Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Wendys AOTW 234x60 Ad
USArmy_188810-728x90.gif Ad
USArmy_186466-160x600.gif Ad

South Medford Wrestling Program

School
Classification
6A (Public)
Regular District
6A-7 Southwest Conference

Team Staff
Head Coach
James Monroe
Asst. Coaches
Dave Alonzo, James Schumack
Program Information
Classification
6A (2019-20)
League
6A-7 Southwest Conference
Officials
Rogue Valley Wrestling

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 12/6 Fri 9:00 am Harry Mondale Memorial Tournament (Phoenix High School)
Cascade Christian, Illinois Valley, Lost River, North Valley, Phoenix, South Medford
Phoenix
DONE 12/7 Sat 9:30 am Dan Vidlak Invitational (Hidden Valley High School)
Cascade Christian, Eagle Point, Grants Pass, Hidden Valley, Illinois Valley, Klamath Union, Mazama, North Valley, South Medford, South Umpqua
Hidden Valley
DONE 12/13 Fri 1:00 pm Coast Classic (North Bend High School)
Bend, Brookings-Harbor, Canby, Cascade Christian, Century, Clackamas, Coquille, Cottage Grove, Crater, Douglas, Eagle Point, Grants Pass, Henley, Hidden Valley, Illinois Valley, Liberty, Lost River, Marshfield, Molalla, North Bend, North Marion, North Medford, North Salem, Redmond, Reedsport, Ridgeview, Roseburg, Siuslaw, South Medford, South Umpqua, West Salem, Woodburn, Fortuna (CA)
North Bend
DONE 12/14 Sat TBD Coast Classic (North Bend High School)
Bend, Brookings-Harbor, Canby, Cascade Christian, Century, Clackamas, Coquille, Cottage Grove, Crater, Douglas, Eagle Point, Grants Pass, Henley, Hidden Valley, Illinois Valley, Liberty, Lost River, Marshfield, Molalla, North Bend, North Marion, North Medford, North Salem, Redmond, Reedsport, Ridgeview, Roseburg, Siuslaw, South Medford, South Umpqua, West Salem, Woodburn, Fortuna (CA)
North Bend
DONE 12/20 - 12/21 F/S 11:00 am Grants Pass Winter Kickoff 2019 (Grants Pass High School)
Brookings-Harbor, Cascade Christian, Dayton, Eagle Point, Grants Pass, Klamath Union, Lost River, Marshfield, North Bend, North Medford, North Valley, Phoenix, Siuslaw, South Medford, Willamette
Grants Pass
DONE 1/3 - 1/4 F/S 8:30 am Nor-Cal Championships
South Medford, Anderson High School (undefined)
Anderson High School (CA)
DONE 1/11 Sat 9:00 am Junction City Invite
Junction City, Newport, North Eugene, Pleasant Hill, Sisters, South Medford
Junction City
DONE 1/15 Wed 7:00 pm South Medford vs. Roseburg Dual WRE Match (Roseburg)
Roseburg
DONE 1/17 - 1/18 F/S TBD Oregon Classic (Deschutes County Expo Center)
Aloha, Baker / Powder Valley, Banks, Bend, Cascade, Centennial, Clackamas, Cleveland, Colton, Crane, Crater, Crescent Valley, Crook County, David Douglas, Dayton, Grant, Harrisburg, Hidden Valley, Hillsboro, Hood River Valley, La Pine, Lakeview, Lincoln, Madras, Marshfield, Mazama, McKay, McMinnville, McNary, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Molalla, Mountain View, Newberg, North Eugene, North Lake, North Medford, Oregon City, Pendleton, Philomath / Alsea, Phoenix, Pleasant Hill, Putnam, Rainier, Redmond, Reedsport, Ridgeview, Roseburg, Sandy, Santiam Christian, Scappoose, Sherwood, Sisters, South Medford, South Umpqua, Sprague, Sweet Home, Thurston, Tillamook, Tualatin, West Albany, West Linn, Woodburn
Redmond
DONE 1/22 Wed 7:00 pm North Medford vs. South Medford Dual WRE Match (South Medford)
South Medford
DONE 1/25 Sat 8:00 am Rogue Valley Championships (North Medford High School)
Cascade Christian, Coquille, Eagle Point, North Medford, Phoenix, Rogue River, South Medford, South Umpqua
North Medford
DONE 1/30 Thu 7:00 pm South Medford vs. Grants Pass Dual WRE Meet
Grants Pass
DONE 1/31 - 2/1 F/S TBD Cottage Grove (Cottage Grove High School)
Cascade Christian, Churchill, Coquille, Corvallis, Cottage Grove, Creswell, Elmira / Crow, Glide, Harrisburg, Henley, Hidden Valley, Klamath Union, La Pine, Lost River, Lowell, Madras, Mazama, North Eugene, North Valley, Oakridge, Philomath / Alsea, Pleasant Hill, Sheldon, Siuslaw, South Eugene, South Medford, South Umpqua, Summit, West Albany, Willamette
Cottage Grove
DONE 2/6 Thu 7:00 pm 3 Way South Eugene & Sheldon
Sheldon, South Eugene, South Medford
South Medford
DONE 2/7 - 2/8 F/S TBD OSAA Southern Div. Girls State Regional
Bend, Cottage Grove, Eagle Point, Lost River, Philomath / Alsea, Siuslaw, South Eugene, South Medford, Summit, Sutherlin, Taft, Thurston
Thurston
DONE 2/14 - 2/15 F/S 11:00 am SWC Districts
Grants Pass, North Medford, Roseburg, Sheldon, South Eugene, South Medford
South Medford
# C Name Position Grade Height Weight
Brayden Ostvick 10
Calvin Davis 10
Cameron Johnson 9
Charles Gheen 11
Chase Imus 11
Connor Maukonen 10
Hunter Hernandez 9
Kilian Cosgrove 11
Landon Davis 9
Mario Cortes 10
Nathanial Olsen-Benton 10




No Team Photo Found