Oregon School Activities Association
US Bank
Les Schwab Tire Centers

2017 Football Schedules and Scores

AP Listing

6A-5 Greater Valley Conference

7:30pm
35
15
West Salem
@
McKay

7pm
7
28
North Salem
@
McNary

7pm
12
58
South Salem
@
Sprague

7pm
37
13
West Albany
@
Forest Grove

Non-League

7pm
40
0
Lake Oswego
@
Lincoln

7pm
34
12
Sherwood
@
Westview

7pm
14
20
Woodburn
@
Cleveland

7pm
12
14
Radford (HI)
@
Centennial

7pm
34
6
Rainier Beach (WA)
@
Madison

7pm
42
7
West Linn
@
Oregon City

Pioneer Memorial Stadium - Oregon City
7pm
22
49
Summit
@
Clackamas

7:30pm
21
34
North Medford
@
Fortuna (CA)

7pm
52
7
Liberty
@
Hillsboro

Hare Field
7pm
21
14
Gresham
@
Roseburg

8pm
20
31
Sunset
@
Skyview (WA)

Kiggins Bowl
7pm
28
34
Tigard
@
Jesuit

OT
7pm
6
51
Wilson
@
McMinnville

7pm
6
47
Battle Ground (WA)
@
Beaverton

4pm
45
34
Grants Pass
@
Century

7pm
C
X
L
Roosevelt
@
Lakeridge

7pm
21
38
Barlow
@
Newberg

7pm
25
48
Southridge
@
Sheldon

7pm
24
32
David Douglas
@
Aloha

7pm
35
14
Canby
@
Reynolds

Mt Hood Community College, Gresham, OR
7pm
35
7
South Medford
@
Wilsonville

7pm
13
33
Willamette
@
Churchill

7pm
C
X
L
Benson
@
Milwaukie

7pm
24
28
Redmond
@
Jefferson, Portland

7:15pm
41
6
South Eugene
@
Franklin

7pm
21
55
Grant
@
Tualatin

7pm
35
13
Camas (WA)
@
Central Catholic

Hillsboro Stadium, Hillsboro

Non-League

7pm
20
55
Ridgeview
@
Thurston

7pm
6
35
Bend
@
Central

7pm
28
7
Mountain View
@
South Albany

7pm
42
27
Crescent Valley
@
Marist Catholic

7pm
40
0
Dallas
@
Parkrose

7pm
41
18
Corvallis
@
North Eugene

5pm
28
31
La Salle Prep
@
Hudson's Bay (WA)

Kiggins Bowl
7pm
17
23
Sandy
@
Silverton

7pm
33
6
Lebanon
@
Springfield

7pm
7
14
Molalla
@
Putnam

7pm
21
26
Madras
@
The Dalles

7pm
45
7
Hood River Valley
@
St. Helens

5pm
20
7
Soldotna (AK)
@
Crater

N
Del Norte High School
4:30pm
21
35
Hermiston
@
Union (WA)

7pm
36
29
La Grande
@
Pendleton

Non-League

7pm
32
24
Sisters
@
Burns

7pm
47
13
Seaside
@
Newport

7pm
46
20
Mazama
@
South Umpqua

6pm
20
21
Astoria
@
North Bend

7pm
12
34
Crook County
@
Phoenix

N
Sutherlin HS
7pm
21
29
Douglas
@
Valley Catholic

7pm
50
0
Elmira
@
Siuslaw

7pm
19
48
Cascade
@
Marshfield

7pm
6
35
Hidden Valley
@
Sweet Home

7pm
6
22
Sutherlin
@
Oakland

7pm
22
43
Henley
@
Cascade Christian

N
Lakeview HS
7pm
27
44
Estacada
@
Stayton

7pm
14
28
Gladstone
@
Banks

7pm
19
12
Philomath
@
Junction City

7pm
14
43
Yamhill-Carlton
@
Tillamook

7pm (MT)
60
21
Fruitland (ID)
@
Ontario

7pm (MT)
6
33
Baker
@
Nyssa

7pm
56
0
Cottage Grove
@
North Marion

7pm
49
6
McLoughlin / Griswold
@
Dayton - Waitsburg (WA)

7pm
51
13
Scappoose
@
New Westminster (BC)

Non-League

7pm
0
41
Warrenton
@
Knappa

7pm
41
13
Dayton
@
Pleasant Hill

7pm
28
15
Umatilla
@
Union

7pm
14
45
Lost River
@
La Pine

7pm
48
18
Santiam Christian
@
Harrisburg

Noon
20
40
Culver
@
Illinois Valley

N
Roseburg HS
7pm
0
50
Gold Beach
@
Coquille / Pacific

7pm
36
34
Sheridan / Sheridan Japanese Char.
@
Gervais

3OT
7pm
0
14
Irrigon
@
Amity

N
Hood River High School
7pm
13
48
Kennedy
@
Clatskanie

7pm
28
26
Horizon Christian, Tualatin
@
Mohawk

7pm
16
0
Blanchet Catholic
@
Regis

7pm
27
6
St. Mary's, Medford
@
Creswell

7pm
38
18
Colton
@
Vernonia

7pm
48
6
Neah-Kah-Nie
@
Portland Christian / Columbia Christian

7pm
6
55
Taft
@
Salem Acad.

7pm
20
28
Rainier
@
Scio

OT
7pm
20
14
Rogue River
@
Myrtle Point

7pm
52
0
Santiam
@
Jefferson

7pm (MT)
48
29
Vale
@
Parma (ID)

7pm
0
34
Gaston
@
Willamina

Non-League

7pm
26
8
Grant Union
@
Weston-McEwen

7pm
32
50
Riddle
@
Glendale

7:45pm
0
33
Argyle (BC)
@
Reedsport

7pm
49
18
Seton Catholic (WA)
@
Toledo

7pm
C
X
L
Gilchrist
@
Bonanza

7pm
12
56
Central Linn
@
Monroe / Triangle Lake

7pm
C
X
L
Stanfield
@
Enterprise

7pm
40
0
St. Paul
@
Heppner

7pm
24
47
Nestucca
@
Ilwaco (WA)

7pm
32
30
Elgin
@
Pilot Rock / Nixyaawii

Dufur Classic

1pm
54
14
Joseph
@
Crow

Dufur Classic
N
Dufur High School

Non-League

7:30pm
24
32
Crane
@
Hosanna Christian

N
Dufur Classic
7pm
22
0
Mitchell / Spray / Wheeler
@
Prairie City / Burnt River

4pm
12
48
Days Creek
@
Adrian / Jordan Valley

Dufur Classic
4pm
22
28
Yoncalla
@
Elkton

7pm
14
44
Harper Char.
@
Cove

6pm
8
53
Pine Eagle
@
Notus (ID)

Dufur Classic

10am
14
36
McKenzie
@
South Wasco County

Dufur Classic
N
Dufur High School