVANS, Abby SO West Salem 82 21:33.3
96 BOLLMAN-LECHNER, Kailyn SO McNary 21:33.7
97 ROBINSON, Phoebe SR Ida B. Wells 83 21:36.7
98 BECKER, Ayla JR Tualatin 84 21:39.8
99 MCDONALD, Ella SR Roseburg 85 21:43.0
100 RUE, Yemi JR McMinnville 21:44.1
101 KENNEDY-WONG, Lucianne SR Franklin 86 21:46.3
102 MEJIA, Cyerra JR South Medford 21:46.5
103 TICE, Lillian JR West Salem 87 21:50.4
104 COCHRAN, Anaya JR Ida B. Wells 88 21:55.0
105 HUNTER, Maya SR South Eugene 89 21:56.0
106 HESTON, Clara FR Barlow 21:56.3
107 CZARNECKI, Sylvia JR Sheldon 21:56.8
108 JOHNSON, Caroline SR Tigard 90 21:58.6
109 HURD, Avila JR Ida B. Wells 91 22:08.1
110 SHRALL, Paloma FR Franklin 92 22:10.9
111 LUDWIG, Cora FR South Eugene 93 22:11.3
112 MCLAUGHLIN, Rylie SO Roseburg 94 22:11.5
113 MARGASON, Chloe JR Westview 95 22:12.8
114 RASMUSSEN, Sophie SR Central Catholic 96 22:14.3
115 STRUK, Daisy JR McMinnville 22:18.9
116 NELSON, Molly SO Adrienne Nelson 22:18.9
117 MORRIS, Avery JR Gresham 22:20.0
118 SMITH, Sydney JR Tualatin 97 22:22.3
119 BENJAMIN, Mackenzie JR Tigard 98 22:23.8
120 CHINITZ-MITAL, Jessica FR South Eugene 99 22:27.6
121 KNUTSON, Shelby JR Central Catholic 100 22:29.8
122 OJEDA-GUZMAN, Julie SO Roseburg 101 22:34.9
123 MILLER, Cassidy SR South Eugene 102 22:35.8
124 BUSWELL, Olivia JR South Salem 103 22:39.4
125 HERBOLDT, Isabella SR Newberg 104 22:39.6
126 KROEKER, Noelle SO Roseburg 105 22:40.0
127 SNELLING, Audrey JR South Eugene 106 22:45.3
128 DAVIES, Jordyn SR Ida B. Wells 107 22:45.5
129 BUSWELL, Sophia JR South Salem 108 22:45.9
130 WATKINS, Renee FR South Eugene 109 22:49.5
131 SMITH, Molly FR Roseburg 110 22:55.9
132 BOSONE, Augusta SR Sheldon 22:59.5
133 CARNEIRO, Gianna SO Sandy 111 23:00.4
134 AUBRYLLE NIVERA, Chobei SO Tualatin 112 23:06.4
135 HUTCHISON, Chloe FR Sandy 113 23:09.1
136 WEDELL, Lilley JR Sandy 114 23:14.4
137 LINDAMAN, Anna SO Clackamas 23:16.2
138 FLEMING-HARRIS, Brynn SO Sandy 115 23:22.3
139 HALE, Jackson FR Tualatin 116 23:26.8
140 SAPPENFIELD, Grace SO Sherwood 117 23:40.2
141 RICKETTS, Ruth JR Sandy 118 23:47.6
142 BUCK, Gwyn JR South Salem 119 23:48.7
143 ORR, Ashley SO South Salem 120 23:59.3
144 HIATT, Cecelia JR South Salem 121 23:59.3
145 HUTCHINSON, Katelyn SR Sandy 122 24:07.7
146 BYERLEY, Eliana FR Newberg 123 24:08.0
147 SMITH, Hailey SO Newberg 124 24:08.1
148 SEITS, Abby SO Newberg 125 24:38.9
2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike
5A Boys Results
Athletic Timing DirectAthletics MeetPro
OSAA / OnPoint Community Credit Union
2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023
5A Boys 5K
========================================================================================
Rank Team Score Total 1 2 3 4 5 6 7
========================================================================================
1 Crater 37 1:19:49 1 2 9 12 13 18 24
2 Summit 64 1:21:13 3 6 11 16 28 33 37
3 Corvallis 169 1:26:23 17 19 42 45 46 57 70
4 South Albany 175 1:26:07 8 10 38 51 68 69 87
5 Hood River Valley 177 1:26:44 20 27 31 49 50 74 86
6 Central 184 1:26:35 5 14 40 52 73 82 90
7 Wilsonville 195 1:27:08 7 29 32 55 72 76 88
8 Caldera 199 1:27:14 4 35 48 54 58 61 71
9 Springfield 202 1:27:42 22 23 26 64 67 83 84
10 Crescent Valley 207 1:27:47 21 30 41 56 59 65 75
11 Canby 237 1:29:14 25 39 43 53 77 85 89
12 North Eugene 242 1:29:04 34 36 47 62 63 66 80
13 Churchill 276 1:30:56 15 44 60 78 79 81 91
===========================================================================
Pl Athlete Yr Team Score Time
===========================================================================
1 KITCHEN, Tayvon JR Crater 1 15:26.2
2 TOSTENSON, Josiah JR Crater 2 15:32.2
3 LAUGHLIN-HALL, Noah SR Summit 3 15:33.1
4 MORICAL, Mason SO Caldera 4 15:44.3
5 CIRINO, Ty SO Central 5 15:44.7
6 BOAZ, Hayden JR Summit 6 15:47.1
7 WILDE, Liam SO Wilsonville 7 15:55.2
8 RESNIK, Matthew SR South Albany 8 15:58.2
9 GARNICA, Shaun SR Crater 9 16:00.7
10 CAMPBELL, Zander JR South Albany 10 16:04.7
11 WILLIAMS, Kaden SO Summit 11 16:11.9
12 DODDINGTON, Caleb SR Crater 12 16:17.8
13 HEADLEY, Grant JR Crater 13 16:32.0
14 WENDRING, Aidan SO Central 14 16:32.8
15 GIBBS, Alesandro SR Churchill 15 16:34.4
16 LORD, Jensen (Kirk) SR Summit 16 16:37.3
17 FIEGENER, Cole JR Corvallis 17 16:38.1
18 HOKANSON, Ivar JR Crater 18 16:38.1
19 BETTS, Miles SO Corvallis 19 16:38.6
20 SNOW, Sean SR La Salle Prep 16:39.2
21 KING, Logan JR Hood River Valley 20 16:39.7
22 ARTHUR, JD JR Silverton 16:42.9
23 BAKER, Ian JR Crescent Valley 21 16:44.0
24 HOUSTON, Aonghas SR Springfield 22 16:51.3
25 LAMB, Conner SR Springfield 23 16:53.2
26 HELLMANN, Jeffrey SR Crater 24 16:55.0
27 TILDEN, Jacob SR Canby 25 16:55.5
28 FULLER, Owen SR Springfield 26 16:57.0
29 WAGNER, Kai JR Hood River Valley 27 17:01.1
30 DEAN-ZIEGLER, Jackson JR Summit 28 17:02.8
31 GRANT, Brady SO Wilsonville 29 17:03.9
