Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
ORANG_STA_234x60.jpg Ad
COVID-19 UPDATE:
4/1 - The OSAA is suspending practices and contests for all spring sports and activities through April 28; OSAA Coronavirus Information Page.
Les Schwab Team of the Month 728x90 Ad
Les Schwab Team of the Month 160x600 Ad

2019-20 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-2 Metro League

7pm
47
68
Sunset
@
Jesuit

7pm
52
54
Westview
@
Mountainside

7:30pm
53
46
Beaverton
@
Aloha

6A-3 Pacific Conference

7pm
53
50
Newberg
@
Forest Grove

7:15pm
65
55
Century
@
Glencoe

7pm
103
47
Sherwood
@
McMinnville

6A-5 Three Rivers League

5:45pm
45
54
Oregon City
@
Canby

6pm
61
82
Tualatin
@
West Linn

7:15pm
73
27
Lake Oswego
@
Lakeridge

6A-6 Mountain Valley Conference

6:30pm
60
70
Bend
@
Sprague

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
48
45
Wilsonville
@
La Salle Prep

7:15pm
47
84
Scappoose
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

7:15pm
39
44
Hillsboro
@
Putnam

7:30pm
57
72
St. Helens
@
Parkrose

5A-2 Midwestern League

7pm
66
41
North Eugene
@
Eagle Point

6:45pm
59
47
Willamette
@
Thurston

6:45pm
65
69
Crater
@
Churchill

6:45pm
57
54
Springfield
@
Ashland

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
35
42
Central
@
Lebanon

7pm
57
70
North Salem
@
West Albany

7pm
46
69
Corvallis
@
Silverton

7pm
54
41
South Albany
@
Crescent Valley

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
61
78
Hood River Valley
@
Pendleton

4A-1 Cowapa League

6pm
61
53
Seaside
@
Astoria

6pm
36
79
Tillamook
@
Banks

4A-2 Tri-Valley Conference

7pm
44
74
Corbett
@
Madras

7pm
54
76
Molalla
@
North Marion

7pm
82
47
Gladstone
@
Estacada

4A-3 Oregon West Conference

7pm
37
53
Sisters
@
Philomath

7pm
69
43
Cascade
@
Newport

4A-4 Sky Em League

5:45pm
48
31
Marist Catholic
@
Siuslaw

5:45pm
58
46
Junction City
@
Elmira

5:45pm
51
76
Cottage Grove
@
Marshfield

4A-5 Skyline Conference

7:30pm
56
39
Phoenix
@
North Valley

Non-League

7:30pm
C
X
L
St. Mary's, Medford
@
Mazama

7:30pm (MT)
33
51
Baker
@
Fruitland (ID)

7:30pm (MT)
43
51
Ontario
@
Vale

5:30pm
C
X
L
Brookings-Harbor
@
North Valley

3A-1 Lewis & Clark League

7:30pm
64
48
De La Salle North Catholic
@
Horizon Christian, Tualatin

7:30pm
69
73
Catlin Gabel
@
Portland Adventist Acad.

3A-2 PacWest Conference

7:30pm
78
74
Yamhill-Carlton
@
Blanchet Catholic

7:30pm
54
41
Dayton
@
Scio

7:30pm
65
54
Salem Academy
@
Amity

3A-3 Coastal Range League

6pm
46
38
Rainier
@
Warrenton

6pm
48
55
Clatskanie
@
Willamina

3A-5 Far West League

5:30pm
62
77
South Umpqua
@
St. Mary's, Medford

2A-1 Northwest League

7pm
71
42
Portland Christian
@
Vernonia

7:30pm
35
48
Neah-Kah-Nie
@
Gaston

7:30pm
49
78
Mannahouse Christian Acad.
@
Columbia Christian

7:30pm
57
59
Nestucca
@
Faith Bible

Forest Hills Lutheran

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
54
63
Sheridan
@
Kennedy

5:30pm
39
73
Chemawa
@
Santiam

7pm
52
61
Delphian
@
Colton

4:30pm
56
51
Culver
@
Gervais

2A-3 Central Valley Conference

6pm
82
64
Oakland
@
Jefferson

6pm
42
39
Regis
@
Lowell

2A-4 Sunset Conference

5:30pm
72
79
Myrtle Point
@
Reedsport

5:30pm
64
40
Bandon
@
Gold Beach

5:30pm
68
89
Coquille
@
Toledo

2A-5 Southern Cascade League

6pm
30
67
Bonanza
@
Glide

5pm
25
63
Canyonville Acad.
@
Lost River

2A-6 Blue Mountain Conference

7:30pm
49
47
Weston-McEwen
@
Enterprise

6:30pm
45
47
Union
@
Pilot Rock

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
38
50
Open Door Christian Acad.
@
Damascus Christian

8pm
53
38
Grand View Christian Acad.
@
Southwest Christian

Played at Southwest
7:30pm
48
33
North Clackamas Christian
@
Country Christian

7:30pm
44
81
St. Stephen's Acad.
@
Life Christian

1A-2 Casco League

7:30pm
68
40
Willamette Valley Christian
@
Oregon School f/t Deaf

5:30pm
51
24
Perrydale
@
Jewell

1A-3 Mountain West League

7pm
36
69
Alsea
@
Eddyville Charter

7pm
36
64
Mapleton
@
Siletz Valley

7pm
51
22
Mohawk
@
Crow

7pm
46
56
Triangle Lake
@
McKenzie

1A-5 Mountain Valley League

6:30pm
39
52
Central Christian
@
Hosanna Christian

6pm
55
27
Triad
@
Rogue Valley Adventist Acad.

1A-6 Big Sky League

7:30pm
49
53
South Wasco County
@
Horizon Christian, Hood River

6pm
42
32
Dufur
@
Sherman

7:30pm
58
65
Mitchell / Spray
@
Condon / Wheeler

1A-7 Old Oregon League

5:30pm
60
48
Elgin
@
Griswold

Non-League

7pm
59
39
Falls City
@
C.S. Lewis Academy / Veritas

7:30pm
18
60
Prospect Charter
@
Glendale

5:30pm
43
17
Crane [JV]
@
Burnt River