Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OnPoint_Auto_243x60.png Ad
Jostens Ad
CKE_DD_2.99_160x600.jpg Ad

Phoenix Wrestling Program

School
Classification
4A (Public)
Regular District
4A-5 Skyline Conference

Team Staff
Head Coach
Tyler Cowger
Asst. Coaches
Garrett Truex, Joe Hutchison, Kody Lindsey, Sam Winter
Program Information
Classification
4A (2019-20)
League
4A-SD3 Special District 3
Officials
Rogue Valley Wrestling

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 12/6 Fri 9:00 am Harry Mondale Memorial Tournament (Phoenix High School)
Cascade Christian, Illinois Valley, Lost River, North Valley, Phoenix, South Medford
Phoenix
DONE 12/12 Thu 5:45 pm Phoenix vs. Eagle Point Dual WRE Meet
Eagle Point
DONE 12/20 - 12/21 F/S 11:00 am Grants Pass Winter Kickoff 2019 (Grants Pass High School)
Brookings-Harbor, Cascade Christian, Dayton, Eagle Point, Grants Pass, Klamath Union, Lost River, Marshfield, North Bend, North Medford, North Valley, Phoenix, Siuslaw, South Medford, Willamette
Grants Pass
DONE 1/4 Sat 10:00 am EPHS Wrestling Invitational (Eagle Point)
Ashland, Bonanza, Brookings-Harbor, Cascade Christian, Eagle Point, Hidden Valley, Illinois Valley, Junction City, Klamath Union, Myrtle Point, North Medford, North Valley, Phoenix, Rogue River, South Umpqua, Del Norte (CA)
Eagle Point
DONE 1/11 Sat 7:00 am The Rumble On The Rogue (Rogue River HS)
Brookings-Harbor, Eagle Point, Gold Beach, Illinois Valley, Phoenix, Rogue River
Rogue River
DONE 1/17 - 1/18 F/S TBD Oregon Classic (Deschutes County Expo Center)
Aloha, Baker / Powder Valley, Banks, Bend, Cascade, Centennial, Clackamas, Cleveland, Colton, Crane, Crater, Crescent Valley, Crook County, David Douglas, Dayton, Grant, Harrisburg, Hidden Valley, Hillsboro, Hood River Valley, La Pine, Lakeview, Lincoln, Madras, Marshfield, Mazama, McKay, McMinnville, McNary, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Molalla, Mountain View, Newberg, North Eugene, North Lake, North Medford, Oregon City, Pendleton, Philomath / Alsea, Phoenix, Pleasant Hill, Putnam, Rainier, Redmond, Reedsport, Ridgeview, Roseburg, Sandy, Santiam Christian, Scappoose, Sherwood, Sisters, South Medford, South Umpqua, Sprague, Sweet Home, Thurston, Tillamook, Tualatin, West Albany, West Linn, Woodburn
Redmond
DONE 1/22 Wed 7:00 pm Ashland vs. Phoenix Dual WRE Match (Phoenix)
Phoenix
DONE 1/25 Sat 8:00 am Rogue Valley Championships (North Medford High School)
Cascade Christian, Coquille, Eagle Point, North Medford, Phoenix, Rogue River, South Medford, South Umpqua
North Medford
DONE 2/1 Sat 7:00 am Beach Bash Wrestling Tournament (Gold Beach High School)
Ashland, Bonanza, Brookings-Harbor, Douglas, Glendale, Glide, Gold Beach, Illinois Valley, Marshfield, Myrtle Point, Newport, North Lake, Phoenix, Reedsport, Riddle / Days Creek
Gold Beach
DONE 2/4 Tue 7:00 pm Phoenix vs. Ashland Dual WRE Match (Ashland)
Ashland
DONE 2/5 Wed 5:00 pm Skyline Duals (Hidden Valley High School)
Hidden Valley, Klamath Union, Mazama, Phoenix
Hidden Valley
DONE 2/12 Wed 5:00 pm Phoenix vs. Klamath Union Dual WRE Match (Klamath Union HS)
Klamath Union
DONE 2/21 - 2/22 F/S TBD OSAA 4A-SD3 Special District 3 Boys Regional (Cottage Grove High School)
Cottage Grove, Marshfield, Phoenix
Cottage Grove
# C Name Position Grade Height Weight
Anna Ellis 12
Caleb Maynard 11
Colton Samis 10
Emma Truex 12
Ethan Humble 11
Gavin Hall 12
Isabella Prinslow 9
Jacob Lee 10
James Everett 9
Jonathan Bennett 11
Joseph Baynard 10
Levi Cornett 10
Luke Logan 9
Marcelo Camargo Berry 9
Martin Scala 11
Michael Walker 12
Patrick Calhoun 11
Ryan Brumble 12
Salvador Castanon 12
Samuel Brumble 12
Tommy Walker 10
Yovanni Bazan 12




No Team Photo Found