32 TAYLOR, Gavin SR Ridgeview 17:05.0
33 POLLOCK, Cody JR Crescent Valley 30 17:08.1
34 KNOLL, Sam SO Hood River Valley 31 17:10.0
35 FISH, Parker JR Wilsonville 32 17:12.8
36 MILLER, Finn JR Summit 33 17:15.4
37 WOFFORD, Joseph JR North Eugene 34 17:15.7
38 HARRIS, Luke JR Caldera 35 17:16.7
39 DAVIS, Alder SO North Eugene 36 17:16.8
40 STILSON, Drew SR Summit 37 17:17.8
41 BENNETT, Kaleb SR South Albany 38 17:23.6
42 DEWAR, Andrew JR Canby 39 17:26.9
43 SWARTZFAGER, Truman JR Central 40 17:28.8
44 VAN TRESS, William SO Crescent Valley 41 17:29.0
45 WEISEL, Jack JR Corvallis 42 17:34.9
46 SMITH, Rhett SR Canby 43 17:40.9
47 PRENEVOST, Kobi JR Churchill 44 17:43.2
48 PARMIGIANI, Joseph SR Corvallis 45 17:43.2
49 ATKINSON, Calvin SR Corvallis 46 17:47.4
50 MCKINNIS, Ashenafi FR North Eugene 47 17:51.7
51 DONALDSON, Noah SO Caldera 48 17:53.9
52 COFFMAN, Victor SO Hood River Valley 49 17:55.0
53 KERR, Davis JR Hood River Valley 50 17:57.8
54 JOHNSTON, Robbie SR South Albany 51 17:59.4
55 BUTLER, John SR Central 52 18:00.6
56 STODDART, Corbin SO Canby 53 18:01.9
57 CLARK, Owen JR Caldera 54 18:03.0
58 THIESSEN, Joel SR Wilsonville 55 18:08.7
59 TOKARCZYK, Nikolas JR Crescent Valley 56 18:08.9
60 CURTIS, Oliver SR Corvallis 57 18:12.4
61 JACKSON, Nash FR Caldera 58 18:15.3
62 VELEZ, Josiah JR Crescent Valley 59 18:16.7
63 DUFF-ESTRADA, Hestin SR Churchill 60 18:18.4
64 WARD, Aaron JR Caldera 61 18:18.7
65 ROOSEBOOM, Moses SO North Eugene 62 18:19.5
66 GORDON, Finn SR North Eugene 63 18:19.8
67 SNYDER, Tobias SR Springfield 64 18:20.5
68 HARDY, Samuel JR Crescent Valley 65 18:21.4
69 STERNER, Leo JR North Eugene 66 18:22.1
70 WALKER, Joshua SR Springfield 67 18:39.2
71 FULLETON, Chase FR South Albany 68 18:40.8
72 SAVILLE, Colin SO South Albany 69 18:42.9
73 WROLSTAD, Saffin FR Corvallis 70 18:45.1
74 MCCOWN, Ash JR Caldera 71 18:45.9
75 BURT, David SR Wilsonville 72 18:46.8
76 ORTIZ HEREDIA JR, Alfre SR Central 73 18:47.4
77 GERALD, Colin SO Hood River Valley 74 18:51.5
78 WISNIEWSKI, Eli SR Crescent Valley 75 19:01.7
79 FISH, Hayden FR Wilsonville 76 19:08.1
80 COLLINS, Caden FR Canby 77 19:08.2
81 BRIGGS, Alexander JR Churchill 78 19:09.0
82 SOEBY, Tautai SO Churchill 79 19:10.7
83 REMEDIOS, Anil SR North Eugene 80 19:30.0
84 ZARATE, Alexander SO Churchill 81 19:30.9
85 PEMBERTON, Adrian JR Central 82 19:34.9
86 LE, Jayden SR Springfield 83 19:41.0
87 CURTIS, Simon SO Springfield 84 19:41.7
88 MUNOZ, Eliab SR Canby 85 19:46.9
89 WEISSNER, Jacob JR Hood River Valley 86 19:47.7
90 KNECHT, Wyatt SO South Albany 87 19:54.8
91 BERTELL, Kaden FR Wilsonville 88 19:57.9
92 LUCAS, Aiden JR Canby 89 20:08.8
93 KORBE, Keagan SO Central 90 20:10.9
94 KAI, Kearns JR Churchill 91 20:11.3
2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike
5A Girls Results
Athletic Timing DirectAthletics MeetPro
OSAA / OnPoint Community Credit Union
2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023
5A Girls 5K
========================================================================================
Rank Team Score Total 1 2 3 4 5 6 7
========================================================================================
1 Summit 64 1:37:39 6 9 11 14 24 27 29
2 Crater 66 1:37:37 2 3 17 19 25 26 32
3 Crescent Valley 85 1:37:43 1 5 16 23 40 57 73
4 Caldera 126 1:42:26 7 12 28 35 44 59 76
5 Corvallis 149 1:44:18 8 15 36 41 49 61 67
6 Dallas 170 1:45:50 21 31 33 38 47 56 63
7 Wilsonville 190 1:46:52 18 20 34 54 64 81 87
8 La Salle Prep 218 1:48:55 10 37 48 55 68 75 86
9 Hood River Valley 247 1:50:23 13 46 60 62 66 71 80
10 Redmond 255 1:51:17 30 39 43 69 74 84 88
11 Springfield 274 1:53:20 22 45 50 78 79 85 89
12 Silverton 275 1:53:08 42 52 53 58 70 72 77
13 North Eugene 285 1:53:56 4 51 65 82 83
===========================================================================
Pl Athlete Yr Team Score Time
===========================================================================
1 WISNIEWSKI, Emily JR Crescent Valley 1 17:05.8
2 BIGEJ, MacKenzie JR Canby 18:08.5
3 SIEBERT, Lindsay SR Crater 2 18:24.9
4 WEST, Emma JR Crater 3 18:32.3
5 NICE, Artana SR North Eugene 4 18:35.9
6 WEISS, Lillian SO Crescent Valley 5 18:40.8
7 DICHARRY, Eva SO Summit 6 18:50.9
8 CARNEY, Maddie FR Caldera 7 19:02.4
9 MIDDLETON, Kate SR Corvallis 8 19:08.8
10 KNOX, Skye SO Summit 9 19:13.2
11 WEST, Evonna SR Ridgeview 19:19.3
12 CRIMIN, Maya JR La Salle Prep 10 19:19.6
13 BOWEN, Taylin SO Summit 11 19:19.6
14 CRAMP, Sage JR Caldera 12 19:19.8
15 PERRIN, Syl SO Hood River Valley 13 19:25.9
16 DOGGETT, Bethany JR West Albany 19:26.6
17 CONNOLLY, Elizabeth FR Summit 14 19:41.3
18 WILLIAMS, Lucia SO Corvallis 15 19:42.2
19 KELLY, Sasha JR Crescent Valley 16 19:43.3
20 SALVIONE, Gabriella JR Putnam 19:46.6
21 DAVENPORT, Brynn FR Crater 17 19:56.6
22 MILANOVICH, Ella SR Wilsonville 18 20:01.2
