Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
U.S. Marines Ad
Moda Health Ad
OSAA_Prizewin_160x600.jpg Ad

Bandon Girls Cross Country Program

School
Classification
2A (Public)
Regular District
2A-4 Sunset Conference

Team Staff
Head Coach
Brent Hutton
Asst. Coach
Jen Ells
Program Information
Classification
3A/2A/1A (2019-20)
League
3A/2A/1A-SD4 Special District 4

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 9/7 Sat TBD Spartan XC Invite (Marist High School)
Bandon, Elmira, Grants Pass, Junction City, Marist Catholic, North Eugene, Sheldon, South Eugene, Springfield, St. Mary's, Medford, Summit, Willamette
Marist Catholic
DONE 9/17 Tue 4:00 am Tugman Invitational (Tugman State Park)
Bandon, Marshfield, North Bend, Sutherlin
North Bend
DONE 9/20 Fri TBD Champs Invite (Cheadle Lake Park)
Bandon, C.S. Lewis Academy, Cascades Academy, Central Linn, Chemawa, Culver, Delphian, East Linn Christian Acad., Eddyville Charter, Harrisburg, McKenzie, Mohawk, Oakland, Southwest Christian, St. Paul, Toledo, Vale
East Linn Christian Acad.
DONE 9/21 Sat TBD Prefontaine (Prefontaine Track, Coos Bay)
Bandon, Cascade Christian, Hidden Valley, Marshfield, North Bend, Sutherlin, Waldport
Marshfield
DONE 9/24 Tue TBD Bandon Invitational (Bandon Dunes)
Bandon, Brookings-Harbor, Coquille, Glide, Pacific, Reedsport, South Umpqua
Bandon
DONE 10/1 Tue TBD Cinnamon Roll Run (Buffington Park - Port Orford)
Bandon, Brookings-Harbor, Coquille, Glide, Gold Beach, Pacific, Reedsport
Pacific
DONE 10/5 Sat TBD Woahink Lake XC Invitational (East Woahink Lake, Honeyman State Park)
Bandon, Harrisburg, North Bend, Philomath, Siuslaw, Sutherlin, Toledo, Waldport
Siuslaw
DONE 10/12 Sat 12:30 pm Paul Mariman Invitational (Philomath High School)
Bandon, Cascade, Central Linn, Cottage Grove, Elmira, Gladstone, Jefferson, Jefferson, Portland, Kennedy, Marshfield, Newport, North Bend, Oak Hill, Oakland, Philomath, Ridgeview, Scio, Sisters, Siuslaw, Sutherlin, Sweet Home, Tillamook, Toledo
Philomath
DONE 10/23 Wed TBD County Fair Classic (Richardson Park, Fern Ridge Reservoir)
Bandon, Sheldon, South Eugene, Willamette
South Eugene
# C Name Position Grade Height
Aunika Miller 10
Catrine Eck 10
Danielle McLain 9
Hannah Blackard 12
Hannah Wayne 12
Holly Hutton 10
Kylie Barker 9
Maycee Miller 9
Olwyn Reed 10
Shannon Smith 12