Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Wilson Sporting Goods Ad
ePledgeDrive_WebAd-728x90.jpg Ad
Social Media Ad

Douglas Wrestling Program

School
Classification
3A (Public)
Regular District
3A-5 Far West League

Team Staff
Head Coach
Randy Gunn
Asst. Coach
Nick Stenkamp
Program Information
Classification
3A (2019-20)
League
3A-SD3 Special District 3
Officials
Douglas Wrestling

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 12/7 Sat TBD Willie Wilkinson Memorial
Chiloquin, Douglas, Glide, Reedsport, Riddle / Days Creek, Roseburg, Sutherlin
Glide
DONE 12/11 Wed 4:00 pm Hank Schmidlin Invitational (Banks High School)
Banks, Douglas, Estacada, Gladstone, Philomath / Alsea, Vernonia
Banks
DONE 12/13 Fri 1:00 pm Coast Classic (North Bend High School)
Bend, Brookings-Harbor, Canby, Cascade Christian, Century, Clackamas, Coquille, Cottage Grove, Crater, Douglas, Eagle Point, Grants Pass, Henley, Hidden Valley, Illinois Valley, Liberty, Lost River, Marshfield, Molalla, North Bend, North Marion, North Medford, North Salem, Redmond, Reedsport, Ridgeview, Roseburg, Siuslaw, South Medford, South Umpqua, West Salem, Woodburn, Fortuna (CA)
North Bend
DONE 12/14 Sat TBD Coast Classic (North Bend High School)
Bend, Brookings-Harbor, Canby, Cascade Christian, Century, Clackamas, Coquille, Cottage Grove, Crater, Douglas, Eagle Point, Grants Pass, Henley, Hidden Valley, Illinois Valley, Liberty, Lost River, Marshfield, Molalla, North Bend, North Marion, North Medford, North Salem, Redmond, Reedsport, Ridgeview, Roseburg, Siuslaw, South Medford, South Umpqua, West Salem, Woodburn, Fortuna (CA)
North Bend
DONE 12/21 Sat TBD Shamrock Invitational
Chiloquin, Creswell, Douglas, Gold Beach, Riddle / Days Creek, South Umpqua
Riddle / Days Creek
DONE 1/11 Sat TBD Sutherlin (Sutherlin HS)
Coquille, Cottage Grove, Creswell, Douglas, Elmira / Crow, North Bend, Siuslaw, South Umpqua, Springfield, Sutherlin
Sutherlin
DONE 1/14 Tue 6:00 pm Douglas double dual (Douglas High School)
Brookings-Harbor, Douglas, Pleasant Hill
Douglas
DONE 1/18 Sat TBD Siuslaw (Siuslaw High School)
Churchill, Cottage Grove, Creswell, Douglas, Elmira / Crow, Glendale, Gold Beach, Newport, North Bend, Sheldon, Siletz Valley / Eddyville Charter, Siuslaw, South Eugene, Sutherlin, Toledo, Waldport, Willamette, Oakland (OR)
Siuslaw
DONE 1/21 Tue 5:00 pm Douglas Double Dual (Douglas High School)
Cascade Christian, Douglas
Douglas
DONE 1/21 Tue 5:00 pm Douglas Double Dual (Douglas High School)
Creswell, Douglas, Santiam Christian
Douglas
DONE 1/25 Sat 7:00 am Bay City Duals (Marshfield High School)
Brookings-Harbor, Cottage Grove, Douglas, Glide, Hidden Valley, Marshfield, Myrtle Point, North Valley, Sheldon, Siuslaw
Marshfield
DONE 2/1 Sat 7:00 am Beach Bash Wrestling Tournament (Gold Beach High School)
Ashland, Bonanza, Brookings-Harbor, Douglas, Glendale, Glide, Gold Beach, Illinois Valley, Marshfield, Myrtle Point, Newport, North Lake, Phoenix, Reedsport, Riddle / Days Creek
Gold Beach
DONE 2/5 Wed 6:00 pm Special District Duals
Douglas, Harrisburg, Sutherlin
Sutherlin
DONE 2/14 - 2/15 F/S 4:00 pm 3A-Special District 3 (Umpqua Community College)
Brookings-Harbor, Cascade Christian, Creswell, Douglas, Harrisburg, Pleasant Hill, South Umpqua, Sutherlin
Sutherlin
# C Name Position Grade Height Weight
Aiden Hedstrom 11
Andrew Dubie 11
Cord Mincher 10
Isaac Stoffal 12
Jack Heard 9
Jesse Brecht 11
Julian Garcia 9
Sage Baker 9
Tye Cross 11
Uriah Stoffal 11
Zoey Smalley 11




No Team Photo Found