23 GARNICA, Reese SO Crater 19 20:02.0
24 KIPE, Jadyn JR Wilsonville 20 20:02.0
25 RODLI, Kelsey SO Dallas 21 20:06.0
26 BABCOCK, Carrie SR Springfield 22 20:27.9
27 ROSLING, Ella SO Crescent Valley 23 20:30.2
28 KNOX, Ainslie SR Summit 24 20:33.8
29 PYGMAN, Hannah SO Crater 25 20:40.8
30 BARSALOU, Haddie FR Crater 26 20:41.4
31 KNOLL, Kersie SO Summit 27 20:45.2
32 KOERNIG, Mia JR Caldera 28 20:50.6
33 ALLEN, Leighton FR Summit 29 20:53.9
34 ANSPACH, Eden SO Redmond 30 20:57.2
35 NASH, Tennyson JR Dallas 31 20:58.3
36 DAVENPORT, Claire SO Crater 32 21:02.8
37 IRVING, Jazmine JR Dallas 33 21:04.3
38 GORDON, Sophia SR Wilsonville 34 21:08.4
39 FLOWERDAY, Grace JR Putnam 21:10.3
40 HEINLY, Alison JR Caldera 35 21:19.9
41 MIDDLETON, Hannah SR Corvallis 36 21:23.6
42 RIEL, Melly JR La Salle Prep 37 21:28.7
43 MCDANIEL, Ah Pymm JR Dallas 38 21:34.1
44 NICKEL, Jaiden SO Redmond 39 21:39.2
45 BEASLEY, Ava SR Crescent Valley 40 21:42.8
46 STORER, Hazel FR Corvallis 41 21:45.2
47 ORTEGA, Lauren SR Silverton 42 21:47.8
48 JOHNS, Ryah FR Redmond 43 21:50.1
49 COLQUHOUN, Ellie JR Caldera 44 21:53.1
50 AUXIER, Ellen FR Springfield 45 21:54.3
51 FULLER, Charlotte SO Hood River Valley 46 22:02.8
52 OLLIFF, Polly JR Dallas 47 22:06.9
53 BAKER, Lauren SR La Salle Prep 48 22:07.1
54 HANSON, Finn SR Corvallis 49 22:17.6
55 SPERRY, Eleanor SR Springfield 50 22:17.8
56 GROSHONG, Peyton SO North Eugene 51 22:22.0
57 KINTZ, Rachael JR Silverton 52 22:32.6
58 KERN, Kylee SR Silverton 53 22:38.0
59 EASTERLY, Kiera SR Wilsonville 54 22:40.4
60 YATSUSHIRO, Kari JR La Salle Prep 55 22:40.5
61 GREEN, Olea SR Dallas 56 22:42.1
62 MINOT, Sophie SR Crescent Valley 57 22:46.3
63 SEEDER, Sophia SO Silverton 58 22:50.3
64 BRADBURY, Aspen FR Caldera 59 22:51.0
65 BAUMANN, Sadie SO Hood River Valley 60 22:51.1
66 BOUWMA-GEARHART, Sol SO Corvallis 61 22:54.6
67 GODKIN, Katie JR Hood River Valley 62 22:57.6
68 GREEN, Amber FR Dallas 63 22:59.2
69 DYER, Sophia JR Wilsonville 64 22:59.3
70 CHACON, Eliana JR North Eugene 65 23:05.2
71 MILLIKIN-SPRAY, Olivia JR Hood River Valley 66 23:05.2
72 BIESACK, Sylvie JR Corvallis 67 23:05.5
73 RUST, Anne SR La Salle Prep 68 23:18.2
74 BURK, Dominique SO Redmond 69 23:18.3
75 TRAEGER, Ellie SR Silverton 70 23:19.3
76 ULLAND, Isabel FR Hood River Valley 71 23:22.2
77 HORNER, Melia SR Silverton 72 23:27.2
78 CHILDERS, Kennedy SO Crescent Valley 73 23:29.7
79 DELANCE, Gemma FR Redmond 74 23:31.6
80 SHEA, Meredith SR La Salle Prep 75 23:41.0
81 FULLER, Delsey JR Caldera 76 23:43.0
82 MOHR, Charlee FR Silverton 77 24:03.7
83 SOMMERVILLE, Audrey JR Springfield 78 24:12.2
84 HIRSCHBACH, Liz JR Springfield 79 24:26.9
85 HALSETH, Rowan JR Hood River Valley 80 24:31.1
86 BROGREN, Maylin FR Wilsonville 81 24:41.7
87 CHRISTIANSON, Alita FR North Eugene 82 24:50.5
88 DOTTS, MaeAni SR North Eugene 83 25:01.7
89 ORIS, Isabella SO Redmond 84 25:05.6
90 FOSHAY, Cambria SR Springfield 85 25:20.4
91 MANSON, Ella FR La Salle Prep 86 25:35.8
92 ILL, Cecily FR Wilsonville 87 26:18.4
93 EWERT, Jade JR Redmond 88 26:36.1
94 KIMBALL, Annika JR Springfield 89 27:08.3
2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike
4A Boys Results
Athletic Timing DirectAthletics MeetPro
OSAA / OnPoint Community Credit Union
2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023
4A Boys 5K
========================================================================================
Rank Team Score Total 1 2 3 4 5 6 7
========================================================================================
1 Newport 49 1:25:41 2 4 5 15 23 28 78
2 Crook County 87 1:27:55 6 10 18 22 31 35 38
3 The Dalles 136 1:29:45 9 20 25 37 45 48 62
4 Molalla 146 1:30:31 16 21 27 39 43 57 75
5 Philomath 167 1:31:21 12 17 33 52 53 55 56
6 Marist 179 1:31:25 8 26 42 44 59 71 82
7 Cottage Grove 192 1:30:51 1 29 50 51 61 64 76
8 Phoenix 193 1:31:58 3 30 32 58 70 79 85
9 Tillamook 211 1:33:10 19 24 34 66 68 69 91
10 Baker 225 1:33:24 7 40 46 65 67 74 77
11 Hidden Valley 230 1:33:42 14 36 47 60 73 80 81
12 Pendleton 266 1:35:58 13 49 54 63 87 89 90
13 Scappoose 291 1:37:36 11 41 72 83 84 86 88
===========================================================================
Pl Athlete Yr Team Score Time
===========================================================================
1 BENGTSON, Carter JR Cottage Grove 1 15:49.6
2 COLLSON, Finn JR Newport 2 16:30.6
3 FEELEY, Kael SR Phoenix 3 16:47.6
4 LARSEN, Noah JR Newport 4 16:49.0
5 BROWN, Connor JR Newport 5 16:49.4
6 IVERSEN, Samuel SR Henley 17:01.8
7 HUMPHREYS, Gavin SR Crook County 6 17:01.9
8 BROWN, Daniel JR Baker 7 17:03.7
9 THOMPSON, Conor JR Marist 8 17:06.9
10 LONG, Tyson SO The Dalles 9 17:08.0
11 RADABAUGH, Adam JR Crook County 10 17:16.5
12 OGAWA, Taiki SR Scappoose 11 17:17.8
13 HARMON, Carter SR Klamath Union 17:26.7
