Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OnPoint2020_Winter All-State_234x60.jpg Ad
COVID-19 UPDATE:
3/18 - The OSAA is suspending practices and contests for all spring sports and activities through April 28; OSAA Coronavirus Information Page.
OnPoint2020_Winter All-State_728x90.jpg Ad
Wilson Sporting Goods Ad

2019-20 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7:15pm
50
73
Benson
@
Grant

7:15pm
68
93
Wilson
@
Jefferson, Portland

7:15pm
53
58
Franklin
@
Madison

Marshall Campus OT
7:15pm
38
65
Lincoln
@
Roosevelt

6A-2 Metro League

7pm
65
34
Beaverton
@
Southridge

7pm
54
46
Jesuit
@
Westview

7pm
71
55
Mountainside
@
Aloha

6A-3 Pacific Conference

7:15pm
55
66
McMinnville
@
Glencoe

OT
7:15pm
85
61
Sherwood
@
Century

7:15pm
63
67
Liberty
@
Newberg

OT

6A-6 Mountain Valley Conference

6:30pm
41
32
Mountain View
@
Bend

6:30pm
66
61
Summit
@
Sprague

7:15pm
68
59
South Salem
@
West Salem

7:15pm
69
49
McNary
@
McKay

Non-League

6:45pm
38
80
Eagle Point
@
South Medford

6:45pm
51
75
South Eugene
@
Churchill

7pm
60
41
Sheldon
@
Willamette

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
35
30
Scappoose
@
Putnam

7:15pm
64
54
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Hillsboro

7:30pm
72
63
Wilsonville
@
Parkrose

7:15pm
43
37
La Salle Prep
@
St. Helens

5A-2 Midwestern League

6:45pm
31
84
Ashland
@
Crater

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
70
61
Corvallis
@
Lebanon

7pm
60
51
Silverton
@
West Albany

5:30pm
59
71
Dallas
@
South Albany

7pm
45
48
Crescent Valley
@
North Salem

McNary High School

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
68
57
Pendleton
@
Redmond

6:30pm
41
60
The Dalles
@
Ridgeview

6:30pm
66
68
Hood River Valley
@
Crook County

4A-1 Cowapa League

6pm
47
54
Valley Catholic
@
Tillamook

6pm
60
73
Seaside
@
Banks

4A-2 Tri-Valley Conference

7pm
38
50
Estacada
@
Madras

7pm
42
49
Molalla
@
Gladstone

7:30pm
89
47
North Marion
@
Corbett

4A-3 Oregon West Conference

4pm
50
56
Sisters
@
Newport

OT
5:30pm
40
45
Stayton
@
Philomath

5:30pm
44
54
Sweet Home
@
Woodburn

4A-4 Sky Em League

7:15pm
36
50
Cottage Grove
@
Siuslaw

7:15pm
70
38
Marist Catholic
@
Elmira

7:15pm
66
55
Junction City
@
Marshfield

4A-5 Skyline Conference

7:30pm
55
41
Henley
@
Mazama

7:30pm
62
47
Klamath Union
@
Phoenix

7:30pm
58
72
Hidden Valley
@
North Valley

Non-League

7:30pm (MT)
65
44
La Grande
@
Nyssa

7:30pm (MT)
63
53
Vale
@
Ontario

3A-1 Lewis & Clark League

6pm
46
59
Horizon Christian, Tualatin
@
Riverdale

6pm
56
54
De La Salle North Catholic
@
Catlin Gabel

6pm
64
56
Portland Adventist Acad.
@
Westside Christian

3A-2 PacWest Conference

6pm
60
58
Dayton
@
Blanchet Catholic

6pm
37
72
Scio
@
Amity

6pm
64
81
Yamhill-Carlton
@
Salem Academy

3A-3 Coastal Range League

7:30pm
35
64
Taft
@
Warrenton

7:30pm
54
44
Rainier
@
Willamina

3A-5 Far West League

7pm
81
63
St. Mary's, Medford
@
South Umpqua

7pm
38
47
Cascade Christian
@
Sutherlin

7pm
60
67
Brookings-Harbor
@
Douglas

Non-League

7:30pm
53
34
Burns
@
Crane

2A-1 Northwest League

7:30pm
67
58
Knappa
@
Faith Bible

Forest Hills Lutheran
7:30pm
53
46
Gaston
@
Mannahouse Christian Acad.

OT
7:30pm
29
75
Neah-Kah-Nie
@
Columbia Christian

7:30pm
46
57
Vernonia
@
Nestucca

2A-3 Central Valley Conference

7:30pm
24
62
Lowell
@
East Linn Christian Acad.

7:30pm
52
44
Monroe
@
Regis

7:30pm
39
70
Central Linn
@
Jefferson

2A-4 Sunset Conference

7pm
87
65
Myrtle Point
@
Gold Beach

7pm
33
41
Reedsport
@
Bandon

7pm
39
89
Waldport
@
Toledo

2A-5 Southern Cascade League

6pm
28
78
Canyonville Acad.
@
Illinois Valley

8pm
2
0
F
Lakeview
@
Rogue River

Forfeit
7:30pm
2
0
F
Lost River
@
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.

Forfeit
6pm
65
46
Glide
@
Bonanza

Non-League

7:30pm
42
68
Umpqua Valley Christian
@
Oakland

7:30pm
80
37
Pilot Rock
@
Echo

7:30pm
72
41
Coquille
@
North Douglas

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
46
30
St. Stephen's Acad.
@
Portland Waldorf

1A-2 Casco League

7pm
66
45
Falls City
@
Willamette Valley Christian

7:30pm
81
48
St. Paul
@
Oregon School f/t Deaf

7pm
66
38
Crosshill Christian
@
Perrydale

1A-3 Mountain West League

7pm
31
63
Triangle Lake
@
Eddyville Charter

7pm
52
37
Mapleton
@
Crow

7pm
89
45
Siletz Valley
@
Alsea

7pm
71
38
Mohawk
@
McKenzie

1A-5 Mountain Valley League

7pm
58
35
Hosanna Christian
@
Prospect Charter

7pm
48
61
Central Christian
@
Rogue Valley Adventist Acad.

1A-6 Big Sky League

7:30pm
40
74
Horizon Christian, Hood River
@
South Wasco County

7:30pm
51
75
Condon / Wheeler
@
Dufur

1A-7 Old Oregon League

6:30pm
29
70
Cove
@
Joseph

N
Enterprise High School
7:30pm
83
72
Nixyaawii
@
Powder Valley

Non-League

7pm
23
36
C.S. Lewis Academy / Veritas
@
Jewell

6:30pm
81
35
Prairie City
@
Mitchell / Spray

Spray High School