Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
CKE_DD_2.99_234x60.jpg Ad
OnPoint Savers2_728x90.jpg Ad
RTA_160X600.jpg Ad

2019 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

6:30pm
0
3
Benson
@
Lincoln

25-18, 25-15, 25-7
6:30pm
1
3
Roosevelt
@
Franklin

25-13, 22-25, 25-21, 25-22
6:30pm
0
3
Madison
@
Grant

25-13, 25-7, 25-19
6:30pm
0
3
Jefferson, Portland
@
Wilson

25-8, 25-12, 25-10

6A-2 Metro League

6:45pm
3
0
Beaverton
@
Westview

25-17, 29-27, 25-18
6:45pm
3
0
Aloha
@
Southridge

25-16, 25-15, 25-21
6:45pm
3
1
Mountainside
@
Sunset

25-22, 18-25, 25-21, 25-19

6A-3 Pacific Conference

6:45pm
3
0
McMinnville
@
Newberg

25-17, 25-23, 25-19
6:45pm
0
3
Forest Grove
@
Glencoe

25-8, 25-11, 25-23
6:45pm
3
0
Century
@
Liberty

25-22, 25-16, 25-14

6A-4 Mt. Hood Conference

6:15pm
3
0
Gresham
@
David Douglas

25-11, 25-19, 26-24
6:15pm
3
0
Reynolds
@
Centennial

25-11, 25-19, 25-16
6:15pm
3
2
Sandy
@
Barlow

25-20, 22-25, 25-21, 19-25, 15-8
6:15pm
0
3
Clackamas
@
Central Catholic

25-21, 25-14, 25-15

6A-5 Three Rivers League

6:30pm
1
3
St. Mary's Academy
@
Tualatin

25-19, 25-12, 23-25, 25-12
6:30pm
3
2
Canby
@
West Linn

26-24, 16-25, 25-17, 23-25, 16-14
6:30pm
0
3
Lakeridge
@
Lake Oswego

25-21, 25-22, 25-21
6:30pm
0
3
Tigard
@
Oregon City

25-17, 25-15, 25-17

6A-6 Mountain Valley Conference

6:30pm
3
1
West Salem
@
Mountain View

18-25, 25-20, 25-13, 25-17
6:30pm
1
3
Bend
@
Summit

21-25, 25-16, 25-17, 25-16
6pm
0
3
McKay
@
Sprague

25-14, 25-16, 25-18
6:30pm
1
3
South Salem
@
McNary

25-21, 16-25, 28-26, 25-15

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
0
3
South Medford
@
Roseburg

25-19, 25-14, 25-19
6:45pm
2
3
South Eugene
@
North Medford

25-12, 25-17, 22-25, 17-25, 15-7
6:45pm
0
3
Grants Pass
@
Sheldon

25-12, 25-10, 25-11

5A-1 Northwest Oregon Conference

6:45pm
0
3
Scappoose
@
La Salle Prep

25-16, 25-14, 25-21
6:45pm
3
0
St. Helens
@
Putnam

25-17, 25-23, 25-21
6:45pm
0
3
Hillsboro
@
Wilsonville

25-13, 25-8, 25-11
6:45pm
0
3
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Parkrose

25-16, 25-20, 25-15

5A-2 Midwestern League

5:45pm
3
0
Ashland
@
North Bend

25-21, 26-24, 25-14
6:45pm
3
0
Crater
@
Eagle Point

25-21, 25-12, 25-16
6:45pm
0
3
Churchill
@
North Eugene

25-16, 25-19, 25-15

5A-3 Mid-Willamette Conference

6pm
3
2
Central
@
Lebanon

25-18, 25-20, 24-25, 13-26, 15-13
6pm
0
3
North Salem
@
South Albany

25-22, 25-14, 25-14
6pm
0
3
Silverton
@
Crescent Valley

25-17, 25-13, 25-18

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
1
3
Crook County
@
Ridgeview