14 HERNANDEZ, Lukas SO Philomath 12 17:28.0
15 REYNOLDS, Jack SO Pendleton 13 17:28.4
16 MOLINE, Peter SO Hidden Valley 14 17:35.8
17 VOTAW, Calvary SR Newport 15 17:37.0
18 STROHMEYER, Colten SR Molalla 16 17:42.1
19 PAUSCH, Leo SO Philomath 17 17:42.8
20 TEASDALE, Kiernan SR Crook County 18 17:43.2
21 GOMEZ, Juan SR Tillamook 19 17:45.2
22 ERICKSON, Aiden SO The Dalles 20 17:46.3
23 ZUSCHLAG, Ben JR St Helens 17:47.3
24 HAYES, John JR Molalla 21 17:49.2
25 OELKERS, Eli JR Crook County 22 17:50.3
26 CHANDLER, Avery FR Newport 23 17:55.0
27 VELAZQUEZ, Diego FR Tillamook 24 17:55.3
28 CALDWELL, Caleb JR The Dalles 25 17:56.1
29 SAGE, Corbin FR Marist 26 17:56.6
30 WOOD, Nick FR Molalla 27 17:56.6
31 FARIAS, Ivan JR Newport 28 17:58.0
32 CULBERT, David SO Cottage Grove 29 17:58.6
33 DOBBINS, Ethan SO Phoenix 30 18:01.7
34 JONAS, Jace SO Crook County 31 18:03.1
35 CONTRERAS, Orlando SR Phoenix 32 18:08.8
36 KING, Simon SR Philomath 33 18:09.6
37 STOVALL, Jaxson SO Marshfield 18:11.9
38 SIMONIS, Josef SO La Grande 18:12.2
39 SHEETS, Ryan SO Tillamook 34 18:12.6
40 JOHNSON, Drake SO Gladstone 18:14.2
41 WHITING, Kannon FR Crook County 35 18:15.0
42 WIEDEL, Rowan JR Hidden Valley 36 18:15.9
43 ZIEGENHAGEN, Egan JR The Dalles 37 18:15.9
44 DAVIS, Hunter SO Crook County 38 18:22.0
45 TERRY, Otto SO Molalla 39 18:25.3
46 BINGHAM, Hunter SR Baker 40 18:25.9
47 HALLY, Jack JR Ontario 18:31.6
48 LEADER, Charles JR Scappoose 41 18:31.7
49 NELSON, Becket SR Marist 42 18:32.0
50 WOOD, Evan FR Molalla 43 18:37.3
51 CRANMER, Brock FR Marist 44 18:37.8
52 CASTILLO QUINTANA, Gabr SR The Dalles 45 18:38.3
53 JENSEN, Nathaniel SR Baker 46 18:42.0
54 MILLS-PRICE, Joseph SO Hidden Valley 47 18:44.0
55 LUTZ, Josef JR The Dalles 48 18:45.1
56 ROBINSON, Autry FR Pendleton 49 18:49.2
57 HUTCHINS, Easton JR Cottage Grove 50 18:54.0
58 GARCIA, Frank SO Cottage Grove 51 18:54.6
59 LEWIS, JJ JR Philomath 52 18:59.2
60 HERNANDEZ, Jacob FR Philomath 53 19:01.2
61 BROWN, Khoda SO Pendleton 54 19:02.8
62 MURCH, Galen FR Philomath 55 19:03.5
63 STEVENS, Mason SO Philomath 56 19:05.1
64 MARSHAL, Isaac FR Molalla 57 19:05.8
65 MERLINA, Adrian SR Phoenix 58 19:11.5
66 SIMS, Reed JR Marist 59 19:11.6
67 RASMUSSEN, Ryker SO Hidden Valley 60 19:13.4
68 GIFFORD, Jackson SO Cottage Grove 61 19:13.6
69 PRESTON, Noah SO The Dalles 62 19:13.7
70 HINZMANN, Matix JR North Bend 19:25.3
71 BAISLEY, Eric JR Pendleton 63 19:30.5
72 O'HARA, Lucas SO Cottage Grove 64 19:31.1
73 JOSEPH, Jack SO Baker 65 19:33.2
74 LOPES, Andrew FR Tillamook 66 19:35.8
75 LAMAN, William SO Astoria 19:35.9
76 CIKANEK, Karsten SR Baker 67 19:39.2
77 KISER, Damien FR Tillamook 68 19:40.7
78 GRIFFETH, Cole FR Tillamook 69 19:47.3
79 POTOCHNICK, Lincoln SO Phoenix 70 19:47.8
80 MAY, Andrew FR Marist 71 19:50.4
81 DOMINGUEZ, Kittridge SR Scappoose 72 19:51.1
82 YATES, Kevin SO Hidden Valley 73 19:52.5
83 HILLS, Caleb SR Baker 74 19:52.7
84 TERRY, Osten SR Molalla 75 20:06.2
85 MCCLEAN, Ethan SO Cottage Grove 76 20:09.8
86 LUCAS, Tanner SR Baker 77 20:10.8
87 SOLTAU, Izaiah JR Newport 78 20:25.8
88 RAMIREZ-ROJAS, Angel SR Phoenix 79 20:28.7
89 SELF, Dustin SR Hidden Valley 80 20:33.2
90 SKINNER, Jett JR Hidden Valley 81 20:39.8
91 KLENKE, Karsten FR Marist 82 20:47.6
92 CHRISTENSEN, Javen SO Scappoose 83 20:56.2
93 WOLFE, Daniel SO Scappoose 84 20:58.9
94 SHILTS, Samuel FR Phoenix 85 21:02.2
95 HEIMBUCK, Maverick JR Scappoose 86 21:05.7
96 OLIVER, Conner JR Pendleton 87 21:06.3
97 MINER, Grayson JR Scappoose 88 21:21.1
98 MORIOKA, Mason JR Pendleton 89 21:36.0
99 VEGA, Damien FR Pendleton 90 21:37.6
100 TORRES, Jonathan JR Tillamook 91 23:01.7
2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike
4A Girls Results
Athletic Timing DirectAthletics MeetPro
OSAA / OnPoint Community Credit Union
2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023
4A Girls 5K
========================================================================================
Rank Team Score Total 1 2 3 4 5 6 7
========================================================================================
1 Philomath 66 1:42:10 8 9 13 14 22 24 29
2 La Grande 71 1:41:09 1 2 3 10 55 63 83
3 Junction City 122 1:46:25 5 6 20 38 53 65 80
4 The Dalles 141 1:47:10 4 25 27 41 44 52 57
5 Crook County 144 1:47:26 7 11 32 43 51 66 72
6 Cottage Grove 151 1:48:00 15 19 34 36 47 58 68
7 Klamath Union 170 1:49:27 16 26 33 39 56 86 88
8 North Bend 194 1:51:14 21 31 42 46 54 62 78
9 Stayton 211 1:51:42 17 28 30 67 69 70 81
10 Tillamook 226 1:53:24 12 40 45 50 79
11 Henley 248 1:54:04 18 37 49 71 73 76 85
12 Baker 252 1:54:22 23 35 59 61 74 75 87
13 Scappoose 331 1:59:55 48 60 64 77 82 84 89
===========================================================================
Pl Athlete Yr Team Score Time
===========================================================================
