Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Wilson Sporting Goods Ad
1937-CSR-Ad-OSAA-160x600-E.png Ad

2022-23 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

3pm
62
72
South Medford
@
Summit

Bill Gabel Invitational

2pm
52
70
Sunset
@
Tigard

Bill Gabel Invitational
Tigard High School

Centennial Tip-Off Tourney

3:30pm
56
36
North Salem
@
Centennial

Centennial Tip-Off Tourney
N
Hillsboro High School

Dallas Tournament

10:30am
42
56
Glencoe
@
McKay

Dallas Tournament
N
Dallas High School

Southridge Tournament

3:30pm
85
59
Gresham
@
Franklin

Southridge Tournament
N
Southridge High School

Southridge Tournament - Franklin, Gresham, Oregon City

5:30pm
49
58
Oregon City
@
Southridge

Southridge Tournament - Franklin, Gresham, Oregon City
Southridge HS

Tigard Tournament

3:30pm
79
50
Sherwood
@
David Douglas

Tigard Tournament
N
Tigard HS

Yreka Tournament

3pm
45
63
Crater
@
Grants Pass

Yreka Tournament
N
Yreka HS

Centennial Tip-Off Tourney

5:30pm
70
38
Springfield
@
Hillsboro

Centennial Tip-Off Tourney
Hillsboro High School

Central Oregon Tip Off

10am
57
49
South Albany
@
Ridgeview

Central Oregon Tip Off
Ridgeview High School
Noon
48
63
Crook County
@
Redmond

Central Oregon Tip Off
N
Ridgeview High School

Dallas Tournament

Noon
66
55
Putnam
@
Dallas

Dallas Tournament
Dallas High School

Tip Off Tournament

3pm
63
50
Lincoln (CA)
@
Eagle Point

Tip Off Tournament
N
McKinleyville HS

Willsonville Invitational

3:30pm
47
54
Hood River Valley
@
Ashland

Willsonville Invitational
N
Wilsonville High School
6:30pm
54
53
Woodburn
@
Bend

Wilsonville Invitational
N
Wilsonville High School

WIT-Wilsonville Invitational

8pm
62
64
Baker
@
Wilsonville

WIT-Wilsonville Invitational
Wilsonville HS
5pm
50
45
North Eugene
@
Crescent Valley

WIT-Wilsonville Invitational
N
Wilsonville H.S.

Non-League

5pm
42
32
Hidden Valley
@
North Bend

7pm
33
59
Junction City
@
Philomath

12:30pm
C
X
L
Mazama
@
La Grande

12:30pm
C
X
L
Kuna (ID)
@
Klamath Union

Holiday Hoops Classic

12:45pm
35
44
Days Creek
@
Klamath Union [JV]

Holiday Hoops Classic
N
Crosspoint Christian

NYSSA

3pm (MT)
54
40
Burns
@
Ontario

NYSSA
N
Nyssa High School

Red Lion Tourney

12:30pm
70
45
Clarkston (WA)
@
St. Helens

Red Lion Tourney
N
Pendleton High School
3:30pm
51
54
Scappoose
@
Pendleton

Red Lion Tourney
Pendleton High School

Sherman Invitational

3:30pm
48
45
Madras [JV]
@
Sherman

Sherman Invitational
Sherman County HS

Westside Winter Jam

1:30pm
40
55
Columbia Christian
@
Newport

Westside Winter Jam
N
Westside Christian

Yreka Tournament

Noon
63
37
Henley
@
Del Norte (CA)

