Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Les Schwab Tire Centers Ad
Moda Health Ad
Wilson Sporting Goods Ad

2019 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

6:30pm
1
3
Benson
@
Franklin

25-13, 23-25, 25-15, 25-14
6:30pm
3
0
Grant
@
Roosevelt

25-7, 25-9, 25-13
6:30pm
3
2
Lincoln
@
Cleveland

14-25, 25-11, 21-25, 25-16, 15-9
6:30pm
0
3
Madison
@
Wilson

25-15, 25-12, 25-10

6A-2 Metro League

6:45pm
3
1
Mountainside
@
Westview

25-16, 25-22, 21-25, 25-16
6:45pm
3
0
Sunset
@
Southridge

25-12, 25-18, 25-15
6:45pm
0
3
Aloha
@
Jesuit

25-17, 25-14, 25-9

6A-4 Mt. Hood Conference

6:15pm
3
2
Barlow
@
Gresham

N
19-25, 17-25, 25-22, 25-20, 16-14
6:15pm
3
2
Centennial
@
David Douglas

26-24, 20-25, 20-25, 25-10, 15-10
6:15pm
0
3
Reynolds
@
Central Catholic

25-10, 25-5, 25-10
6:15pm
0
3
Sandy
@
Clackamas

25-20, 25-18, 25-22

6A-5 Three Rivers League

6:45pm
3
0
Canby
@
St. Mary's Academy

27-25, 25-15, 25-14
6:30pm
0
3
Tualatin
@
West Linn

25-19, 25-20, 25-14
6:30pm
2
3
Tigard
@
Lakeridge

22-25, 25-19, 25-21, 24-26, 18-16
6:30pm
3
2
Lake Oswego
@
Oregon City

12-25, 15-25, 25-18, 25-22, 15-12

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
1
3
South Medford
@
Grants Pass

25-15, 25-20, 19-25, 25-13
6:45pm
0
3
Roseburg
@
South Eugene

25-16, 25-21, 25-23
6:45pm
3
0
Sheldon
@
North Medford

25-22, 25-21, 25-20

5A-1 Northwest Oregon Conference

6:45pm
3
0
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Hillsboro

25-18, 25-12, 25-16
6:45pm
1
3
Putnam
@
La Salle Prep

20-25, 25-13, 25-15, 25-21
6:45pm
3
1
St. Helens
@
Scappoose

19-25, 25-21, 25-12, 28-26
6:45pm
3
0
Wilsonville
@
Parkrose

25-8, 25-13, 25-17

5A-2 Midwestern League

6:45pm
1
3
North Bend
@
Ashland

25-9, 23-25, 30-28, 25-17
6:45pm
3
0
North Eugene
@
Churchill

25-22, 25-14, 25-19

5A-3 Mid-Willamette Conference

6pm
3
0
Corvallis
@
Dallas

25-11, 25-13, 25-17
6pm
0
3
Silverton
@
South Albany

25-22, 25-12, 25-20
6pm
0
3
Crescent Valley
@
West Albany

25-20, 25-13, 25-19
6pm
1
3
North Salem
@
Central

25-15, 25-23, 16-25, 25-20

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
3
0
Ridgeview
@
Hood River Valley