1 VILLAGOMEZ, Cecilia JR La Grande 1 18:57.1
2 PERRY, Brooke SO La Grande 2 19:14.6
3 TUBBS, Emily SR La Grande 3 19:29.5
4 CASADY, Alaina JR The Dalles 4 19:30.4
5 FOX, Libby JR Junction City 5 19:51.7
6 MENKE, Maddie SO Seaside 19:52.4
7 ESPLIN, Lola SO Junction City 6 19:54.2
8 SNIDER, Ruby JR Crook County 7 19:56.9
9 BECKSTEAD, Adele JR Philomath 8 19:59.9
10 CANDANOZA, Ana SO Philomath 9 20:02.9
11 CARLSON, Kiah SR La Grande 10 20:06.7
12 CRASS, Natalia JR Crook County 11 20:14.8
13 BUSH, Brooke FR Tillamook 12 20:18.4
14 LATTIN, Melea JR Philomath 13 20:19.1
15 KING, Lucy SO Philomath 14 20:25.0
16 FRANCE, Maddison JR Cottage Grove 15 20:30.9
17 COFFMAN, Isabela SR Klamath Union 16 20:37.6
18 PICARD, Emily JR Madras 20:40.0
19 JENSON, Annalyse SO Molalla 20:43.2
20 KUENZI, Makaila SO Cascade 20:44.9
21 BUTENSCHOEN, Haley JR Stayton 17 20:46.6
22 SCHULTZ, Macie FR Henley 18 21:00.1
23 CARDWELL, Ella SO Cottage Grove 19 21:01.5
24 DICKSON, Kate JR Junction City 20 21:09.2
25 MASSEY, Ellie SO North Bend 21 21:10.7
26 CLARK, Joey SO Hidden Valley 21:15.3
27 MCDANIEL, Hanna JR Philomath 22 21:22.2
28 KAAEN, Sofia JR Baker 23 21:24.1
29 SHAH, Lucy FR Marist 21:25.6
30 PINDELL, Kateri JR Philomath 24 21:25.8
31 POPE, Abigail SO The Dalles 25 21:26.0
32 SYRNYK, Aubrey SR Klamath Union 26 21:27.4
33 JAIMES MORA, Ruby JR The Dalles 27 21:27.6
34 STRAWN, Ruby FR Stayton 28 21:29.1
35 MORRISON, Hallie JR Philomath 29 21:31.5
36 BELL, Amalia FR Stayton 30 21:32.8
37 MEAD, Bryleigh FR North Bend 31 21:33.9
38 BUECKERT, Chalis SR Crook County 32 21:35.3
39 HIGGINS, Leona SO Klamath Union 33 21:37.6
40 PALLUCK, Allison JR Cottage Grove 34 21:46.0
41 RASMUSSEN, Gwendolyn SO Baker 35 21:48.8
42 FERGASON, Hailey FR Cottage Grove 36 21:50.9
43 TUNE, Melissa JR Pendleton 21:56.0
44 JOLI, Elizabeth JR Astoria 22:01.9
45 WELCH, Kiera SO Henley 37 22:04.3
46 AMACHER, Danielle SR Junction City 38 22:09.8
47 SQUIBB, Hazel SO Klamath Union 39 22:18.8
48 RAWE, Peyton SR Tillamook 40 22:21.5
49 BLACK, Laura FR The Dalles 41 22:21.7
50 KENNON, Cassie SR North Bend 42 22:22.0
51 RAMOS, Samantha JR Crook County 43 22:23.3
52 HODGES, Kestley FR The Dalles 44 22:24.3
53 HOPKES, Reese FR Tillamook 45 22:41.1
54 PAGE, Alize FR North Bend 46 22:47.9
55 KEATING, Bella JR Cottage Grove 47 22:50.4
56 HEIMBUCK, Samantha SR Scappoose 48 22:51.9
57 LEONARD, Kate SR St Helens 22:54.6
58 WHITAKER, Kelsey JR Henley 49 22:55.4
59 HILLSTROM, Shayla SR Tillamook 50 23:06.8
60 NYSTUL, Elizabeth FR Crook County 51 23:15.1
61 ELLIOTT, Riley FR The Dalles 52 23:16.8
62 BUENAU, Eva SO Junction City 53 23:19.3
63 WOLFE, Lauren FR North Bend 54 23:19.4
64 WILSON, Maya SR La Grande 55 23:20.9
65 RODRIGUEZ, Eleanor SO Klamath Union 56 23:25.0
66 VERGARA, Nayeli JR The Dalles 57 23:25.7
67 OWENS, Jordynn SO Cottage Grove 58 23:26.3
68 TIMM, Emma SR Baker 59 23:27.5
69 BEUTLER, Aimie JR Scappoose 60 23:30.4
70 SPAUGH, Katie SR Baker 61 23:31.6
71 WOODRUFF, Abby SR North Bend 62 23:34.8
72 CALHOUN, Faith SR La Grande 63 23:36.6
73 MCHUGH, Scarlett FR Scappoose 64 23:37.0
74 HOLTON, Kylie SO Junction City 65 23:48.9
75 WEAVER, Raelynn SR Crook County 66 23:49.2
76 SPENCER, Emma SO Stayton 67 23:56.2
77 KNUTSON, Zoey SO Cottage Grove 68 23:56.7
78 VAZQUEZ-MARTINEZ, Alond JR Stayton 69 23:57.3
79 SCHACHER, Madison FR Stayton 70 23:57.9
80 MCKAY, Halle SR Henley 71 23:58.4
81 CARNE, Patagonia (Pati) JR Crook County 72 23:59.4
82 MARCHESSAULT, Natania JR Henley 73 24:05.7
83 GAGNON, Maddy SR Baker 74 24:09.9
84 GRESSLEY, Tyler SR Baker 75 24:21.5
85 BENSON, Randi JR Henley 76 24:26.9
86 HALBERG, Addison JR Scappoose 77 24:48.6
87 HALVERSON, Abigail SR North Bend 78 24:50.2
88 WERNER, Rebekah SR Tillamook 79 24:55.3
89 STARR, Calley JR Junction City 80 24:56.5
90 DUKE, Adrie SR Stayton 81 24:57.5
91 STRACHAN, Emma SO Scappoose 82 25:06.5
92 AZURE, Maleigha SR La Grande 83 25:13.2
93 KROON, Maddie SR Scappoose 84 25:22.3
94 TRIPP, Ainsley JR Henley 85 25:34.8
95 STANFIELD, Lina SR Klamath Union 86 25:48.7
96 RUIZ, Sara SO Baker 87 25:54.4
97 ECKERT, Paetyn JR Klamath Union 88 25:55.0
98 LEADER, Reese SO Scappoose 89 26:53.7
2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike
3A Boys Results
Athletic Timing DirectAthletics MeetPro
OSAA / OnPoint Community Credit Union
2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023
3A Boys 5K
========================================================================================
Rank Team Score Total 1 2 3 4 5 6 7
========================================================================================
1 Valley Catholic 63 1:26:50 4 10 11 18 20 29 34
2 Oregon Episcopal 117 1:28:50 7 9 31 33 37 42 44
3 Enterprise 117 1:27:50 1 2 23 45 46 48 52
4 Siuslaw 134 1:29:24 6 19 30 38 41 75
5 Sisters 137 1:30:05 12 17 21 40 47 55 73
6 Banks 171 1:31:14 8 16 39 51 57 66
