Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Wendys AOTW 234x60 Ad
Jostens Ad
NSP Ad

Sheldon Wrestling Program

School
Classification
6A (Public)
Regular District
6A-7 Southwest Conference

Team Staff
Head Coach
Dave Sterner
Asst. Coaches
Benjamin Lutz, Ed Meyer, Kris Bean, Zach Tisher
Program Information
Classification
6A (2019-20)
League
6A-7 Southwest Conference
Officials
Lane County Wrestling

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 12/7 Sat 9:00 am Springfield
Churchill, North Eugene, Oakridge, Sheldon, Springfield, Thurston, Willamette
Springfield
DONE 12/14 Sat 10:00 am Central Wrestling Invitational (Central High School)
Central, Newport, North Eugene, Sheldon
Central
DONE 12/19 Thu 6:00 pm Harrisburg Duals (Harrisburg High School)
Harrisburg, Sheldon, South Eugene
Harrisburg
DONE 1/4 Sat TBD McMinnville (McMinnville High School)
Barlow, Beaverton, Churchill, McMinnville, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Sheldon
McMinnville
DONE 1/9 Thu 6:00 pm 3 Way North Medford and South Eugene (South Eugene HS)
North Medford, Sheldon, South Eugene
South Eugene
DONE 1/11 Sat 9:00 am Kenny Cox Tournament
Churchill, Eagle Point, Harrisburg, Sheldon, South Eugene, Thurston
Churchill
DONE 1/14 Tue 6:00 pm 4j Four-Way (South Eugene HS)
Churchill, North Eugene, Sheldon, South Eugene
South Eugene
DONE 1/18 Sat TBD Siuslaw (Siuslaw High School)
Churchill, Cottage Grove, Creswell, Douglas, Elmira / Crow, Glendale, Gold Beach, Newport, North Bend, Sheldon, Siletz Valley / Eddyville Charter, Siuslaw, South Eugene, Sutherlin, Toledo, Waldport, Willamette, Oakland (OR)
Siuslaw
DONE 1/23 Thu 5:45 pm 3 Way Grants Pass and South Eugene
Grants Pass, Sheldon, South Eugene
Grants Pass
DONE 1/25 Sat 7:00 am Bay City Duals (Marshfield High School)
Brookings-Harbor, Cottage Grove, Douglas, Glide, Hidden Valley, Marshfield, Myrtle Point, North Valley, Sheldon, Siuslaw
Marshfield
DONE 1/29 Wed 6:00 pm 3 Way Roseburg and South Eugene (Sheldon)
Roseburg, Sheldon, South Eugene
Sheldon
DONE 1/31 - 2/1 F/S TBD Cottage Grove (Cottage Grove High School)
Cascade Christian, Churchill, Coquille, Corvallis, Cottage Grove, Creswell, Elmira / Crow, Glide, Harrisburg, Henley, Hidden Valley, Klamath Union, La Pine, Lost River, Lowell, Madras, Mazama, North Eugene, North Valley, Oakridge, Philomath / Alsea, Pleasant Hill, Sheldon, Siuslaw, South Eugene, South Medford, South Umpqua, Summit, West Albany, Willamette
Cottage Grove
DONE 2/6 Thu 7:00 pm 3 Way South Eugene & Sheldon
Sheldon, South Eugene, South Medford
South Medford
DONE 2/14 - 2/15 F/S 11:00 am SWC Districts
Grants Pass, North Medford, Roseburg, Sheldon, South Eugene, South Medford
South Medford
# C Name Position Grade Height Weight
Aidan Tisher 9
Brad Harward 12
Brandon Thayer 9
Bricen Stewart 9
Carl Harward 9
Carson Raasch 9
Chance Roper 9
Chase McCord 11
Cole Meyer 9
Colton Garges 9
Dylan Harris 9
Ethan San Miguel 10
Francisco Metteer 12
Isaac Peters 9
Isaac Vasquez 12
Isaiah Tichenor 9
Jackson Bang 11
Jake Traylor 9
Josh Merriman 9
Kaidan Butcher 9
Kosmo Stoddard 9
Owen Oliver 9
Raefe Kelley 10
Sidney Bork 12
Tim Essin 9
Walker Lutz 12