Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
U.S. Marines Ad
Wendys AOTW 728x90 Ad
ORANG_STA_160x600.jpg Ad

2019-20 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

7:15pm
Wilson
@
Forest Grove

7pm
Beaverton
@
Sherwood

7:15pm
Gresham
@
Madison

Marshall Campus
7:15pm
Sandy
@
Benson

7pm
Glencoe
@
Centennial

7:15pm
South Eugene
@
West Salem

7pm
Roseburg
@
Century

7:15pm
Jesuit
@
Roosevelt

7pm
South Medford
@
Aloha

6:30pm
Tualatin
@
South Salem

5:45pm
Franklin
@
McMinnville

7pm
Sprague
@
Westview

7pm
Mountainside
@
Lakeridge

7pm
Parkrose
@
Canby

7pm
Barlow
@
West Linn

7:15pm
North Salem
@
McKay

7pm
Lincoln
@
Oregon City

Bill Gabel Invitational

6:45pm
Newberg
@
Tigard

Bill Gabel Invitational
Tigard High School
5:15pm
Southridge
@
David Douglas

Bill Gabel Invitational
N
Tigard High School

Cleveland Tournament

5:45pm
Renton (WA)
@
Cleveland

Cleveland Tournament
Cleveland HS

Crook County Tournament

7:30pm
Bend
@
Crook County

Crook County Tournament
Crook County High School
4:30pm
Summit
@
Eagle (ID)

Crook County Tournament
N
Prineville

Wilsonville Invitational Tournament

4pm
Liberty
@
Mountain View

Wilsonville Invitational Tournament
N
Wilsonville HS

Yreka Tournament

1pm
Grants Pass
@
Del Norte (CA)

Yreka Tournament
N
Yreka HS

5A-2 Midwestern League

7pm
Eagle Point
@
Willamette

Non-League

6:30pm
Sisters
@
Dallas

6:45pm
Cottage Grove
@
North Bend

7pm
Ridgeview
@
Putnam

6pm
The Dalles
@
Lebanon

7pm
Cascade
@
Central

7:15pm
Thurston
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

7:30pm
West Albany
@
Valley Catholic

7pm
Hood River Valley
@
South Albany

Wilsonville Invitational Tournament

5:30pm
Springfield
@
Redmond

Wilsonville Invitational Tournament
N
Wilsonville HS
7pm
Scappoose
@
North Eugene

Wilsonville Invitational Tournament
N
Wilsonville HS
8:30pm
Pendleton
@
Crescent Valley

Wilsonville Invitational Tournament
N
Wilsonville High School

Jamboree


TBD
D
O
N
E
TBD
@
Crook County

Central Oregon Tip-Off Classic
N
Crook County High School

Non-League

7:30pm
Siuslaw
@
Pleasant Hill

7pm
Marist Catholic
@
Gladstone

7pm
Elmira
@
Newport

7:30pm
Sweet Home
@
Scio

7:30pm
Stayton
@
Seaside

7:30pm
Molalla
@
Colton

7:15pm
South Umpqua
@
Hidden Valley

6pm
Tillamook
@
Taft

7pm
North Marion
@
Marshfield

Beau Classsic Tourney

7pm
Banks
@
Western Christian

Beau Classsic Tourney
N
@ Western Christian Gym in Salem

Elgin Lion's Tournament

4pm
La Grande [JV]
@
Elgin

Elgin Lion's Tournament
Elgin High School
2:30pm
Grant Union
@
Baker [JV]

Elgin Lion's Tournament
N
Elgin High School

Harlan Carter Invitational

7pm
TBD (CA)
@
Mazama

Harlan Carter Invitational
N
Enterprise High School, CA

Knappa Tip-Off

5:30pm
Oregon Episcopal
@
Astoria

Knappa Tip-Off
N
Knappa

Pirate Shootout

4pm
St. Mary's, Medford
@
Klamath Union

Pirate Shootout
N
Phoenix High School
7pm
Douglas
@
Phoenix

Pirate Shootout
N
Phoenix High School

Yreka Tournament

4pm
Henley
@
Mt Shasta (CA)

Yreka Tournament
N
Yreka HS

Non-League

8:30pm
Rainier
@
Knappa

7:30pm
Jefferson
@
Blanchet Catholic

7pm
Clatskanie
@
Kennedy

Beau Classsic Tourney

5:30pm
Santiam Christian
@
De La Salle North Catholic

Beau Classsic Tourney
N
Western Christian HS

Bill Spelgatti Invitational

7:45pm
Mannahouse Christian Acad.
@
Sutherlin

Bill Spelgatti Invitational
Sutherlin High School

La Pine Invitational

8:15pm
Irrigon
@
La Pine

La Pine Invitational
La Pine High School
4:45pm
Burns
@
Amity

La Pine Invitational
La Pine

TBD
L
I
V
E
Amity
@
TBD

La Pine Invitational
N
La Pine High School

Riverdale Tournament

7:30pm
Nestucca
@
Riverdale

Riverdale Tournament
Riverdale HS
4:30pm
Willamina
@
Life Christian

Riverdale Tournament
N
Riverdale High School

Vernonia Tournament

7pm
Umatilla
@
Vernonia

Vernonia Tournament
N
Vernonia High School
4:30pm
Gervais
@
Warrenton

Vernonia Tournament
N
Vernonia High School

Westside Winter Jam

8pm
Dayton
@
Trinity Lutheran

Westside Winter Jam
N
Westside Christian

TBD
L
I
V
E
TBD
@
Westside Christian

Westside Winter Jam
Westside Christian
8pm
Dayton
@
TBD

Westside Winter Jam
N
Westside Christian

TBD
L
I
V
E
TBD
@
Creswell

Westside Winter Jam
N
Westside Christian

TBD
L
I
V
E
TBD
@
Salem Academy

Westside Winter Jam
N
TBD

TBD
L
I
V
E
TBD
@
Horizon Christian, Tualatin

Westside Winter Jam
Horizon Christian, Tualatin

Yreka Tournament

7pm
Brookings-Harbor
@
Yreka (CA)