7 Burns 184 1:32:57 13 22 27 50 72 74 77
8 Cascade Christian 187 1:32:11 5 25 28 64 65 70
9 Westside Christian 196 1:32:28 14 26 49 53 54 56 60
10 Riverside 223 1:35:29 15 35 36 59 78 80
11 Santiam Christian 226 1:33:53 3 32 61 62 68 76 79
12 Harrisburg 255 1:35:21 24 43 58 63 67 69 71
*Tiebreakers
Oregon Episcopal 7 9 31 33 37 *42
Enterprise 1 2 23 45 46 48
===========================================================================
Pl Athlete Yr Team Score Time
===========================================================================
1 STEWART, Trevor SR Vale 16:18.9
2 LEAVITT, Jett JR Enterprise 1 16:19.9
3 WARNER, Jayden SO Warrenton 16:24.4
4 LYMAN, Jonah SO Enterprise 2 16:27.8
5 ZAMBRANO, Diego SO Santiam Christian 3 16:34.2
6 AMANO, Morgan SR Valley Catholic 4 16:38.0
7 RAGAN, Michael SO Cascade Christian 5 16:40.1
8 LINTON, Brayden SR Siuslaw 6 16:54.1
9 GANTZOS, Ronan SO Oregon Episcopal 7 17:02.4
10 DIANI, Amin SO Banks 8 17:05.8
11 KIRBY, Gus FR Neah-Kah-Nie 17:06.2
12 GILSTER, Leif FR Oregon Episcopal 9 17:12.1
13 DAVIS, Peter JR Valley Catholic 10 17:21.6
14 BECKER, Kyle SR Valley Catholic 11 17:27.4
15 HAMERLY, Thomas FR Sisters 12 17:28.0
16 MORRIS, Talon JR Burns 13 17:28.9
17 CONTRERAS, Nathan JR Westside Christian 14 17:30.7
18 HAMMOND, Nathen SO Riverside 15 17:33.7
19 ABNAL, Alejandro SO Banks 16 17:33.9
20 MIDDLESTETTER, Colton JR Sisters 17 17:37.2
21 MITTMAN, Jonah SO Valley Catholic 18 17:40.3
22 JENSEN, Dylan SR Siuslaw 19 17:41.4
23 WADE, Silas JR Valley Catholic 20 17:42.3
24 ETTA, Louigi JR Yamhill-Carlton 17:45.7
25 EICHENBUSCH, Noah JR Glide 17:47.1
26 TISDEL, Spencer JR Sisters 21 17:49.1
27 JOYCE, Tanner JR Burns 22 17:50.5
28 PERRY, Xander JR Enterprise 23 17:51.0
29 HENDERSON, John SO Harrisburg 24 17:51.2
30 CRISP, Nash SO Cascade Christian 25 17:51.9
31 HAKE, Brennan SR Amity 17:52.6
32 GREENE, Mihiretu JR Westside Christian 26 17:58.1
33 CARMAN, Jude JR Elmira 17:58.2
34 BANKS, Tim SR Burns 27 18:00.3
35 YOUNG, Isaac SO Cascade Christian 28 18:03.1
36 ROHRER, Emmett JR Valley Catholic 29 18:03.3
37 ROSS, Talan SR Siuslaw 30 18:04.4
38 NIGHTINGALE, Jackson JR Taft 18:04.6
39 KING, Tanner JR Oregon Episcopal 31 18:07.6
40 MONTGOMERY, Conway SO Santiam Christian 32 18:07.9
41 MATTHEWS, Alexander SR Oregon Episcopal 33 18:08.7
42 SCHAAL, Elijah SO Valley Catholic 34 18:10.6
43 BROWNE, Wyatt SR Riverside 35 18:12.2
44 BEATY, Ethan SO Riverside 36 18:13.8
45 COMPTON, Christian SR Oregon Episcopal 37 18:18.6
46 JENSEN, Kale SO Siuslaw 38 18:20.8
47 EVERS, Hudson JR Banks 39 18:21.0
48 BERG, John JR Sisters 40 18:21.0
49 LINTON, Camden SO Siuslaw 41 18:22.4
50 TIEU, Andrew SR Oregon Episcopal 42 18:25.8
51 CHEEK, Luke JR Harrisburg 43 18:34.7
52 JAMIESON, R.E. JR Oregon Episcopal 44 18:35.5
53 SCHEIFELBEIN, Jenning SO Enterprise 45 18:35.5
54 KEFFER, Colton SO Enterprise 46 18:35.6
55 MCDONNELL, Will FR Sisters 47 18:48.8
56 GOODRICH, Lucas JR Enterprise 48 18:54.0
57 VERMILLION, Daniel SR Westside Christian 49 18:54.6
58 VOLLE, Carsen JR Burns 50 18:56.5
59 BARTLETT, Gabe JR Banks 51 18:56.5
60 BEACHY, Isaac SO Enterprise 52 18:59.6
61 LE, Drew SR Westside Christian 53 19:00.3
62 LIND, Ian FR Westside Christian 54 19:04.2
63 ROBERTS, George JR Sisters 55 19:04.5
64 CORRIGAN, Miles SR Westside Christian 56 19:13.9
65 MARKHAM, David JR Banks 57 19:16.4
66 SEEHAFER, Travis JR Harrisburg 58 19:17.7
67 PULLEN, Eric FR Riverside 59 19:20.4
68 IM, Tyler SO Westside Christian 60 19:23.7
69 FREY, Izaak SR Santiam Christian 61 19:24.2
70 ROBINSON, Benjamin JR Santiam Christian 62 19:31.0
71 HOYT, Justin JR Harrisburg 63 19:31.2
72 ACORD, Micah FR Cascade Christian 64 19:41.5
73 LANDERS, Tayen JR Cascade Christian 65 19:54.2
74 HARRIS, Robby JR Banks 66 19:55.2
75 CRABB, Terren JR Harrisburg 67 20:06.2
76 DONNE, Tyler FR Santiam Christian 68 20:15.2
77 NOLL, Abe SR Harrisburg 69 20:24.8
78 GRIER, Andrew FR Cascade Christian 70 20:29.2
79 SMITH, Ryan SR Harrisburg 71 20:38.9
80 KAINO, Owen FR Burns 72 20:40.2
81 WOMACK, Broderick FR Sisters 73 20:54.1
82 O'CONNOR, Braeden SO Burns 74 20:54.7
83 JONES, Ilijah SO Siuslaw 75 21:27.6
84 SANTORA, Caleb SR Santiam Christian 76 21:27.9
85 GUTHRIE, Noah SR Burns 77 21:48.9
86 HARRIS, Michael JR Riverside 78 22:08.4
87 BRAND, Mark FR Santiam Christian 79 22:25.3
88 WEISS, Jack FR Riverside 80 23:12.9
2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike
3A/2A/1A Girls Results
Athletic Timing DirectAthletics MeetPro
OSAA / OnPoint Community Credit Union
2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023
3A/2A/1A Girls 5K
========================================================================================
Rank Team Score Total 1 2 3 4 5 6 7
========================================================================================
1 Oregon Episcopal 66 1:42:29 4 8 11 17 26 32 83