25-17, 25-15, 16-25, 25-18
6:30pm
3
2
The Dalles
@
Redmond

26-24, 19-25, 22-25, 25-18, 15-13
6:30pm
3
1
Pendleton
@
Hood River Valley

25-16, 22-25, 25-17, 25-13

4A-1 Cowapa League

6:30pm
3
1
Valley Catholic
@
Astoria

20-25, 25-19, 25-20, 25-17
6:30pm
0
3
Seaside
@
Tillamook

25-16, 25-8, 25-16

4A-4 Sky Em League

6:30pm
3
0
Junction City
@
Siuslaw

25-21, 25-22, 25-10
6:30pm
1
3
Cottage Grove
@
Marist Catholic

25-23, 23-25, 27-25, 25-23
6:30pm
0
3
Elmira
@
Marshfield

25-15, 25-19, 25-12

4A-5 Skyline Conference

6:30pm
0
3
Henley
@
Klamath Union

6:30pm
3
2
North Valley
@
Phoenix

20-25, 25-23, 25-21, 21-25, 14-16
6:30pm
0
3
Mazama
@
Hidden Valley

25-15, 25-12, 25-19

4A-6 Greater Oregon League

6:30pm
0
3
McLoughlin
@
Baker

25-9, 25-15, 25-16
6:30pm (MT)
3
0
La Grande
@
Ontario

25-10, 25-14, 25-9

3A-1 Lewis & Clark League

6:30pm
0
3
Portland Adventist Acad.
@
Horizon Christian, Tualatin

25-12, 25-21, 25-19
6pm
0
3
Westside Christian
@
Oregon Episcopal

25-20, 25-18, 25-18

3A-2 PacWest Conference

6:30pm
1
3
Dayton
@
Amity

25-16, 25-27, 25-15, 25-10
6:30pm
3
0
Yamhill-Carlton
@
Scio

25-12, 26-24, 25-17
6:30pm
3
0
Salem Academy
@
Blanchet Catholic

25-12, 25-14, 25-17

3A-3 Coastal Range League

6pm
1
3
Clatskanie
@
Rainier

13-25, 25-23, 26-24, 25-21
6pm
3
0
Willamina
@
Taft

25-19, 25-21, 25-7

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
2
3
Creswell
@
Santiam Christian

18-25, 25-16, 25-14, 24-26, 15-12
7pm
0
3
La Pine
@
Harrisburg

25-19, 25-11, 25-9

3A-5 Far West League

6pm
1
3
Douglas
@
South Umpqua

25-14, 15-25, 25-17, 25-18
6pm
3
0
Sutherlin
@
Brookings-Harbor

25-18, 25-16, 25-18
6pm
0
3
St. Mary's, Medford
@
Cascade Christian

25-21, 25-14, 25-18

3A-6 Eastern Oregon League

5pm
1
3
Nyssa
@
Irrigon

25-17, 23-25, 25-20, 25-14

Non-League

6:30pm
0
3
Grant Union
@
Burns

25-15, 25-21, 25-16

2A-1 Northwest League

6:30pm
1
3
Knappa
@
Nestucca

25-12, 25-21, 18-25, 30-28
6:30pm
0
3
Faith Bible
@
Vernonia

25-8, 25-11, 25-17
6:30pm
0
3
Columbia Christian
@
Gaston

25-20, 25-15, 25-13

2A-4 Sunset Conference

6:30pm
3
2
Myrtle Point
@
Waldport

20-25, 23-25, 25-16, 25-19, 15-11
6:30pm
3
0
Toledo
@
Gold Beach

6:30pm
0
3
Bandon
@
Coquille

25-19, 25-20, 25-10

2A-5 Southern Cascade League

5:15pm
1
3
Lost River
@
Glide

25-23, 25-19, 17-25, 25-20
5:15pm
3
2
Illinois Valley
@
Lakeview

5:15pm
0
3
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.
@
Bonanza

25-19, 25-20, 25-8

2A-6 Blue Mountain Conference

6pm
0
3
Pilot Rock
@
Union

25-7, 25-6, 25-11
5pm
0
3
Heppner
@
Stanfield

25-18, 29-27, 25-14
5pm
0
3
Weston-McEwen
@
Enterprise

25-20, 25-10, 25-20

NWL Playoffs

6:30pm
0
3
Neah-Kah-Nie
@
Portland Christian

NWL Playoffs
25-5, 25-5, 25-8

1A-1 The Valley 10 League

6pm
0
3
Southwest Christian
@
Damascus Christian

25-21, 25-9, 25-14
6pm
0
3
Valor Christian
@
North Clackamas Christian

25-15, 25-9, 25-14

1A-2 Casco League

6:30pm
3
0
Crosshill Christian
@
Willamette Valley Christian

25-13, 25-19, 25-23
6pm
0
3
Falls City
@
Livingstone Adventist Acad.

6pm
3
0
St. Paul
@
C.S. Lewis Academy

25-3, 25-2, 25-5

1A-6 Big Sky League

5pm
1
3
Mitchell / Spray
@
Dufur

25-22, 20-25, 25-18, 25-19
5pm
0
3
Condon
@
Echo

25-8, 25-10, 25-15
5pm
0
3
Sherman
@
Ione / Arlington

Non-League

6:30pm
2
3
North Douglas
@
Mohawk

20-25, 25-23, 26-24, 13-25, 21-19

Days Creek/McKenzie Dual

7pm
3
0
Days Creek
@
McKenzie

Days Creek/McKenzie Dual
25-10, 25-15, 25-16