Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Les Schwab Tire Centers Ad
Social Media Ad
U.S. Marines Ad

2019 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

Non-League

1:45pm
Roseburg
@
Thurston

Jamboree

8am
Sisters
@
Summit

8am
Mountain View
@
TBD

Summit Jamboree
N
Summit
5pm
McMinnville
@
Forest Grove

10am
Bend
@
TBD

Summit Jamboree
N
Summit High School
4:30pm
TBD
@
Benson

PIL Jamboree
N
Grant High School

TBD
TBD
@
South Medford

Hidden Valley Jamboree
N
Hidden Valley High School
4pm
TBD
@
Sunset

Metro League Jamboree
N
Mountainside High School
5pm
TBD
@
Century

Forest Grove High School
5pm
TBD
@
Newberg

N
Forest Grove High School
4pm
Roosevelt
@
TBD

PIL Jamboree - Grant High School
8:30am
St. Mary's Academy
@
TBD

TRL Jamboree
N
Canby HS
5pm
TBD
@
Liberty

Forest Grove High School
5pm
Glencoe
@
Forest Grove


TBD
West Salem
@
McKay

4pm
Westview
@
TBD

Metro League Jamboree
N
Mountainside High School
5pm
David Douglas
@
Canby

@ Canby High School Jamboree is with David Douglas, Lake Oswego, St Marys, Tualatin

TBD
Grants Pass
@
TBD

N
Hidden Valley High School
4pm
Aloha
@
Mountainside

4pm
TBD
@
Southridge

N
Mountainside
5pm
TBD
@
Sherwood

Forest Grove HS

TBD
South Salem
@
McKay

4pm
Beaverton
@
Mountainside

Mountainside
4pm
Sprague
@
TBD

SK Jamboree
N
McKay

TBD
Lakeridge
@
TBD

West Linn HS
4pm
McNary
@
McKay

9am
Sheldon
@
Summit


TBD
North Salem
@
McKay

4:30pm
TBD
@
Grant

Grant High School
4pm
TBD
@
Cleveland

Non-League

7pm
Siuslaw
@
North Bend

Jamboree


TBD
TBD
@
Ridgeview


TBD
TBD
@
Redmond

IMC Jamboree
N
Ridgeview High School
1:30pm
West Albany
@
Lebanon


TBD
TBD
@
Redmond


TBD
TBD
@
Pendleton

Redmond Jamboree
N
Ridgeview High School, Redmond
4pm
TBD
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

NWOC VB Jamboree
N
MHS Main Gym
4pm
Putnam
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

4pm
TBD
@
Wilsonville

NWOC VB Jamboree
Milwaukie HS

TBD
Crescent Valley
@
TBD

Lebanon HS
Noon
Ashland
@
Klamath Union

N
Hidden Valley High School
6:30pm
Springfield
@
Cottage Grove

1pm
The Dalles
@
Ridgeview

IMC Jamboree
N
Ridgeview High School

TBD
Parkrose
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

Varsity Jamboree @ Milwaukie
N
Milwaukie HS
Noon
Eagle Point
@
Mazama

Hidden Valley High School
4:30pm
Springfield [JV]
@
Cottage Grove

Non-League

6pm
Elmira
@
Madras

6pm
Baker
@
Weiser (ID)

4pm
Monroe
@
Junction City

N
Junction City High School
6pm
Woodburn
@
Molalla

4pm
Elgin
@
McLoughlin

6:30pm (MT)
La Grande
@
Vale


TBD
McLoughlin
@
Wallowa

Hidden Valley Jamboree


TBD
Phoenix
@
TBD

Hidden Valley Jamboree
N
Hidden Valley High School

Jamboree

8am
Marshfield
@
Brookings-Harbor

Marshfield Jamboree
N
Marshfield High School
7pm
Cascade
@
Estacada


TBD
Marist Catholic
@
TBD

N
Sweet Home High School
4:30pm
Stayton
@
Estacada

1pm
Valley Catholic
@
TBD

Cowapa League Jamboree
N
Seaside High School
Noon
Banks
@
Seaside


TBD
Marist Catholic
@
Sweet Home

Noon
Astoria
@
Seaside

3pm
Corbett
@
Sweet Home


TBD
Mazama
@
TBD

Hidden Valley High School
3pm
North Marion
@
Sweet Home

Sweet Home High School
3:30pm
Douglas [JV]
@
Cottage Grove

5:30pm
Douglas
@
Cottage Grove

6pm
Sutherlin
@
Cottage Grove

Cottage Grove Jamboree
N
Cottage Grove HS
9am
Phoenix
@
Hidden Valley

Hidden Valley High School

TBD
Cottage Grove
@
North Valley

Cottage Grove Jamboree
Cottage Grove High School

TBD
Philomath
@
TBD

Sweet Home Jamboree
N
Sweet Home High School
Noon
Astoria
@
Tillamook

Cowapa League Jamboree
N
Astoria High School
5pm
Lost River
@
Henley

Lost River High School

Non-League

6:30pm
South Umpqua
@
Reedsport

6pm
Oakridge
@
Pleasant Hill

5pm
Irrigon
@
Stanfield

5pm
South Wasco County
@
Irrigon

N
Stanfield High School
6pm
Riverdale
@
Nestucca

6:30pm
St. Mary's, Medford
@
Etna (CA)

5pm
La Pine
@
Chiloquin

5:30pm
Harrisburg
@
Monroe

N
Junction City High School
6:30pm
Blanchet Catholic
@
Oregon Episcopal

5pm
Creswell
@
Oregon Episcopal

7pm (MT)
Nyssa
@
Cole Valley (ID)

