Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
ORANG_STA_234x60.jpg Ad
OSAAtoday 728X90 Ad
Pacific Office Automation - 1 Ad

Crescent Valley Wrestling Program

School
Classification
5A (Public)
Regular District
5A-3 Mid-Willamette Conference

Team Staff
Head Coach
Chad Lamer
Asst. Coaches
Kurt Mode, Tim Winn
Program Information
Classification
5A (2019-20)
League
5A-3 Mid-Willamette Conference
Officials
Mid-Valley Wrestling Officials Association

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 12/7 Sat 9:00 am Perry Burlison (Cascade)
Cascade, Central, Cottage Grove, Crescent Valley, Crook County, Dallas, Elmira / Crow, Junction City, Lebanon, Marshfield, McKay, Philomath / Alsea, Scappoose, Silverton, Sisters, South Salem, Stayton, Sweet Home, Tigard, West Albany
Cascade
DONE 12/11 Wed 4:00 pm MWC Meet (Corvallis High School)
Central, Corvallis, Crescent Valley, Dallas
Corvallis
DONE 12/19 Thu 6:00 pm Corvallis vs. Crescent Valley Dual WRE Match (Crescent Valley)
Crescent Valley
DONE 12/28 Sat 10:00 am Benton County Championships (Corvallis High School)
Corvallis, Crescent Valley, Monroe / Triangle Lake, Philomath / Alsea, Santiam Christian
Corvallis
DONE 1/15 Wed 4:00 pm Lebanon 3-way (Lebanon)
Corvallis, Crescent Valley, Lebanon
Lebanon
DONE 1/17 - 1/18 F/S TBD Oregon Classic (Deschutes County Expo Center)
Aloha, Baker / Powder Valley, Banks, Bend, Cascade, Centennial, Clackamas, Cleveland, Colton, Crane, Crater, Crescent Valley, Crook County, David Douglas, Dayton, Grant, Harrisburg, Hidden Valley, Hillsboro, Hood River Valley, La Pine, Lakeview, Lincoln, Madras, Marshfield, Mazama, McKay, McMinnville, McNary, Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts, Molalla, Mountain View, Newberg, North Eugene, North Lake, North Medford, Oregon City, Pendleton, Philomath / Alsea, Phoenix, Pleasant Hill, Putnam, Rainier, Redmond, Reedsport, Ridgeview, Roseburg, Sandy, Santiam Christian, Scappoose, Sherwood, Sisters, South Medford, South Umpqua, Sprague, Sweet Home, Thurston, Tillamook, Tualatin, West Albany, West Linn, Woodburn
Redmond
SCHD 1/30 Thu 4:00 pm MWC Meet (Crescent Valley)
Corvallis, Crescent Valley, South Albany, West Albany
Crescent Valley
SCHD 2/6 Thu 4:00 pm MWC League Meet
Corvallis, Crescent Valley, North Salem, Silverton
Silverton
SCHD 2/21 Fri 11:00 am Districts (Salem Armory)
Central, Corvallis, Crescent Valley, Dallas, Lebanon, North Salem, Silverton, South Albany, West Albany
South Albany
SCHD 2/22 Sat 11:00 am Districts (Salem Armory)
Central, Corvallis, Crescent Valley, Dallas, Lebanon, North Salem, Silverton, South Albany, West Albany
South Albany
# C Name Position Grade Height Weight
Anthony Gimino 11
Basilio Colon 9
Boone Davis 11
Carlos Torres 12
Chance Lamer 11
Daniel Kontra 11
Daschle Lamer 9
DJ GIllett 9
Ethan Nelson 10
Gabe Whisenhunt 10
Garrett Olbrich 12
Hayden Walters 9
Hunter Eveland 11
Jackson Rosado 11
James Rowley 10
Jayden Cobb 9
Jerrod Vester 9
John Leong 10
John Pawloski 9
Jose Ibarra 11
Julian Swensen 10
Konrad Hoyer 11
Lane Byer 12
Mario Settersten 11
Owen Cserep 11
Razaq Alshuwaiee 9
Reid Kerr 11
Riley Godek 10
Santos Cantu 12
Tyson Resko 11




No Team Photo Found