Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
ORANG_STA_234x60.jpg Ad
OSAAtoday 728X90 Ad
NFHS Network Ad

Eagle Point Wrestling Program

School
Classification
5A (Public)
Regular District
5A-2 Midwestern League

Team Staff
Head Coach
Kacey McNulty
Asst. Coaches
Brett McFall, Bryan O'Neil, Dan Soto, Evan Pogue, Matt Pride, Phillip Lopez, Vincent Gay
Program Information
Classification
5A (2019-20)
League
5A-2 Midwestern League
Officials
Rogue Valley Wrestling

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 12/5 Thu 5:45 pm Eagle Point vs. Crater Dual WRE Meet
Crater
DONE 12/7 Sat 9:30 am Dan Vidlak Invitational (Hidden Valley High School)
Cascade Christian, Eagle Point, Grants Pass, Hidden Valley, Illinois Valley, Klamath Union, Mazama, North Valley, South Medford, South Umpqua
Hidden Valley
DONE 12/12 Thu 5:45 pm Phoenix vs. Eagle Point Dual WRE Meet
Eagle Point
DONE 12/13 Fri 1:00 pm Coast Classic (North Bend High School)
Bend, Brookings-Harbor, Canby, Cascade Christian, Century, Clackamas, Coquille, Cottage Grove, Crater, Douglas, Eagle Point, Grants Pass, Henley, Hidden Valley, Illinois Valley, Liberty, Lost River, Marshfield, Molalla, North Bend, North Marion, North Medford, North Salem, Redmond, Reedsport, Ridgeview, Roseburg, Siuslaw, South Medford, South Umpqua, West Salem, Woodburn, Fortuna (CA)
North Bend
DONE 12/14 Sat TBD Coast Classic (North Bend High School)
Bend, Brookings-Harbor, Canby, Cascade Christian, Century, Clackamas, Coquille, Cottage Grove, Crater, Douglas, Eagle Point, Grants Pass, Henley, Hidden Valley, Illinois Valley, Liberty, Lost River, Marshfield, Molalla, North Bend, North Marion, North Medford, North Salem, Redmond, Reedsport, Ridgeview, Roseburg, Siuslaw, South Medford, South Umpqua, West Salem, Woodburn, Fortuna (CA)
North Bend
DONE 12/19 Thu 7:00 pm Eagle Point vs. Grants Pass Dual WRE Match (Grants Pass)
Grants Pass
DONE 12/20 - 12/21 F/S 11:00 am Grants Pass Winter Kickoff 2019 (Grants Pass High School)
Brookings-Harbor, Cascade Christian, Dayton, Eagle Point, Grants Pass, Klamath Union, Lost River, Marshfield, North Bend, North Medford, North Valley, Phoenix, Siuslaw, South Medford, Willamette
Grants Pass
DONE 1/4 Sat 10:00 am EPHS Wrestling Invitational (Eagle Point)
Ashland, Bonanza, Brookings-Harbor, Cascade Christian, Eagle Point, Hidden Valley, Illinois Valley, Junction City, Klamath Union, Myrtle Point, North Medford, North Valley, Phoenix, Rogue River, South Umpqua, Del Norte (CA)
Eagle Point
DONE 1/11 Sat 7:00 am The Rumble On The Rogue (Rogue River HS)
Brookings-Harbor, Eagle Point, Gold Beach, Illinois Valley, Phoenix, Rogue River
Rogue River
DONE 1/11 Sat 9:00 am Kenny Cox Tournament
Churchill, Eagle Point, Harrisburg, Sheldon, South Eugene, Thurston
Churchill
DONE 1/15 Wed 5:45 pm Crater vs. Eagle Point Dual WRE Match (Eagle Point)
Eagle Point
DONE 1/23 Thu TBD Crater Tournament
Crater, Dallas, Eagle Point, Lebanon
Crater
DONE 1/25 Sat 8:00 am Rogue Valley Championships (North Medford High School)
Cascade Christian, Coquille, Eagle Point, North Medford, Phoenix, Rogue River, South Medford, South Umpqua
North Medford
DONE 1/27 Mon 4:00 pm Eagle Point Novice Meet
Eagle Point
Eagle Point
DONE 1/29 Wed 5:45 pm Eagle Point vs. Thurston Dual WRE Meet
Thurston
DONE 2/7 - 2/8 F/S TBD OSAA Southern Div. Girls State Regional
Bend, Cottage Grove, Eagle Point, Lost River, Philomath / Alsea, Siuslaw, South Eugene, South Medford, Summit, Sutherlin, Taft, Thurston
Thurston
# C Name Position Grade Height Weight
Brian Brown 9
Christian Moody 9
David Brown 9
Dylan Dahling 10
Evan Setzer 9
Freddy Barajas 12
Garin Geiszler 9
Jenna Hughes 9
Jimmie Copeland 10
Joel Montes 10
Juan Ruiz 10
Justin Hammer 10
Kara Davis 11
Kenai Copeland 9
Kenyon Amano 10
Kurtis Jackson 9
Kyle Linton-O'Neil 11
Luke Callahan 10
Luke Patterson 10
Marcos Montes 9
Mattie Wilkerson 10
Shayla McNulty 11
Trey Andersen 9
Wyatt Elizondo 9




No Team Photo Found