25-18, 25-19, 25-9
6:30pm
3
1
Pendleton
@
Redmond

19-25, 25-23, 25-20, 25-11
6:30pm
3
0
Crook County
@
The Dalles

25-13, 25-11, 25-21

Non-League

6pm
3
2
Springfield
@
Pleasant Hill

25-17, 14-25, 25-21, 20-25, 15-11

4A-3 Oregon West Conference

6pm
3
0
Sisters
@
Philomath

25-23, 25-15, 25-22
6pm
1
3
Cascade
@
Newport

25-11, 25-19, 16-25, 25-22
6pm
3
1
Stayton
@
Woodburn

25-17, 25-27, 25-12, 25-10

4A-4 Sky Em League

6:30pm
2
3
Siuslaw
@
Cottage Grove

21-25, 25-21, 19-25, 25-10, 15-10
6:30pm
0
3
Elmira
@
Marist Catholic

25-10, 25-16, 25-14
6:30pm
1
3
Marshfield
@
Junction City

25-15, 25-22, 23-25, 25-23

4A-5 Skyline Conference

6:30pm
3
0
Henley
@
Phoenix

25-22, 25-18, 25-6
6:30pm
0
3
Mazama
@
North Valley

25-14, 27-25, 25-20
6:30pm
3
0
Hidden Valley
@
Klamath Union

Non-League

6pm
0
3
Madras
@
La Pine

25-14, 25-20, 25-13
6:45pm
0
3
Salem Academy
@
Valley Catholic

25-11, 25-19, 25-17
6pm
3
0
Sweet Home
@
Molalla

25-11, 25-12, 25-17
7pm
3
0
Banks
@
Estacada

25-22, 25-17, 25-13
6pm
3
0
Astoria
@
North Marion

25-20, 25-17, 25-20
6pm
0
3
Seaside
@
Corbett

25-15, 25-7, 25-13
6pm
3
0
La Grande
@
Tri-Cities Prep (WA)