Yreka Tournament
N
Yreka High School
10am
L
I
V
E
Etna (CA)
@
Brookings-Harbor

Yreka Tournament
N
Yreka High School

Non-League

4:30pm
Pilot Rock
@
Imbler

N
Joseph High School
7:30pm
Dufur
@
Heppner

7:30pm
Enterprise
@
Crane

5:30pm
Central Linn
@
Weston-McEwen

Bill Spelgatti Invitational

4:15pm
Oakland
@
Lakeview

Bill Spelgatti Invitational
N
Sutherlin HS

Camas Valley Tournament

7pm
TBD
@
Gold Beach

Camas Valley Tournament
N
Camas Valley HS

Riverdale Tournament

7pm
Nestucca
@
TBD

Riverdale Tournament
Riverdale

Sherman Invitational

7:30pm
Stanfield
@
Sherman

Sherman Invitational
Sherman HS
4:30pm
Culver
@
Central Christian

Sherman Invitational
Sherman County HS

Siletz Invitational

8:30pm
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.
@
Siletz Valley

Siletz Invitational
Siletz Valley
5:30pm
Chiloquin
@
Toledo [JV]

Siletz Invitational
N
Siletz Valley

Silver Cross Tournament

7:30pm
Portland Christian
@
East Linn Christian Acad.

Silver Cross Tournament
East Linn
4:30pm
Santiam
@
Myrtle Point

Silver Cross Tournament
N
East Linn Christian

Union Lions Tournament

7:30pm
Echo
@
Union

Union Lions Tournament
N
Union High School

Westside Winter Jam


TBD
L
I
V
E
Regis
@
TBD

Westside Winter Jam
N
Horizon Christian, Tualatin

Winter Lake Tournament

3pm
Sheridan
@
Reedsport

Winter Lake Tournament
N
Coquille High School
6:30pm
Illinois Valley
@
Coquille

Winter Lake Tournament
Coquille High School

Exhibition & Alumni

6pm
Knox (Australia) (Other) (WA)
@
Delphian

Non-League

7:30pm
Prairie City
@
Joseph

7pm
Falls City
@
Eddyville Charter

12:30pm
Powder Valley
@
McKenzie

North Lake High School
7pm
North Clackamas Christian
@
Umpqua Valley Christian

7:30pm
Country Christian
@
St. Paul

3:30pm
Jordan Valley
@
North Lake

7:30pm
Trout Lake (WA)
@
South Wasco County

Camas Valley Tournament

8pm
Gilchrist
@
Camas Valley

Camas Valley Tournament
Camas Valley High School

Days Creek Tournament

6:30pm
Willamette Valley Christian
@
Days Creek

Days Creek Tournament
N
Days Creek High School

Elgin Lion's Tournament

11:30am
Wallowa
@
Council (ID)

Elgin Lion's Tournament
N
Elgin High School

Elkton Tip-Off Tourney

7:30pm
Hosanna Christian
@
Elkton

Elkton Tip-Off Tourney
Elkton HS
4:30pm
Triangle Lake
@
North Douglas

Elkton Tip-Off Tourney
N
Elkton High School

Hawk Invite

6pm
Crosshill Christian
@
Triad

Hawk Invite
N
Horizon Christian Hood River
7:30pm
Damascus Christian
@
Horizon Christian, Hood River

Hawk Invite
Horizon Christian Hood River

Ione Basketball Bonanza

7:30pm
Four Rivers
@
Ione / Arlington

Ione Basketball Bonanza
Ione School
4:30pm
Pine Eagle
@
Griswold

Ione Basketball Bonanza
N
Ione School
7pm
TBD
@
Pine Eagle

Ione Basketball Bonanza
N
Ione School

Nixyaawii Invitational

8:30pm
TBD
@
Nixyaawii

Nixyaawii Invitational
Nixyaawii

Paul Humphreys Memorial Tournament

2:30pm
Long Creek / Ukiah
@
Mitchell / Spray

Paul Humphreys Memorial Tournament
N
Fossil
5:30pm
TBD
@
Condon / Wheeler

Paul Humphreys Memorial Tournament
N
Wheeler High School - Fossil
5:30pm
Dayville / Monument
@
Condon / Wheeler

Paul Humphreys Memorial Tournament
N
Wheeler HS

Pilot Invitational

5:30pm
New Hope Christian
@
TBD

Pilot Invitational
Canyonville

TBD
L
I
V
E
TBD
@
Paisley

Pilot Invitational
Canyonville
4pm
TBD
@
Glendale

Pilot Invitational
N
Canyonville Academy

Union Lions Tournament


TBD
L
I
V
E
TBD
@
Cove

Union Lions Tournament
N
Union High School

TBD
L
I
V
E
TBD
@
Adrian

Union Lions Tournament
N
Union