2 Siuslaw 95 1:44:26 12 13 16 25 29 39 56
3 Heppner 125 1:44:54 3 15 20 40 47 67
4 Enterprise 128 1:45:31 7 9 33 37 42 43 58
5 Bandon 144 1:46:41 6 21 22 45 50 94
6 Union/Cove 146 1:46:50 18 23 30 31 44 57 69
7 Sisters 156 1:47:43 10 14 19 49 64 66 79
8 Valley Catholic 168 1:46:17 1 5 48 54 60 75 78
9 Banks 190 1:48:19 2 34 35 51 68 70
10 Lakeview 233 1:52:04 24 38 41 46 84 89 90
11 Burns 269 1:53:17 36 53 55 62 63 92 93
12 Central Linn 295 1:57:46 27 28 76 77 87 88 91
13 Kennedy 308 1:56:00 52 59 61 65 71 86
14 Santiam Christian 380 2:03:03 72 73 74 80 81 82 85
===========================================================================
Pl Athlete Yr Team Score Time
===========================================================================
1 SIMMONS, Jaya JR Valley Catholic 1 18:20.9
2 LALONDE, Daisy JR East Linn Christian 19:03.6
3 SCHOOLMEESTER, Sophie SO Banks 2 19:11.8
4 NICHOLS, Lily SO Heppner 3 19:32.5
5 MATTHEWS, Morgan SR Oregon Episcopal 4 19:34.3
6 ELLIS, Kalkidan SO Western Christian 20:02.0
7 SIMMONS, Sierra JR Valley Catholic 5 20:03.4
8 PETREY, Marley SO Bandon 6 20:15.6
9 HARGUESS, Owyhee SO Enterprise 7 20:16.6
10 SMITH, Libby JR La Pine 20:21.3
11 PETERS, Evelyn SO Oregon Episcopal 8 20:24.8
12 HURLEY, Abigail SO Enterprise 9 20:24.9
13 DUEY, Brooke SO Sisters 10 20:31.3
14 VASANTH, Kate FR Oregon Episcopal 11 20:33.2
15 HUGHES, Alison SO Siuslaw 12 20:33.7
16 SAUNDERS, Addie SO Vale 20:34.3
17 HOLBROOK, Corduroy SR Siuslaw 13 20:36.8
18 RYAN, Josie FR Sisters 14 20:41.6
19 WORDEN, Arianna SR Heppner 15 20:45.3
20 LAMARRE, Louisa SR Cascades Academy of 20:46.6
21 RIGG, Micah SO Nestucca 20:46.9
22 WELLS, Maya JR Siuslaw 16 20:47.6
23 GIBBS, Ruby SR Oregon Episcopal 17 20:49.4
24 WEISHAAR, Taylor SO Union/Cove 18 20:51.5
25 BARTLETT, Ella SR Sisters 19 20:51.7
26 PERSONS, Clara SO Regis 20:54.5
27 ARCHER, Riley SO Heppner 20 20:56.1
28 MILLER, Analise SR Bandon 21 21:00.2
29 MOORE, Giada FR Bandon 22 21:02.8
30 PATTON, Josie JR Union/Cove 23 21:03.8
31 GOERES, Elizabeth JR Lakeview 24 21:06.4
32 HOLBROOK, Adylin SO Siuslaw 25 21:06.8
33 TITTEL, Lauren JR Oregon Episcopal 26 21:06.8
34 NEAL, Jayne SO Central Linn 27 21:11.6
35 GRIFFITH, Katja SR Central Linn 28 21:13.3
36 MCNEILL, Addison JR Siuslaw 29 21:21.1
37 MILLER, Millie FR Union/Cove 30 21:26.6
38 SAVAGE, Gia FR Union/Cove 31 21:28.0
39 YOUNG, Sadie SO Oregon Episcopal 32 21:28.2
40 MCDONALD, Opal SO Enterprise 33 21:28.4
41 KING, McKenna JR Banks 34 21:29.3
42 WILSON, Ireland SR Banks 35 21:30.7
43 ROBBINS, Addie SO Burns 36 21:33.4
44 BROWN, Kyra FR Enterprise 37 21:34.2
45 HALBLEIB, Emma FR Lakeview 38 21:35.4
46 JONES, Abigail SO Siuslaw 39 21:35.5
47 MCDANIEL, Hailey FR Heppner 40 21:37.0
48 MAXWELL, Kara FR Lakeview 41 21:41.3
49 SARNOSKI, Callie JR Oakland 21:45.6
50 HELLINGER, Mary SO Enterprise 42 21:46.5
51 BOYD, Zion SO Enterprise 43 21:50.6
52 BLACKBURN, Jayda SR Union/Cove 44 21:59.3
53 IVERSON, Lilly SO Bandon 45 22:00.2
54 CARTER, Abi SR Lakeview 46 22:01.8
55 HENDRICKS, Brooklyn FR Heppner 47 22:02.4
56 NERENBERG, Kelly SR Valley Catholic 48 22:10.6
57 MCMAHON, Kolby FR Sisters 49 22:16.5
58 REYES-CORNEJO, Jayde JR Taft 22:18.1
59 DIMITRUK, Safaa SO Bandon 50 22:21.6
60 JANECEK, Jade SO Banks 51 22:22.3
61 CHAVEZ CORTES, Yulissa JR Kennedy 52 22:22.7
62 GLASCOCK, Josie FR Burns 53 22:28.2
63 QUINTOS, Sophia JR Valley Catholic 54 22:29.2
64 WHITE, Sydney SO Burns 55 22:33.8
65 LACOUTURE, Jane SR Siuslaw 56 22:38.6
66 SHIELDS-MARRS, Angel SO Union/Cove 57 22:41.3
67 WEER, Camdyn SO Enterprise 58 22:51.5
68 HACHENBERG, Briar SR Kennedy 59 22:51.8
69 DUARTE DEFAGO, Helen JR Valley Catholic 60 23:12.2
70 BRENDEN, Nora SR Kennedy 61 23:19.0
71 VOLLE, Camryn JR Burns 62 23:19.9
72 BANKS, Aleyna SR Burns 63 23:21.2
73 ROTH, Mae JR Sisters 64 23:21.8
74 CARDENAS, Stephanie JR Kennedy 65 23:24.5
75 BENNETTE, Naomi SO Sisters 66 23:27.5
76 KOLLMAN, Irelynn SR Heppner 67 23:30.4
77 WILSON, Adelaide SO Banks 68 23:44.2
78 BLACKBURN, Camilla SO Union/Cove 69 23:47.0
79 JANECEK, Jocelyn SR Banks 70 24:00.8
80 GARCIA, Paityn JR Kennedy 71 24:01.8
81 JANSSEN, Zoey FR Santiam Christian 72 24:08.3
82 GUEST, Ella FR Santiam Christian 73 24:08.5
83 AMADOR, Arianna JR Santiam Christian 74 24:13.8
84 PHUVASATE, Alina JR Valley Catholic 75 24:23.7
85 WOLFF, Addie SO Central Linn 76 24:29.7
86 GREENO, Alyssa JR Central Linn 77 24:30.8
87 WIEBE, Isabelle SO Valley Catholic 78 24:32.8
88 MARTIN, Kiara JR Sisters 79 24:56.1
89 COLLINS, Sadie JR Santiam Christian 80 25:09.9
90 RHOADES, Ashlynn SO Santiam Christian 81 25:21.9
91 BRAND, Nicole SO Santiam Christian 82 25:32.2
92 MINAGAWA, Maho SR Oregon Episcopal 83 25:34.0
93 GOERES, Catherine FR Lakeview 84 25:38.4
94 WAGNER, Rebekah JR Santiam Christian 85 26:05.2
95 WILLIAMS, Alyse SR Kennedy 86 26:06.8