Yreka Tournament
N
Yreka

Non-League

3:30pm
63
33
Ilwaco (WA)
@
Warrenton

7:30pm
42
49
Scio
@
Lowell

4:30pm
31
64
Amity
@
De La Salle North Catholic

5:30pm
36
62
Riverside
@
Stanfield

5:30pm
47
39
College Place (WA)
@
McLoughlin

Bulldog Classic

4:30pm (MT)
43
40
Payette (ID)
@
Nyssa

Bulldog Classic
Nyssa

Douglas Tournament

1:45pm
71
33
Creswell
@
South Umpqua

Douglas Tournament
N
Douglas High School
4:45pm
48
47
Pleasant Hill
@
Douglas

Douglas Tournament
Douglas High School

LaPine Tournament


TBD
48
36
Lost River
@
La Pine

LaPine Tournament
LaPine High School

TBD
48
52
Lakeview
@
Yamhill-Carlton

LaPine Tournament
N
LaPine High School

New Hope Showdown

2:30pm
51
26
Rogue River
@
Glendale

New Hope Showdown
N
New Hope

Spelgatti Invitational

3:30pm
57
43
Gold Beach
@
Sutherlin

Spelgatti Invitational
Sutherlin High School

Westside Winter Jam

8pm
50
57
Salem Academy
@
Westside Christian

Westside Winter Jam
Westside Christian
5pm
55
52
Trinity Lutheran
@
Horizon Christian, Tualatin

Westside Winter Jam
N
@ Westside Christian

TBD
68
37
Neah-Kah-Nie
@
St. Stephen's Acad.

Westside Winter Jam
N
@ Horizon Christian, Tualatin

Winter Lakes Classic

6:30pm
52
63
Bandon
@
Coquille

Winter Lakes Classic
Coquille High School

Winter Lakes Tournament

3:30pm
67
34
Siuslaw
@
Toledo

Winter Lakes Tournament
N
Coquille High School

Non-League

6pm
27
48
Elkton
@
Mannahouse Acad., Portland

5:30pm
40
57
Imbler
@
Weston-McEwen

6:30pm
37
68
Valor Christian
@
Faith Bible

Forest Hills Lutheran
5:30pm (MT)
19
60
Enterprise
@
Four Rivers

3pm
27
65
Dufur
@
Heppner

1:30pm
49
64
Alsea
@
Central Linn

Elgin Lions Kick-Off Tournament

1:30pm
65
31
Grant Union
@
Elgin

Elgin Lions Kick-Off Tournament
Elgin High School

Holiday Hoops Classic

4:15pm
62
45
Illinois Valley
@
Crosspoint Christian

Holiday Hoops Classic
Crosspoint Christian

Sherman Invitational

12:30pm
46
40
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Culver

Sherman Invitational
N
Sherman County HS

Silver Cross

2:30pm
49
60
Open Door Christian Acad.
@
East Linn Christian Acad.

Silver Cross
East Linn Christian
11:30am
35
60
Umpqua Valley Christian
@
Santiam

Silver Cross
N
East Linn Christian

Spelgatti Invitational

6:30pm
45
52
North Douglas
@
Oakland

Spelgatti Invitational
N
Sutherlin High School

Non-League

3pm
27
55
Griswold
@
Horizon Christian, Hood River

5:30pm
34
40
Crow
@
Camas Valley

4pm
34
70
Central Christian
@
Willamette Valley Christian

2pm
48
79
Powder Valley
@
South Wasco County

4pm
27
37
Grand View Christian Acad.
@
C.S. Lewis Academy

1:30pm
60
21
Crane
@
North Clackamas Christian

7:30pm
39
62
Pacific
@
Riddle

1pm
C
X
L
Lyle / Wishram
@
Klickitat / Glenwood

7pm
60
32
Yoncalla
@
McKenzie

1:30pm
33
44
Southwest Christian
@
Condon

2pm
25
51
Stevenson (WA) [JV]
@
Trout Lake

1pm
45
19
Huntington
@
Long Creek

7pm (MT)
54
15
Harper Charter
@
New Meadows (ID)

Ione BB Bonanza

5:30pm
62
56
Joseph
@
Ione / Arlington

Ione BB Bonanza
Ione High School OT

Jordan Valley

2:30pm (MT)
53
24
North Lake / Paisley
@
Jordan Valley

Jordan Valley
Jordon Valley

Mt. Fanny Invitational

3:30pm
28
56
Pine Eagle
@
Cove

Mt. Fanny Invitational
Cove High School
11:30am
58
26
Prairie City
@
Pilot Rock

Mt. Fanny Invitational
N
Cove

New Hope Showdown

5:30pm
32
44
Prospect Charter
@
New Hope Christian

New Hope Showdown
New Hope Christian

Union Lions Tournament

3:30pm
51
52
Adrian
@
Union

Union Lions Tournament
Union High School
12:30pm
46
65
Dayville / Monument
@
Echo

Union Lions Tournament
N
Union High School