Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
RTA_234x60.jpg Ad
OSAA_Prizewin_728x90.jpg Ad
ORANG_STA_160x600.jpg Ad

2019-20 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7:15pm
70
55
Cleveland
@
Benson

7:15pm
57
47
Franklin
@
Lincoln

7:15pm
72
63
Roosevelt
@
Wilson

7:15pm
84
33
Grant
@
Madison

Marshall Campus

6A-2 Metro League

7pm
71
51
Jesuit
@
Southridge

7pm
45
47
Mountainside
@
Beaverton

7pm
61
41
Sunset
@
Aloha

6A-3 Pacific Conference

7pm
55
61
Century
@
Newberg

OT

6A-4 Mt. Hood Conference

7pm
69
38
Gresham
@
Reynolds

7:30pm
33
74
Centennial
@
Clackamas

7pm
55
75
Barlow
@
Central Catholic

6A-5 Three Rivers League

7pm
58
46
Canby
@
Tigard

7:15pm
99
33
West Linn
@
Lakeridge

7pm
65
50
Lake Oswego
@
Tualatin

6A-6 Mountain Valley Conference

7:15pm
80
34
West Salem
@
McKay

Non-League

7:30pm
56
47
Roseburg [JV]
@
Umpqua Valley Christian

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
58
53
Scappoose
@
Hillsboro

7:15pm
61
48
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Putnam

7:30pm
53
56
La Salle Prep
@
Parkrose

OT
7:15pm
65
44
Wilsonville
@
St. Helens

5A-2 Midwestern League

6:45pm
47
34
Springfield
@
North Bend

6:45pm
50
53
Thurston
@
North Eugene

7pm
56
75
Willamette
@
Churchill

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
75
27
Silverton
@
Lebanon

7pm
61
73
South Albany
@
West Albany

7pm
57
77
Dallas
@
Corvallis

7pm
56
51
Crescent Valley
@
Central

Non-League

7pm
48
66
Goldendale (WA)
@
The Dalles

4A-3 Oregon West Conference

7pm
65
37
Stayton
@
Newport

7pm
50
57
Sweet Home
@
Philomath

Non-League

7pm (MT)
55
57
Baker
@
Nyssa

7:30pm
52
59
Molalla
@
Tillamook

6:15pm
C
X
L
Astoria
@
Estacada

5:30pm
47
53
Valley Catholic
@
North Marion

7pm
C
X
L
Seaside
@
Gladstone

3A-1 Lewis & Clark League

7:30pm
68
64
Riverdale
@
Horizon Christian, Tualatin

OT
7:15pm
41
72
Catlin Gabel
@
De La Salle North Catholic

Salvation Army/Moore St Community Center
7:30pm
64
50
Westside Christian
@
Portland Adventist Acad.

3A-2 PacWest Conference

7:30pm
58
61
Yamhill-Carlton
@
Amity

7:30pm
50
52
Dayton
@
Salem Academy

7:30pm
55
46
Scio
@
Blanchet Catholic

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
38
51
Harrisburg
@
Pleasant Hill

3A-5 Far West League

5:30pm
43
47
Sutherlin
@
Cascade Christian

5:30pm
53
80
Douglas
@
Brookings-Harbor

Non-League

7pm
41
80
Chemawa
@
Creswell

7:30pm
C
X
L
Riverside
@
Lyle (WA)

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
72
96
Sheridan
@
Western Christian

5:30pm
51
48
Gervais
@
Colton

OT

2A-3 Central Valley Conference

6pm
59
51
East Linn Christian Acad.
@
Lowell

6pm
61
53
Regis
@
Monroe

6pm
85
43
Jefferson
@
Central Linn

2A-6 Blue Mountain Conference

6:30pm
40
32
Union
@
Weston-McEwen

Non-League

7:30pm
C
X
L
Ione / Arlington
@
Pilot Rock

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
24
45
Grand View Christian Acad.
@
Country Christian

1A-2 Casco League

7pm
76
43
Perrydale
@
Livingstone Adventist Acad.

1A-3 Mountain West League

7pm
62
51
Mohawk
@
Eddyville Charter

7pm
62
36
Siletz Valley
@
Crow

1A-4 Skyline League

7:30pm
40
56
Camas Valley
@
North Douglas

7:30pm
74
36
Yoncalla
@
New Hope Christian

7:30pm
30
41
Riddle
@
Days Creek

1A-7 Old Oregon League

7:30pm
54
65
Imbler
@
Powder Valley

1A-8 High Desert League

6:30pm (MT)
47
37
Four Rivers
@
Harper Charter

Non-League

5:30pm
C
X
L
Dayville / Monument
@
Sherman

5:30pm
C
X
L
Crane [JV]
@
Burnt River