Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Moda Health Ad
COVID-19 UPDATE:
3/18 - The OSAA is suspending practices and contests for all spring sports and activities through April 28; OSAA Coronavirus Information Page.
OnPoint2020_Winter All-State_728x90.jpg Ad
Les Schwab Team of the Month 160x600 Ad

2020 Softball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Softball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

4:30pm
Cleveland
@
Roosevelt

4pm
Franklin
@
Madison

4pm
Lincoln
@
Wilson

Rieke Field

6A-2 Metro League

5pm
Jesuit
@
Westview

5pm
Beaverton
@
Southridge

5pm
Aloha
@
Sunset

6A-3 Pacific Conference

5pm
McMinnville
@
Century

5pm
Sherwood
@
Glencoe

5pm
Newberg
@
Forest Grove

6A-4 Mt. Hood Conference

5pm
Clackamas
@
Gresham

5pm
Barlow
@
Centennial

3:45pm
Reynolds
@
Central Catholic

Delta Park
5pm
Sandy
@
David Douglas

6A-5 Three Rivers League

4:30pm
Tualatin
@
Lakeridge

5pm
Lake Oswego
@
Tigard

6:45pm
Canby
@
West Linn

Rosemont Ridge Middle School

6A-6 Mountain Valley Conference

5pm
West Salem
@
Sprague

3pm
Summit
@
McNary

5pm
Summit
@
McNary

6A-7 Southwest Conference

2pm
Roseburg
@
South Eugene

4pm
Roseburg
@
South Eugene

Non-League

5pm
Mountainside
@
Oregon City

5A-1 Northwest Oregon Conference

5pm
St. Helens
@
Parkrose

4:30pm
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Putnam

5pm
Scappoose
@
La Salle Prep

5pm
Hillsboro
@
Wilsonville

5A-2 Midwestern League

5pm
Springfield
@
Ashland

3pm
Springfield
@
Ashland

5A-3 Mid-Willamette Conference

5pm
West Albany
@
Lebanon

5pm
Central
@
South Albany

5pm
Dallas
@
Crescent Valley

4pm
Silverton
@
North Salem

Wallace Marine Park, Salem OR

5A-4 Intermountain Conference

3pm
Redmond
@
Crook County

5pm
Redmond
@
Crook County

3pm
Pendleton
@
Ridgeview

4A-1 Cowapa League

5pm
Banks
@
Astoria

CMH Field Astoria
5pm
Valley Catholic
@
Seaside

4A-4 Sky Em League

3pm
Siuslaw
@
Marist Catholic

5pm
Siuslaw
@
Marist Catholic

3pm
Cottage Grove
@
Marshfield

5pm
Cottage Grove
@
Marshfield

3pm
Junction City
@
Elmira

5pm
Junction City
@
Elmira

4A-6 Greater Oregon League

3pm
Ontario
@
Baker / Powder Valley

5pm
Ontario
@
Baker / Powder Valley

3A-2 PacWest Conference

4:30pm
Scio
@
Blanchet Catholic

3A-4 Mountain Valley Conference

4:30pm
Creswell
@
Harrisburg

4:30pm
Pleasant Hill
@
Santiam Christian

3A-5 Far West League

3pm
Brookings-Harbor
@
South Umpqua

5pm
Brookings-Harbor
@
South Umpqua

3pm
Douglas
@
Sutherlin

5pm
Douglas
@
Sutherlin

3A-SD1 Special District 1

3pm
Clatskanie
@
Warrenton

3pm
C
X
L
Taft
@
Willamina

5pm
C
X
L
Taft
@
Willamina

3A-SD2 Special District 2

1pm
Vale
@
Umatilla

3pm
Vale
@
Umatilla

1pm
Nyssa
@
Irrigon

3pm
Nyssa
@
Irrigon

1pm
Enterprise / Wallowa / Joseph
@
Riverside

3pm
Enterprise / Wallowa / Joseph
@
Riverside

3A-SDN Special District Not Yet Assigned

4:30pm
Clatskanie
@
Warrenton

Non-League

5pm
Cascade Christian
@
Central Linn

2A/1A-SD1 Special District 1

3pm
Knappa
@
St. Paul

5pm
Knappa
@
St. Paul

3pm
Nestucca
@
Vernonia

5pm
Nestucca
@
Vernonia

3pm
Perrydale
@
Gaston

5pm
Perrydale
@
Gaston

2A/1A-SD2 Special District 2

4pm
Colton
@
Culver

4:30pm
Jefferson
@
Regis

4:30pm
Gervais
@
Santiam

2:30pm
Sheridan
@
Central Linn

2A/1A-SD3 Special District 3

4:30pm
North Douglas
@
Oakland

4:30pm
Monroe
@
Elkton

4:30pm
Oakridge
@
Glide

4:30pm
Mohawk
@
Days Creek / Milo Adventist Acad.

4:30pm
Lowell
@
Glendale

4:30pm
Yoncalla
@
Riddle

2A/1A-SD4 Special District 4

4:30pm
Waldport
@
Gold Beach

Buffington Park City of Gold Beach
4:30pm
Siletz Valley / Eddyville Charter
@
Reedsport

4:30pm
Toledo
@
Myrtle Point

4:30pm
Bandon
@
Coquille

2A/1A-SD5 Special District 5

2pm
Lakeview
@
Rogue River

4:30pm
Lakeview
@
Rogue River

2A/1A-SD6 Special District 6

2pm
Pilot Rock / Nixyaawii
@
Union / Cove

4pm
Pilot Rock / Nixyaawii
@
Union / Cove