Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OSAA_Prizewin_234x60.jpg Ad
CKE_DD_2.99_728x90.jpg Ad
U.S. Marines Ad

North Valley Wrestling Program

School
Classification
4A (Public)
Regular District
4A-5 Skyline Conference

Team Staff
Head Coach
Ryan Clarkin
Asst. Coaches
Clay Clarkin, Don Clarkin, Glen Buck, Summer Buck
Program Information
Classification
4A (2019-20)
League
4A-SD3 Special District 3
Officials
Rogue Valley Wrestling

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 12/6 Fri 9:00 am Harry Mondale Memorial Tournament (Phoenix High School)
Cascade Christian, Illinois Valley, Lost River, North Valley, Phoenix, South Medford
Phoenix
DONE 12/7 Sat 9:30 am Dan Vidlak Invitational (Hidden Valley High School)
Cascade Christian, Eagle Point, Grants Pass, Hidden Valley, Illinois Valley, Klamath Union, Mazama, North Valley, South Medford, South Umpqua
Hidden Valley
DONE 12/20 - 12/21 F/S 11:00 am Grants Pass Winter Kickoff 2019 (Grants Pass High School)
Brookings-Harbor, Cascade Christian, Dayton, Eagle Point, Grants Pass, Klamath Union, Lost River, Marshfield, North Bend, North Medford, North Valley, Phoenix, Siuslaw, South Medford, Willamette
Grants Pass
DONE 1/4 Sat 10:00 am EPHS Wrestling Invitational (Eagle Point)
Ashland, Bonanza, Brookings-Harbor, Cascade Christian, Eagle Point, Hidden Valley, Illinois Valley, Junction City, Klamath Union, Myrtle Point, North Medford, North Valley, Phoenix, Rogue River, South Umpqua, Del Norte (CA)
Eagle Point
DONE 1/22 Wed TBD 3Way at North Valley (North Valley High School)
Hidden Valley, North Valley
North Valley
DONE 1/25 Sat 7:00 am Bay City Duals (Marshfield High School)
Brookings-Harbor, Cottage Grove, Douglas, Glide, Hidden Valley, Marshfield, Myrtle Point, North Valley, Sheldon, Siuslaw
Marshfield
DONE 1/31 - 2/1 F/S TBD Cottage Grove (Cottage Grove High School)
Cascade Christian, Churchill, Coquille, Corvallis, Cottage Grove, Creswell, Elmira / Crow, Glide, Harrisburg, Henley, Hidden Valley, Klamath Union, La Pine, Lost River, Lowell, Madras, Mazama, North Eugene, North Valley, Oakridge, Philomath / Alsea, Pleasant Hill, Sheldon, Siuslaw, South Eugene, South Medford, South Umpqua, Summit, West Albany, Willamette
Cottage Grove
# C Name Position Grade Height Weight
Basen Rambo 9 113
Branden Brinkman 11 152
Brandon Cregan 10 138
Caden Hewitt 10 215
Cainen Jump 10 170
Carter Lothrop 10 113
Christina Hayes-Stats 12
Christopher Currier 9 145
Cody Rambo 12 145
Damien Kasper 10 160
Elijah Myers 10 170
Ethan Blendell 9 145
Hayden Alewine 9 120
Heather Juul 10 106
Landon Myers 10 138
Landon Shallenberger 10 285
Nathan Higa 9 106
Ryker Soares 9 215
Tanner Watkins 10 113
Tessa Osterberg 12 145
Zayne Wilde-Porter 12 145