Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OnPoint_Auto_243x60.png Ad
CKE_DD_2.99_728x90.jpg Ad
OSAA_Prizewin_160x600.jpg Ad

2019-20 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7:15pm
76
61
Jefferson, Portland
@
Franklin

7:15pm
57
46
Grant
@
Wilson

7:15pm
47
61
Madison
@
Benson

7:15pm
49
61
Lincoln
@
Cleveland

6A-2 Metro League

7pm
63
48
Westview
@
Sunset

7pm
56
59
Southridge
@
Mountainside

7pm
56
45
Jesuit
@
Aloha

6A-3 Pacific Conference

7pm
42
61
Glencoe
@
Forest Grove

7pm
85
67
Sherwood
@
Liberty

7pm
68
63
Newberg
@
Century

6A-4 Mt. Hood Conference

6pm
66
96
Centennial
@
Gresham

Barlow
7pm
81
67
Clackamas
@
David Douglas

David Douglas North Gym
6:30pm
60
59
Central Catholic
@
Sandy

7:30pm
44
101
Reynolds
@
Barlow

6A-5 Three Rivers League

6pm
57
71
Canby
@
West Linn

7pm
71
48
Tigard
@
Lakeridge

7pm
49
44
Oregon City
@
Tualatin

6A-6 Mountain Valley Conference

6:30pm
49
67
Mountain View
@
McNary

5:45pm
62
69
Sprague
@
West Salem

5:45pm
56
88
McKay
@
South Salem

6:30pm
35
80
Bend
@
Summit

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
58
49
South Eugene
@
Roseburg

6:45pm
64
63
Grants Pass
@
South Medford

6:45pm
59
63
North Medford
@
Sheldon

OT

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
66
68
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
La Salle Prep

2OT
7:15pm
28
88
Scappoose
@
Wilsonville

Double Header - Main Gym
5:45pm
57
65
Putnam
@
Parkrose

5:45pm
50
61
Hillsboro
@
St. Helens

5A-2 Midwestern League

7pm
32
46
North Bend
@
Springfield

6:45pm
58
56
North Eugene
@
Thurston

OT
7:30pm
68
49
Crater
@
Ashland

6:45pm
77
55
Churchill
@
Willamette

Self Transport

5A-3 Mid-Willamette Conference

7:15pm
39
55
Lebanon
@
South Albany

5:30pm
66
52
West Albany
@
Corvallis

7pm
93
40
Silverton
@
Dallas

7pm
54
51
North Salem
@
Central

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
42
54
Ridgeview
@
The Dalles

6:30pm
73
57
Crook County
@
Hood River Valley

6:30pm
53
73
Redmond
@
Pendleton

4A-1 Cowapa League

7:30pm
64
39
Valley Catholic
@
Astoria

7:30pm
64
40
Seaside
@
Tillamook

4A-2 Tri-Valley Conference

7pm
56
70
Madras
@
Gladstone

7pm
58
55
Corbett
@
Molalla

7pm
50
78
Estacada
@
North Marion

4A-3 Oregon West Conference

5:30pm
32
44
Sisters
@
Stayton

5:30pm
51
48
Cascade
@
Sweet Home

OT
5:30pm
44
51
Newport
@
Woodburn

4A-4 Sky Em League

7:15pm
37
43
Junction City
@
Siuslaw

7:15pm
87
43
Marist Catholic
@
Cottage Grove

7:15pm
44
65
Elmira
@
Marshfield

4A-5 Skyline Conference

7:30pm
31
43
Hidden Valley
@
Henley

7:30pm
50
48
Phoenix
@
Mazama

7:30pm
50
41
Klamath Union
@
North Valley

4A-6 Greater Oregon League

6:30pm
44
58
Ontario
@
McLoughlin

3A-2 PacWest Conference

6pm
52
72
Amity
@
Dayton

7pm
73
78
Blanchet Catholic
@
Yamhill-Carlton

3A-3 Coastal Range League

7:30pm
48
52
Clatskanie
@
Warrenton

2A-3 Central Valley Conference

7pm
34
47
Regis
@
East Linn Christian Acad.

Non-League

6pm
33
35
Canyonville Acad.
@
Milo Adventist Acad.

1A-2 Casco League

7pm
48
51
Falls City
@
St. Paul

7:30pm
60
50
Livingstone Adventist Acad.
@
Oregon School f/t Deaf

5:30pm
50
39
Willamette Valley Christian
@
Jewell

1A-3 Mountain West League

6pm
26
38
McKenzie
@
Crow

1A-4 Skyline League

7pm
54
33
Umpqua Valley Christian
@
Camas Valley

1A-6 Big Sky League

6pm
53
46
Condon / Wheeler
@
Horizon Christian, Hood River

N
Sherman County HS

Non-League

7pm
51
39
Grand View Christian Acad.
@
C.S. Lewis Academy / Veritas