Oregon School Activities Association
US Bank
Les Schwab Tire Centers

2015-16 Girls Basketball Schedules and Scores

AP Listing

6A-1 Portland Interscholastic League

7:30pm
60
24
Grant
@
Lincoln

7:30pm
41
33
Wilson
@
Roosevelt

N
7:30pm
45
48
Cleveland
@
Jefferson, Portland

7:30pm
69
32
Benson
@
Franklin

6A-2 Metro League

5:45pm
29
52
Beaverton
@
Southridge

7:15pm
43
54
Century
@
Sunset

7:15pm
36
55
Aloha
@
Glencoe

7:15pm
44
48
Jesuit
@
Westview

6A-3 Mt. Hood Conference

6pm
37
32
David Douglas
@
Centennial

6pm
65
22
Central Catholic
@
Gresham

6pm
74
34
Oregon City
@
Barlow

6pm
65
47
Clackamas
@
Reynolds

6A-4 Three Rivers League

6:45pm
51
67
St. Mary's Acad.
@
Canby

7:15pm
65
45
Lake Oswego
@
Newberg

6pm
51
56
Sherwood
@
West Linn

5:45pm
45
30
Tigard
@
Tualatin

6A-5 Greater Valley Conference

5:45pm
64
28
South Salem
@
McMinnville

5:45pm
20
52
North Salem
@
West Albany

5:45pm
23
66
Sprague
@
McNary

5:45pm
18
76
McKay
@
West Salem

6A-6 Southwest Conference

7pm
56
53
Sheldon
@
North Medford

7pm
52
30
Grants Pass
@
Thurston

7pm
73
33
South Medford
@
South Eugene

7pm
40
30
Roseburg
@
Willamette

5A-3 Midwestern League

7pm
53
57
Churchill
@
Eagle Point

7pm
56
22
North Eugene
@
Ashland

7pm
26
16
Springfield
@
Crater

5A-4 Intermountain Conference

7pm
47
54
Mountain View
@
Ridgeview

7pm
50
42
Bend
@
Summit

5A-5 Columbia River Conference

7pm
47
57
Pendleton
@
The Dalles

7pm
36
87
Hood River Valley
@
Hermiston

4A-2 Tri-Valley Conference

7pm
34
48
Estacada
@
Gladstone

4A-3 Far West League

6pm
18
74
South Umpqua
@
Brookings-Harbor

6pm
36
39
Marshfield
@
Douglas

OT
6pm
30
51
Siuslaw
@
North Bend

4A-4 Oregon West Conference

5:30pm
77
49
Cascade
@
Stayton

5:30pm
60
47
North Marion
@
Newport

5:30pm
22
48
Yamhill-Carlton
@
Philomath

4A-5 Sky-Em League

5:45pm
54
30
Sutherlin
@
Junction City

5:45pm
60
46
Cottage Grove
@
Sweet Home

4A-6 Skyline Conference

6pm
35
54
Hidden Valley
@
Klamath Union

GOL District Tournament

6pm
45
66
Baker
@
La Grande

GOL District Tournament

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
45
56
La Pine
@
Creswell

6pm
30
56
Harrisburg
@
Pleasant Hill

3A-5 Eastern Oregon League

6pm
21
38
Nyssa
@
Umatilla

3A-6 Southern Cascade League

7pm
36
28
Lakeview
@
Illinois Valley

2A-4 Sunset Conference

7pm
32
37
Bandon
@
Myrtle Point

N

CBC District Tournament

2:45pm
33
56
Stanfield
@
Weston-McEwen

CBC District Tournament
N
8:45pm
35
30
Irrigon
@
Pilot Rock

CBC District Tournament
N

MVC Tournament

3pm
19
32
Oakridge
@
Oakland

MVC Tournament
N
6pm
35
44
Bonanza
@
Lost River

MVC Tournament
N

Wapiti District Tournament

1pm
25
37
Imbler
@
Grant Union

Wapiti District Tournament
N
6pm
38
32
Enterprise
@
Elgin

Wapiti District Tournament
N

1A-2 Casco League

2:15pm
24
25
Livingstone Adventist Acad.
@
Falls City / Kings Valley Char.

N
5:45pm
27
30
Willamette Valley Christian
@
Perrydale

N

Big Sky District Tournament

3pm
33
47
Arlington
@
Ione

Big Sky District Tournament
N
6pm
28
49
Horizon Christian, Hood River
@
Condon / Wheeler

Big Sky District Tournament
N

High Desert League Tournament

8am
41
37
Prairie City
@
Harper / Huntington

High Desert League Tournament
N
1pm
33
48
Jordan Valley
@
Adrian

High Desert League Tournament
N
7pm
25
50
Monument / Dayville
@
Crane

High Desert League Tournament
N

Mountain Valley League Championships

2pm
32
42
Chiloquin
@
Rogue Valley Adventist Acad.

Mountain Valley League Championships
N
5:30pm
30
47
North Lake
@
Hosanna Christian

Mountain Valley League Championships
N

OOL District Tournament

6:30pm
40
43
Echo
@
Nixyaawii

OOL District Tournament
N
1pm
31
37
Griswold
@
Powder Valley

OOL District Tournament
N

Skyline League District Tournament

2pm
15
57
Powers
@
North Douglas

Skyline League District Tournament
N
5:30pm
41
27
Elkton
@
New Hope Christian

Skyline League District Tournament
N