25-17, 25-17, 25-18
4pm
0
3
Gladstone
@
Estacada

25-13, 25-22, 25-10
5:30pm
3
0
Banks
@
Gladstone

N
25-8, 25-19, 25-12

Helix Tournament

5:30pm
2
0
McLoughlin
@
Griswold

Helix Tournament
N
25-19, 25-14
4pm
3
2
McLoughlin
@
Umatilla

Helix Tournament
N
18-25, 25-9, 22-25, 25-18, 15-6

3A-1 Lewis & Clark League

6:30pm
3
0
Horizon Christian, Tualatin
@
De La Salle North Catholic

3A-3 Coastal Range League

6pm
0
3
Rainier
@
Willamina

25-7, 25-11, 25-11
6pm
3
2
Warrenton
@
Taft

30-28, 24-26, 25-17, 24-26, 15-13

3A-5 Far West League

6pm
1
3
South Umpqua
@
St. Mary's, Medford

25-21, 16-25, 25-16, 25-21
6pm
3
0
Cascade Christian
@
Brookings-Harbor

25-22, 25-20, 25-15
6pm
3
0
Sutherlin
@
Douglas

25-12, 25-17, 25-22

3A-6 Eastern Oregon League

6pm
0
3
Riverside
@
Irrigon

25-14, 25-10, 25-12
6pm (MT)
3
0
Vale
@
Nyssa

25-13, 25-19, 25-13

Non-League

6pm
0
3
Yamhill-Carlton
@
Santiam Christian

25-11, 25-15, 25-10
7pm
3
0
Harrisburg
@
Coquille

25-15, 25-16, 25-20
6:30pm
1
3
Nestucca
@
Scio

25-18, 25-23, 24-26, 25-20
7pm
3
0
Burns
@
Crane

25-23, 25-14, 25-15
7pm
2
3
Umatilla
@
Griswold

25-22, 23-25, 25-21, 19-25, 15-11

2A-1 Northwest League

6:30pm
3
0
Gaston
@
Neah-Kah-Nie

25-22, 25-17, 25-20
6:30pm
0
3
Knappa
@
Portland Christian

25-11, 25-17, 25-4
6:30pm
3
0
Vernonia
@
Columbia Christian

25-10, 25-17, 25-15

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
3
0
Gervais
@
Santiam

N
25-16, 25-20, 25-18
7pm
0
3
Gervais
@
Kennedy

25-9, 25-8, 25-14
3pm
3
0
Culver
@
Delphian

25-21, 25-20, 25-22
4pm
0
3
Santiam
@
Kennedy

25-16, 25-11, 25-4
6pm
3
1
Sheridan
@
Delphian

11-25, 25-16, 25-21, 29-27

2A-3 Central Valley Conference

6pm
3
1
Central Linn
@
Oakland

22-25, 25-13, 25-11, 25-15
6pm
0
3
East Linn Christian Acad.
@
Monroe

25-15, 25-15, 25-16
6pm
3
0
Lowell
@
Oakridge

25-7, 25-12, 25-13
6pm
3
2
Regis
@
Jefferson

25-22, 16-25, 22-25, 25-14, 15-8

2A-4 Sunset Conference

6:30pm
3
0
Toledo
@
Myrtle Point

25-19, 27-25, 25-12
6:30pm
3
1
Waldport
@
Gold Beach

6:30pm
0
3
Bandon
@
Reedsport

25-19, 25-11, 25-16

2A-5 Southern Cascade League

5:15pm
0
3
Lost River
@
Lakeview

26-24, 25-14, 25-18
5:15pm
3
0
Bonanza
@
Glide

25-15, 25-17, 25-12
5:15pm
1
3
Rogue River
@
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.

11-25-25-11, 25-22-22-25, 25-16-16-25, 25-17-17-25

2A-6 Blue Mountain Conference

6:30pm
0
3
Pilot Rock
@
Weston-McEwen

25-10, 25-10, 25-8
5:30pm
0
3
Stanfield
@
Union

25-11, 25-12, 25-22
6:30pm
3
2
Grant Union
@
Heppner

21-25, 25-13, 13-25, 25-14, 15-6

Delphian 3-Way

4:30pm
1
3
Sheridan
@
Culver

Delphian 3-Way
N
14-25, 25-16, 26-19, 25-17

1A-1 The Valley 10 League

6pm
0
3
Open Door Christian Acad.
@
Country Christian

25-20, 25-10, 25-21
7pm
0
3
Portland Waldorf
@
Country Christian

25-5, 25-3, 25-10

1A-2 Casco League

6pm
3
1
Willamette Valley Christian
@
Falls City

16-25, 25-18, 25-20, 25-17
6pm
3
0
St. Paul
@
Perrydale

25-14, 25-13, 25-20
6pm
3
0
Jewell
@
C.S. Lewis Academy

25-5, 25-17, 25-6

1A-3 Mountain West League

6pm
1
3
Triangle Lake
@
Eddyville Charter

14-25, 25-12, 26-24, 25-20
6pm
3
0
Mohawk
@
McKenzie

25-19, 25-18, 25-13
6pm
3
1
Siletz Valley
@
Oak Hill

25-21, 24-26, 25-20, 25-20

1A-4 Skyline League

6pm
0
3
North Douglas
@
Days Creek

25-23, 25-14, 25-13
6pm
3
1
Pacific
@
Glendale

16-25, 25-15, 25-13, 25-18
4pm
3
1
Camas Valley
@
Umpqua Valley Christian

16-25, 25-23, 25-13, 25-17

TBD
3
1
Camas Valley
@
Yoncalla

N
25-22, 25-20, 22-25, 25-22
6pm
3
1
Riddle
@
New Hope Christian

19-25, 26-24, 25-23, 26-24
7pm
1
3
Yoncalla
@
Umpqua Valley Christian

25-20, 25-21, 24-26, 25-22

1A-5 Mountain Valley League

5:30pm
3
2
Gilchrist
@
Hosanna Christian

22-25, 15-25, 26-24, 25-20, 15-9
5:30pm
0
3
Trinity Lutheran
@
Paisley

25-20, 25-8, 25-10
5:30pm
3
0
Central Christian
@
North Lake

25-16, 25-23, 25-14
5pm
3
0
Triad
@
Chiloquin

25-11, 25-9, 25-19

1A-6 Big Sky League

5pm
0
3
Ione / Arlington
@
Dufur

25-16, 25-19, 27-25

1A-7 Old Oregon League

6pm
1
3
Joseph
@
Cove

14-25, 25-19, 25-22, 26-24
6:30pm
0
3
Imbler
@
Powder Valley

25-15, 25-16, 25-18

Non-League

6pm (MT)
3
1
Jordan Valley
@
McDermitt (NV)

25-6, 21-25, 25-15, 25-9