6pm
Knappa
@
Warrenton

6pm
Heppner
@
Riverside

3:30pm
Creswell
@
Blanchet Catholic

N
@ Oregon Episcopal
4pm
Willamina
@
Jefferson

Jamboree

9:30am
Dayton
@
Western Christian


TBD
Horizon Christian, Tualatin
@
Western Christian

9am
Cascade Christian
@
TBD

Hidden Valley Jamboree
N
Hidden Valley High School
8:30am
Harrisburg
@
Western Christian

N
Western Christian HS in Salem
3pm
Clatskanie
@
Westside Christian

Westside Christian Jamboree
N
Westside Christian

TBD
Amity
@
Westside Christian


TBD
Scio
@
Western Christian

5pm
TBD
@
Rainier

Westside Christian Jamboree
N
Westside Christian
5:30pm
Douglas
@
TBD

6pm
TBD
@
Taft

Non-League

5pm
Pilot Rock
@
Griswold

4pm
Imbler
@
Weston-McEwen

7pm
Western Christian
@
Jefferson

Willamina
2pm
Dufur
@
Weston-McEwen

6:30pm
South Wasco County
@
Stanfield

Stanfield High School
6pm
Myrtle Point
@
Mapleton

4pm
Myrtle Point
@
Falls City

N
Mapleton HS
6:15pm
Oakland
@
Rogue River

5:30pm
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.
@
Gold Beach

5:30pm
Western Christian
@
Jefferson

Jefferson
4pm
Colton
@
North Clackamas Christian

5:45pm
Jewell
@
Colton

N
North Clackamas Christian

Jamboree

8:30am
Mannahouse Christian Acad.
@
TBD

N
Western Christian HS
7pm
Gaston
@
TBD

Western Christian HS

TBD
Willamette Valley Christian
@
Western Christian

N
@ Western Christian in Salem
9am
Coquille
@
TBD

N
Marshfield High School
8am
Gervais
@
TBD

Western Christian Jamboree
N
@ Western Christian HS
9:30am
East Linn Christian Acad.
@
TBD

N
@ Western Christian HS
4pm
Mohawk
@
Lowell

4pm
Crow
@
Lowell


TBD
Bonanza
@
TBD

Lost River Jamboree
N
Lost River High School
7pm
TBD
@
Waldport

Taft HS
5pm
TBD
@
Toledo

Taft High school
8:30am
Vernonia
@
Western Christian

4pm
Sheridan
@
Western Christian

Non-League

4pm
Dufur
@
Imbler

N
Weston-McEwen High School
4pm
Central Christian
@
Sherman

3pm
Falls City
@
Mapleton

12:30pm
Cove
@
Sherman

2:15pm
Central Christian
@
Cove

N
Sherman County HS
6pm
Triad
@
Butte Valley (CA)

9am
Echo
@
Perrydale

N
Country Christian
10:30am
Joseph
@
Perrydale

N
Country Christian
7:30pm
Jewell
@
North Clackamas Christian

4pm
Burnt River
@
Ukiah / Long Creek

9am
North Douglas
@
Country Christian

Noon
Adrian
@
Country Christian

1A Season Preview


TBD
TBD
@
Joseph

1A Season Preview
N
Country Christian

C.S. Lewis Invitational -Crimson

3:10pm
Trinity Lutheran
@
C.S. Lewis Academy

C.S. Lewis Invitational -Crimson
C.S. Lewis Academy
12:50pm
Eddyville Charter
@
C.S. Lewis Academy

C.S. Lewis Invitational -Crimson
C.S. Lewis Academy
9am
Valor Christian
@
C.S. Lewis Academy

CS Lewis Invitational -Crimson
C.S. Lewis Academy
2pm
Valor Christian
@
Eddyville Charter

C.S. Lewis Invitational -Crimson
N
C.S. Lewis Academy

Country Christian


TBD
Echo
@
TBD

Country Christian
N
Country Christian

Country Christian Tournament


TBD
Crane
@
TBD

Country Christian Tournament
N
Mollala
1:30pm
Alsea
@
Powder Valley

Country Christian Tournament
N
Country Christian
4:30pm
Days Creek
@
Alsea

Country Christian Tournament
N
Country Christian
3pm
Days Creek
@
Jordan Valley

Country Christian Tournament
N
Country Christian
1:30pm
Alsea
@
Jordan Valley

Country Christian Tournament
N
Country Christian

CS Lewis Tournament

11:40am
Valor Christian
@
Trinity Lutheran

CS Lewis Tournament
N
C.S. Lewis
10:30am
Trinity Lutheran
@
Eddyville Charter

CS Lewis Tournament
N
C.S. Lewis

Mac-Hi Tournament

4pm
Elgin
@
TBD

Mac-Hi Tournament
N
Mac-Hi

Exhibition & Alumni


TBD
St. Paul
@
St. Paul

Jamboree

10am
TBD
@
Glendale


TBD
Camas Valley
@
Glendale


TBD
New Hope Christian
@
TBD

Glendale Jamboree
8:30am
TBD
@
Crosshill Christian

Western Christian HS
9am
Umpqua Valley Christian
@
TBD

10:30am
Umpqua Valley Christian
@
TBD

12:30pm
Elkton
@
Glendale

Glendale Jamboree
2pm
Milo Adventist Acad.
@
Glendale


TBD
TBD
@
Yoncalla

Glendale

TBD
Riddle
@
Glendale


TBD
Powers
@
Glendale