Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Wilson Sporting Goods Ad
OnPoint_2020_Spring All-State_728x90.png Ad
Wilson Sporting Goods Ad

2019-20 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7:15pm
53
71
Wilson
@
Franklin

7:15pm
78
61
Jefferson, Portland
@
Roosevelt

7:15pm
49
57
Madison
@
Cleveland

7:15pm
28
63
Lincoln
@
Grant

6A-2 Metro League

7pm
51
52
Beaverton
@
Sunset

7pm
39
56
Southridge
@
Westview

7pm
67
47
Jesuit
@
Mountainside

6A-3 Pacific Conference

7:15pm
32
57
Forest Grove
@
Sherwood

7:15pm
59
39
Century
@
McMinnville

7:15pm
52
69
Glencoe
@
Liberty

6A-4 Mt. Hood Conference

6pm
76
49
Barlow
@
Gresham

Barlow High School
6pm
74
47
David Douglas
@
Centennial

6pm
61
71
Central Catholic
@
Clackamas

6A-5 Three Rivers League

7pm
31
48
Oregon City
@
Lake Oswego

7:30pm
64
95
Tigard
@
West Linn

5:45pm
60
54
Canby
@
Lakeridge

6A-6 Mountain Valley Conference

6:30pm
56
66
Mountain View
@
Summit

7:15pm
49
72
Sprague
@
South Salem

6:30pm
40
64
McKay
@
Bend

7:15pm
64
63
McNary
@
West Salem

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
57
46
South Eugene
@
South Medford

6:45pm
49
57
Grants Pass
@
North Medford

6:45pm
43
56
Roseburg
@
Sheldon

5A-1 Northwest Oregon Conference

5:30pm
39
58
Putnam
@
La Salle Prep

5:30pm
37
28
St. Helens
@
Scappoose

5:45pm
61
68
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Parkrose

7:15pm
42
76
Hillsboro
@
Wilsonville

Double Header - Main Gym

5A-2 Midwestern League

6:45pm
62
57
Crater
@
Willamette

OT
6:45pm
65
37
Churchill
@
Springfield

6:45pm
42
60
North Eugene
@
Ashland

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
57
67
Corvallis
@
West Albany

7pm
47
93
Dallas
@
Silverton

7pm
38
32
Central
@
North Salem

McNary High School

5A-4 Intermountain Conference

8:15pm
57
46
Redmond
@
Ridgeview

6:30pm
67
68
Crook County
@
The Dalles

4A-3 Oregon West Conference

7pm
56
45
Woodburn
@
Sisters

7pm
50
39
Philomath
@
Cascade

7pm
65
67
Sweet Home
@
Stayton

4A-4 Sky Em League

5:45pm
56
54
Siuslaw
@
Cottage Grove

5:45pm
29
51
Elmira
@
Marist Catholic

5:45pm
59
52
Marshfield
@
Junction City

4A-5 Skyline Conference

7:30pm
56
46
Klamath Union
@
Henley

4A-6 Greater Oregon League

8pm (MT)
62
48
La Grande
@
Ontario

Non-League

7pm
65
52
Banks
@
Newport

7pm
68
50
Gladstone
@
Astoria

7:30pm
50
80
North Marion
@
Seaside

3A-1 Lewis & Clark League

7:30pm
31
57
Horizon Christian, Tualatin
@
Catlin Gabel

3A-2 PacWest Conference

8pm
33
49
Blanchet Catholic
@
Dayton

7:30pm
47
40
Amity
@
Scio

7:30pm
60
56
Salem Academy
@
Yamhill-Carlton

3A-3 Coastal Range League

5:30pm
55
39
Warrenton
@
Taft

6pm
49
53
Willamina
@
Rainier

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
64
33
Creswell
@
Harrisburg

6pm
37
54
Pleasant Hill
@
Santiam Christian

3A-5 Far West League

5:30pm
69
50
St. Mary's, Medford
@
Douglas

5:30pm
86
33
Cascade Christian
@
South Umpqua

5:30pm
28
44
Brookings-Harbor
@
Sutherlin

2A-1 Northwest League

7:30pm
53
55
Knappa
@
Nestucca

7:30pm
47
38
Gaston
@
Vernonia

7:30pm
32
73
Faith Bible
@
Columbia Christian

2A-2 Tri-River Conference

7pm
63
44
Chemawa
@
Gervais

5:30pm
60
55
Western Christian
@
Santiam

5:30pm
31
66
Delphian
@
Sheridan

2A-4 Sunset Conference

5:30pm
47
86
Gold Beach
@
Coquille

5:30pm
56
73
Waldport
@
Reedsport

5:30pm
53
71
Bandon
@
Toledo

2A-6 Blue Mountain Conference

7:30pm
59
72
Grant Union
@
Pilot Rock

7:30pm
29
57
Enterprise
@
Heppner

6:30pm
42
57
Stanfield
@
Union

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
65
31
Damascus Christian
@
North Clackamas Christian

7:30pm
34
56
Grand View Christian Acad.
@
St. Stephen's Acad.

Lake Bible Church 4565 Carman Dr. Lake Oswego, OR 97035
7:30pm
45
37
Country Christian
@
Southwest Christian

7:30pm
22
56
Trinity Academy
@
Open Door Christian Acad.

Played at Open Door Christian Academy
7:30pm
0
2
F
Portland Waldorf
@
Life Christian

Forfeit

1A-2 Casco League

7pm
52
60
St. Paul
@
Falls City

7pm
35
38
Jewell
@
Willamette Valley Christian

Homecoming Night

1A-4 Skyline League

7:30pm
23
44
Elkton
@
Days Creek

7:30pm
40
67
New Hope Christian
@
Riddle

4:30pm
52
34
Glendale
@
Pacific [JV]

7:30pm
47
24
North Douglas
@
Yoncalla

1A-5 Mountain Valley League

7pm
20
75
Chiloquin
@
Trinity Lutheran

7pm
45
40
Triad
@
North Lake

1A-6 Big Sky League

7:30pm
35
50
Sherman
@
South Wasco County

7:30pm
55
45
Mitchell / Spray
@
Echo

7:30pm
57
65
Condon / Wheeler
@
Ione / Arlington

Arlington HS
7:30pm
55
43
Horizon Christian, Hood River
@
Dufur

1A-7 Old Oregon League

7:30pm
74
61
Powder Valley
@
Wallowa

7:30pm
30
39
Griswold
@
Imbler

7:30pm
28
103
Cove
@
Nixyaawii

Non-League

7:30pm
34
63
Dayville / Monument
@
Prairie City

7:30pm
32
57
McKenzie
@
Camas Valley

7:30pm (MT)
72
44
Long Creek / Ukiah
@
Four Rivers