Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
CKE_DD_2.99_234x60.jpg Ad
Jostens Ad
Les Schwab Tire Centers Ad

South Eugene Wrestling Program

School
Classification
6A (Public)
Regular District
6A-7 Southwest Conference

Team Staff
Head Coach
Matthew Burney
Asst. Coach
Jackkson Hutton
Program Information
Classification
6A (2019-20)
League
6A-7 Southwest Conference
Officials
Lane County Wrestling

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 12/17 Tue 6:00 pm South Eugene vs. North Douglas / Elkton Dual WRE Meet (North Douglas High School)
North Douglas / Elkton
DONE 12/19 Thu 6:00 pm Harrisburg Duals (Harrisburg High School)
Harrisburg, Sheldon, South Eugene
Harrisburg
DONE 1/9 Thu 6:00 pm 3 Way North Medford and South Eugene (South Eugene HS)
North Medford, Sheldon, South Eugene
South Eugene
DONE 1/11 Sat 9:00 am Kenny Cox Tournament
Churchill, Eagle Point, Harrisburg, Sheldon, South Eugene, Thurston
Churchill
DONE 1/14 Tue 6:00 pm 4j Four-Way (South Eugene HS)
Churchill, North Eugene, Sheldon, South Eugene
South Eugene
DONE 1/18 Sat TBD Siuslaw (Siuslaw High School)
Churchill, Cottage Grove, Creswell, Douglas, Elmira / Crow, Glendale, Gold Beach, Newport, North Bend, Sheldon, Siletz Valley / Eddyville Charter, Siuslaw, South Eugene, Sutherlin, Toledo, Waldport, Willamette, Oakland (OR)
Siuslaw
DONE 1/23 Thu 5:45 pm 3 Way Grants Pass and South Eugene
Grants Pass, Sheldon, South Eugene
Grants Pass
DONE 1/25 Sat TBD Willamette Invitational
Elmira / Crow, Gold Beach, Newport, North Eugene, Pleasant Hill, South Eugene, Springfield, Sutherlin, Willamette
Willamette
DONE 1/29 Wed 6:00 pm 3 Way Roseburg and South Eugene (Sheldon)
Roseburg, Sheldon, South Eugene
Sheldon
DONE 1/31 - 2/1 F/S TBD Cottage Grove (Cottage Grove High School)
Cascade Christian, Churchill, Coquille, Corvallis, Cottage Grove, Creswell, Elmira / Crow, Glide, Harrisburg, Henley, Hidden Valley, Klamath Union, La Pine, Lost River, Lowell, Madras, Mazama, North Eugene, North Valley, Oakridge, Philomath / Alsea, Pleasant Hill, Sheldon, Siuslaw, South Eugene, South Medford, South Umpqua, Summit, West Albany, Willamette
Cottage Grove
DONE 2/6 Thu 7:00 pm 3 Way South Eugene & Sheldon
Sheldon, South Eugene, South Medford
South Medford
DONE 2/7 - 2/8 F/S TBD OSAA Southern Div. Girls State Regional
Bend, Cottage Grove, Eagle Point, Lost River, Philomath / Alsea, Siuslaw, South Eugene, South Medford, Summit, Sutherlin, Taft, Thurston
Thurston
DONE 2/14 - 2/15 F/S 11:00 am SWC Districts
Grants Pass, North Medford, Roseburg, Sheldon, South Eugene, South Medford
South Medford
# C Name Position Grade Height Weight
No player information to display, yet.




No Team Photo Found