96 CURTIS, Izzy SO Central Linn 87 26:19.7
97 WAHL, Georgia SO Central Linn 88 26:24.9
98 ROSECRANS, Avery FR Lakeview 89 26:32.2
99 LALLY, Saya FR Lakeview 90 27:05.2
100 HOWARD, Lulu JR Central Linn 91 27:32.2
101 BURNS, Keaira SR Burns 92 27:48.6
102 WHITE, Shailey SR Burns 93 29:20.9
103 SULLIVAN, Gracie FR Bandon 94 30:00.5
2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union Cross Country State Championships Presented by Nike
2A/1A Boys Results
Athletic Timing DirectAthletics MeetPro
OSAA / OnPoint Community Credit Union
2023 CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIPS, Lane Community College, OR - 11/4/2023
2A/1A Boys 5K
========================================================================================
Rank Team Score Total 1 2 3 4 5 6 7
========================================================================================
1 Union/Cove 44 1:27:24 2 6 8 10 18 19 22
2 Knappa 47 1:28:17 3 4 11 12 17 33 48
3 Southwest Christian 120 1:33:32 9 14 26 31 40 41 42
4 Monroe 121 1:33:38 15 24 25 28 29 38 39
5 Stanfield-Echo 158 1:35:46 5 21 35 44 53 62 65
6 Heppner 159 1:35:51 1 23 30 50 55 59
7 Bandon 175 1:38:34 13 16 36 49 61 63
8 Western Christian 182 1:37:24 20 34 37 45 46 58 60
9 Imbler 184 1:38:07 7 27 47 51 52 57 64
10 Reedsport 251 1:48:29 32 43 54 56 66 67
===========================================================================
Pl Athlete Yr Team Score Time
===========================================================================
1 GREENWOOD, Grady SR Heppner 1 16:12.9
2 WILLIAMS, Eli SR Union/Cove 2 16:22.6
3 JACOBSON, Wyatt SO Knappa 3 16:52.3
4 PETERSON, Joshua JR Knappa 4 17:00.0
5 GALINDO, Pablo JR Stanfield-Echo 5 17:03.9
6 HEIER, Curtiss JR Illinois Valley 17:09.8
7 O'REILLY, Nathanael JR Union/Cove 6 17:20.4
8 TUBBS, Gideon SR Pine Eagle 17:28.2
9 GORDON, Adam JR Imbler 7 17:29.9
10 MALLORY, William SO Union/Cove 8 17:30.3
11 CARPENTER, Jacob FR Southwest Christian 9 17:49.1
12 RITTER, Mason SO Union/Cove 10 17:51.8
13 BECK, Viggo SR Triangle Lake 17:52.7
14 CULLETT, Levi JR Glendale 17:54.0
15 ROE, Corbin SR Knappa 11 18:00.8
16 PEITSCH, Oskar SO Knappa 12 18:07.5
17 BROWN, Noah FR Bandon 13 18:08.1
18 WACHSMUTH, Jaylynn FR Southwest Christian 14 18:09.4
19 HIGDON, Jonah SO Nestucca 18:11.4
20 MCLAUGHLIN, Stuart FR Regis 18:12.5
21 KOROUSH, Aiden FR Monroe 15 18:12.9
22 SENN, Tyler SO Bandon 16 18:13.6
23 OLDMAN, Ernest JR Chemawa 18:14.7
24 BROWN, Soren JR Knappa 17 18:15.7
25 GARLITZ, Ian FR Union/Cove 18 18:18.0
26 MCDONALD, David JR Union/Cove 19 18:26.9
27 HUMPHREY, Wyatt SR North Douglas 18:28.2
28 SHINN, Malachi FR Western Christian 20 18:28.4
29 KINTZ, Johnathan SR Kennedy 18:29.7
30 BRUST, Jay SR Cascades Academy of 18:30.0
31 SPERR, Jack JR Stanfield-Echo 21 18:30.2
32 PEDRO, Gavin FR Union/Cove 22 18:36.4
33 GREENWOOD, Carson JR Heppner 23 18:38.3
34 DILWORTH, Eli SO Monroe 24 18:39.3
35 STRAND, Asher SO Monroe 25 18:44.9
36 SMITH, Micah FR Southwest Christian 26 18:45.3
37 NICHOLSON, Eli FR Myrtle Point 18:55.1
38 LUCAS, Ayden FR Imbler 27 18:57.8
39 JOHNSON, Taylor SO Monroe 28 18:58.5
40 DILWORTH, Tanner JR Monroe 29 19:02.0
41 WILSON, Jake FR Heppner 30 19:04.7
42 ARZIE, Owen SR Southwest Christian 31 19:04.8
43 WILSON, Clayton JR Reedsport 32 19:19.3
44 ALOMARI, Zak SR Knappa 33 19:19.6
45 MARTINEZ, Ian JR Western Christian 34 19:20.4
46 MENDEZ, Gabriel SO Stanfield-Echo 35 19:30.4
47 SIMONDS, Peyton JR Bandon 36 19:32.3
48 CONN, Aidan SO Western Christian 37 19:36.3
49 DAGGETT, Carter SR Monroe 38 19:38.8
50 RODRIGUEZ, Aldo SR Monroe 39 19:42.6
51 STOUGHTON, Charlie FR Southwest Christian 40 19:42.6
52 DYCK, Campbell FR Southwest Christian 41 19:42.6
53 HOUSE, Maguire SO Southwest Christian 42 19:44.8
54 DURINGER, Jackson SO Central Linn 19:49.0
55 LICHTE, Jude JR Reedsport 43 19:50.0
56 THURMAN, Andrew SO Stanfield-Echo 44 19:53.1
57 DENNEY, Peter SO Western Christian 45 19:53.7
58 KOFOID, Reed FR Western Christian 46 20:05.1
59 JACOBSON, Razvan JR Imbler 47 20:14.1
60 VANGUNDY, Donnie JR Knappa 48 20:15.9
61 VINEYARD, Eli FR Bandon 49 20:25.0
62 LATHROP, Walker SO Heppner 50 20:34.8
63 CLARK-PIERCE, Eli SO Imbler 51 20:40.9
64 TARVIN, Clinton SR Imbler 52 20:44.0
65 BAILEY, Landon JR Stanfield-Echo 53 20:48.4
66 DILLAHAY, Kyle FR Reedsport 54 21:12.5
67 JENSEN, Quaid FR Heppner 55 21:20.2
68 SMITH, Joe SO Reedsport 56 21:34.7
69 ALAM, Kolt FR Imbler 57 21:37.2
70 BRADLEY, Troy FR Western Christian 58 21:47.0
71 WILSON, Max SO Heppner 59 21:49.7
72 COVERT, Micky JR Western Christian 60 22:00.7
73 MILLER, Sawyer SO Bandon 61 22:14.2
74 MENDEZ, Daniel SO Stanfield-Echo 62 22:15.3
75 WALES, Max FR Bandon 63 22:31.0
76 SHEAHAN, Kaed FR Imbler 64 22:38.0
77 TONFA, Festus SR Stanfield-Echo 65 23:38.4
78 LICHTE, Vegas FR Reedsport 66 26:31.6
79 LAWSON, Justus FR Reedsport 67 40:00.7